به گزارش افکارنیوز،

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان اواخر هفته گذشته(14مهرماه) به همراه هیاتی از بخش خصوصی به برخی از کشورهای جنوب‌شرقی آسیا سفر کرد.

 

این سفر با هدف امضای چند سند همکاری با کشورهای ویتنام، مالزی و تایلند در راستای استراتژی نگاه به شرق در فضای پسابرجام صورت گرفت.

 

در طول این سفر رئیس جمهور کشورمان در دیدارهایش با مقامات ارشد این 3 کشور اظهارات جالبی داشت که از نظر می‌گذرانید.

 

روحانی در جمع ایرانیان مقیم مالزی اخلاق و رفتار را از علم مهم‌تر دانست و گفت: اولین وظیفه ما توهم زدایی بدخواهان نسبت به ایران، حکومت اسلامی  فرهنگ و جامعه ایران است. دشمنان توهماتی نسبت به جامعه ایران، مثل ایران هراسی می سازند که هرگز با واقعیات نمی‌خواند.
 
رییس جمهور اظهارداشت: باید با منطق،اخلاق اسلامی و ایرانی توهمات را از بین ببریم. در زمینه هسته ای که ظریف بار مسئولیت سنگین ملی را به دوش کشیدند یکی از کارهای اصلی ما توهم زدایی بود.

 

رئیس جمهور کشورمان گفت: البته بعضی شعارهای پشت بلندگوها هم این توهم را بیشتر می‌کرد. عده‌ای برای خاموش کردن آتش، آب و بنزین را اشتباه گرفتند.
 
رییس جمهور گفت: کار ما این بود که توهمات و تصورات نابجا را بزداییم. یکی از این توهمات هم این است که می‌گویند ایران می‌خواهد همه مسلمانان را شیعه کند. البته ما افتخار می‌کنیم که شیعه هستیم و استدلال هم می‌کنیم، اما تشیع خود راه روشنی است و نیازی به تحمیل آن به دیگران نداریم. 

 

روحانی به برخوردها در این زمینه اشاره کرد و یادآور شد: ظریف الان هم گاهی حرف‌های نیشدار را تحمل می‌کنند. وقتی خدا می‌خواهد اجر و مزد بدهد همین است. گاهی نیش‌ها در این دنیا به نوش ها در آن دنیا تبدیل می‎شود و البته مردم قدردان زحمات خادمان خود هستند. 

 

 

همچنین روحانی در نشست مشترک مطبوعاتی با محمدنجیب رزاق نخست وزیر مالزی در کوالالامپور، به موضوع روغن پالم که مالزی یکی از صادرکنندگان آن است، اشاره و با بیان اینکه نخست وزیر مالزی گفته است که مالزیایی‌ها از این روغن استفاده و سلامتی آنان نیز خوب است، گفت: برای تبیین ویژگی‌های این روغن از لحاظ سلامتی ، ما منتظر سفر هیاتی از طرف مالزی به ایران هستیم.