به گزارش افکارنیوز،

اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور در همایش فصلی مدیران ارشد وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، گفت: اگر شما می توانستید مانند بقیه وزارتخانه ها همه اقدامات‌تان را به اطلاع مردم برسانید مردم به آینده بسیار امیدوارتر و خوشحال تر می‌شدند اما برخی اقدامات را نمی توان اطلاع رسانی کرد.

وی با اشاره به موقعیت حساس و  راهبردی کشورهای حوزه خلیج فارس گفت: قرن 21 قرن آسیا خواهد بود و غرب برای کنترل آسیا از جمله چین و هند حضور خود را در این منطقه برای مدیریت بر آسیا بسیار ضروری می دانند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: برخی کشورهای کوچک با بی ثبات کردن منطقه به گونه ای پای برخی کشورها را به منطقه باز کرده‌اند و گروه های افراطی و تکفیری به همین منظور شکل گرفته است.

جهانگیری گفت: در چنین شرایطی باید قدرتمند باشیم و نیروهای مسلح ما نیز باید توان بازدارندگی داشته باشند تا کسی جرات تعرض به ما را نکند.

وی در همین زمینه به توان موشکی جمهوری اسلامی ایران به عنوان مهمترین شاخص قدرت بازدارندگی اشاره کرد و اظهار داشت: این توان به حدی است که وقتی با کشورهای مختلف در زمینه‌های سیاسی مذاکره می‌کنیم می دانند که با کشوری توانمند روبرو هستند.

معاون اول رئیس‌جمهور گفت: توانمندی های بومی ما در بحث موشکی نشان می دهند که این کشور از نظر فناوری به قدرت مهمی دست پیدا کرده است و این توان، ما را از نظر علمی در جهان بالا می برد.

وی به مشکلات ساختاری اقتصاد کشورمان اشاره کرد و گفت: پیشرفت های صنایع دفاعی نشان داد که تحریم ایران کار احمقانه ای است و ما در شرایطی که در بخش های دفاعی به معنای واقعی کلمه تحریم بودیم توانستیم به توانمندی های بومی دست پیدا کنیم و می توانیم این تجربه را در بخش اقتصاد هم منتقل کنیم.

جهانگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی را نوعی هوشمندی از جانب مقام معظم رهبری خواند و ادامه داد: خوشبختانه این سیاست ها بسیار روشن است و ما هیچ چاره ای نداریم که اقتصاد مان را ازمنابع نفت جدا کنیم.

معاون اول رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه اقتصاد دانش بنیان می تواند جایگزین اصلی نفت باشد افزود: بخش دفاعی کشور هم می تواند بخشی از نیاز شرکت های دانش بنیان را تامین کند.

وی بر مردمی کردن اقتصاد تاکید کرد و گفت: همه واحدهای صنعتی که دچار رکود شده اند باید  به صحنه تولید بازگردند و خوشبختانه همه صنایع بخش های دفاعی فعال است.

جهانگیری افزود: ما امسال نیازمندیم به اینکه صنعت مان به بازارهای بزرگ بین المللی وصل شود چرا که در غیر این صورت نمی توانیم تولیدات مهم داشته باشیم و چالش بیکاری هم رفع نخواهد شد.

وی گفت: پس از برجام هم وزارت دفاع نقش کلیدی داشت و البته باید طرف مقابل تعهداتش را عمل کند.

معاون اول رئیس‌جمهور افزود: اقتصاد ایران نیازمند حرکتی بزرگ است و ما سالانه یک میلیون فارغ التحصیل داریم که اگر به این موضوع توجه نکنیم کشور با چالش مواجه خواهد شد. حیات اقتصاد نیازمند تعامل با دنیاست و باید بتوانیم از دنیا ، فناوری ، بازار و پول بگیریم و به دنیا کالا صادر کنیم.

جهانگیری گفت: دغدغه مقام معظم رهبری در جلسات اقتصاد مقاومتی این است که باید به گونه ای اقدام کرد تا مسائل اقتصادی موجب ایجاد نگرانی های امنیتی نشود.