به گزارش افکارنیوز،

سایت رادیو فردا، وابسته به سازمان سیا، با انعکاس گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس در باره اجرای برجام نوشت: کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران در نخستین گزارش خود از اجرای توافق اتمی وین از دولت خواست که درمقابل «بدعهدی و پیمان‌شکنی» آمریکا «صریح، شفاف و به‌موقع» عمل کند و «گزارش اقدامات متناسب و متقابل» را به مجلس ارسال کند.

 

این کمیسیون در گزارش خود بارها آمریکا را متهم کرد که در عمل به تعهداتش در توافق اتمی وین «اخلال، تعلل و تأخیر ایجاد می‌کند».

 

در این گزارش تاکید شده که ایالات متحده با اقداماتی از جمله «قرار دادن شرط و شروط برای ورود و تعامل بانک‌های بین المللی و سرمایه‌گذاران خارجی» با ایران «موجب سردرگمی و تردید» بانک‌های بین المللی شده است.

 

به گفته نویسندگان این گزارش، به دلیل «اشراف» سیستم مالی آمریکا بر سیستم مالی بین المللی، بانک‌های بزرگ جهانی هنوز به دلیل نگرانی از جرایم سنگین گذشته در همکاری با ایران احتیاط می‌کنند.

 

کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس از وزارت امور خارجه خواسته است که در گزارش بعدی خود از اجرای توافق اتمی وین، چالش‌های پیش روی بانک‌های خارجی برای برقراری ارتباط با نظام بانکی ایران را «به دقت تشریح کند».

 

مقامات جمهوری اسلامی ایران پیش از این بارها آمریکا را به «بدعهدی» در اجرای توافق اتمی وین، از جمله «اخلال» در همکاری بانک‌های خارجی با ایران متهم کرده‌اند.

 

رادیو فردا افزود: مقام‌های ایرانی بارها تأکید کرده‌اند که تحریم‌ها علیه ایران روی کاغذ برداشته شده اما کشورهای اروپایی باید تلاش «بیشتری» کنند تا «فضای روانی موجود به ویژه در زمینه تعاملات بانکی» برطرف شود.

 

در همین حال ولی‌الله سیف، رئیس بانک مرکزی ایران، روز روز شنبه ۲۴ مهر، گفته بود که نمی‌توان شرایط فعلی را «به عنوان عادی‌سازی روابط بانکی تلقی کرد» و «شرایط موجود نسبت به انتظاراتی که قبل از برجام وجود داشت، رضایت‌بخش نیست».

 

به نوشته رادیو فزدا، مقام‌های دولت آمریکا نیز در واکنش به انتقادهای ایران گفته‌اند که همه تعهدات خود را طبق برجام انجام داده‌اند و برخی از تحریم‌های فعلی مربوط به تحریم‌های اولیه و غیرمرتبط با توافق هسته‌ای است.

در همین حال کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، آمریکا را متهم کرد که تلاش دارد «برجام موجب تضعیف تحریم‌های اولیه آمریکا نشود».

 

در این گزارش همچنین اعمال تحریم‌های جدید علیه ایران در موضوعاتی به جز توافق اتمی وین از جمله تحریم‌های حقوق بشری از موارد «نقض عهد و پیمان‌شکنی‌های آمریکا» برشمرده شده است.

 

گزارش کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران درحالی است که پیش از این مقامات وزارت خارجه ایران اعلام کرده‌اند که تصویب تحریم‌های جدید در موضوعات دیگر به جز توافق اتمی وین، «نقض» این توافق محسوب نمی شود اما «نقض»شرطهای رهبر جمهوری اسلامی است.

 

در همین حال دراین گزارش اعلام شده که مجلس دولت را «ملزم می‌کند» که براساس قانون مصوب مجلس درباره توافق اتمی وین، «صریح، شفاف و به‌موقع اقدام کند و به همراه گزارش‌های مرحله‌ای ۳ ماهه روند اجرای برجام، گزارش اقدامات متناسب و متقابل را» به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ارسال کند.

 

بر اساس مصوبه مجلس ایران درباره اجرای توافق اتمی وین با عنوان «اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام» وزارت خارجه موظف شده که هر سه ماه یک بار روند اجرای توافق اتمی وین را به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس گزارش دهد.