گروه سیاسی- حسن نوروزی نماینده مردم رباط ‌‌کریم در مجلس در گفتگو با افکارنیوز با بیان اینکه فخرالدین دانش آشتیانی وزیر پیشنهادی وزارت آموزش و پرورش، در ابتدای دولت روحانی از سوی رئیس جمهور برای تصدی وزارت علوم معرفی شد که مجلس نهم به وی رای نداد، گفت: معرفی مجدد وی به مجلس سوال برانگیز است چرا که وی در فتنه 88 و تحصن در دانشگاه امیر کبیر حضور فعال داشت.

وی با اشاره به پخش فیلم حضور وی در فتنه سال 88 در صحن مجلس افزود: فتنه خط قرمز نظام است و به همین دلیل نمایندگان به وی رای اعتماد ندادند. بخصوص اینکه با پخش فیلم مذکور در جلسه رای اعتماد حضور وی در فتنه برای همه محرز شد.

عضو فراکسیون ولایت مجلس گفت: وقتی مجلس یک بار به دلیل حضور این فرد در فتنه به وی رای اعتماد نداد معرفی مجدد وی بعنوان وزیر پیشنهادی آموزش و پرورش به مجلس به ضرر رئیس جمهور است.

نوروزی با بیان اینکه به این وزیر پیشنهادی رای اعتماد نخواهد داد، تصریح کرد: بعید است مجلس دهم هم به این فرد رای دهد.

وی افزود: باید از رئیس جمهور پرسید که چرا وقتی مجلس نهم به این فرد رای نداد، مجددا وی را به مجلس معرفی کرد.

سخنگوی کمیسیون قضائی و حقوقی مجلس با اشاره به ویژگیهایی که یک وزیر پیشنهادی باید داشته باشد، گفت: اعتقاد به ولایت فقیه، تبعیت از فرامین رهبری، تدین و داشتن ایمان، داشتن خط جدا از فتنه، پایبند به اصول و ارزشها و شناخت فرهنگ از جمله ویژگی یک وزیر است.

نوروزی افزود: وزیر آموزش و پرورش با توجه به حساسیت این وزارتخانه باید از سیاسی کاری بپرهیزد و از از بدنه آموزش پرورش باشد.

پس از عزل رضا فرجی دانا از سوی مجلس و ندادن رای اعتماد نمایندگان به محمود نیلی احمدآبادی، حسن روحانی در 20 آبان سال 93 آشتیانی را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرد.

صلاحیت وی در جلسه سه شنبه ۲۷ آبان مجلس برگزار شد اما وی از مجموع 257 رأی مأخوذه، تنها 70 رأی موافق بدست آورد و نتوانست بعنوان وزیر علوم فعالیت خود را آغاز کند.

در جلسه رای اعتماد وی، مخالفان وی از جمله علیرضا زاکانی اعلام کردند که وی حضور فعال در فتنه سال 88 داشته که فیلم حضور وی در این تحصن از صحن مجلس پخش شد.

زاکانی در آن جلسه با تاکید بر حضور دانش آشتیانی در فتنه 88 گفت: جعفر میلی‌ منفرد – اولین وزیر پشنهادی علوم- را به واسطه حضور در تحصن دانشگاه امیرکبیر رأی اعتماد ندادیم، دانش آشتیانی مربوط به دانشگاه امیرکبیر نیست ولی از دانشگاه دیگر به این دانشگاه آمده و در تحصن شرکت کرده است و حالا تکذیب می‌کند که در فتنه 88 حضور داشته ولی نه تنها حضور داشته بلکه از گردانندگان فتنه بوده است.

عضویت وی در حزب منحله مشارکت و حتی از هیأت موسس بودن این حزب یکی دیگر از دلایل عدم رای اعتماد نمایندگان به وی بود.

حسن روحانی پس از استعفای علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، آشتیانی را برای تصدی این وزارتخانه به مجلس معرفی کرد.

صلاحیت این وزیر پیشنهادی روز سه شنبه در صحن مجلس بررسی می شود.


علیرضا تهرانی