به گزارش افکارنیوز،

مجتبی ذوالنور رئیس کمیته هسته ای مجلس درباره قرائت گزارش 6 ماهه کمیته برجام از اجرای این توافق در جلسه امروز مجلس اظهار کرد: بر اساس قانون مجلس شورای اسلامی کمیسیون امنیت ملی را موظف کرده است که هر6 ماه گزارش جامعه ای را پیرامون وضعیت اجرای برجام تهیه و در صحن علنی قرائت کند که این موضوع طی تلاش های شش ماهه کمیسیون امنیت ملی مجلس امروز نهایی شد.

 

وی درباره ارزیابی نهایی کمیسیون امنیت ملی پیرامون روند اجرای برجام گفت: در مجموع ارزیابی کمیسیون امنیت ملی مجلس از روند اجرای برجام این بوده است که جمهوری اسلامی ایران همه آوردهای خود را در این توافق تقدیم کرده و روی میز گذاشته است اما طرف مقابل نسبت به تحقق تعهدات خود رویکرد مناسبی را اتخاذ نکرده است.

 

رئیس کمیته هسته ای مجلس با بیان اینکه مقام معظم رهبری فرمودند همه مذاکرات و برجام برای رفع تحریم ها بود و اگر تحریم ها برداشته نشود خسارت محض است تصریح کرد: طرف مقابل ما یعنی 1+5 در مقابله با اقدامات ایران در برجام همه اقدامات لازم را انجام نداده است و ما این موضوع را در گزارش برجام صراحتا قید کردیم.

 

وی افزود: ما هنوز هم تحریم ها را در حوزه های مختلف از جمله حوزه های مالی و بانکی داریم و شبکه مالی دنیا هنوز با ما ارتباط برقرار نکرده است که این موضوع با متن برجام تطابق ندارد.

 

رئیس کمیته هسته ای مجلس خاطر نشان کرد: طبق توافق صورت گرفته میان ایران و کشورهای عضو 1+5 در روز اول اجرای برجام همه تحریم های مالی و غیر مالی علیه ایران بایستی لغو می شد اما این موضوع تا به امروز عملیاتی نشده است.

 

ذوالنور خاطر نشان کرد: اگر همین رویه از سوی 1+5 در اجرای برجام وجود داشته باشد دولت طبق قانون مجلس موظف است که اقدام متناسب و متقابلی را اجرا کند.

 

وی درباره بازدید اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس از سایت های هسته ای گفت: ما تا به امروز از سایت هسته ای نطنز ، آب سنگین اراک،‌ راکتور 40 مگاواتی و سایت فردو بازدید کرده ایم لذا در آینده برای تکمیل گزارش بعدیمان پیرامون برجام از کیک زرد اردکان و یو سی اف اصفهان نیز بازدید خواهیم کرد.