به گزارش واحد مرکزی خبر،آقای احمدینژاد دوشنبه شب در مصاحبه زنده تلویزیونی با شبکه الجزیره انگلیسی افزود: تجربه نشان داده است که چنین اقداماتی هرگز نتیجه ای برای دولتمردان آمریکایی ندارد و در نهایت حقیقت برای ملت ها روشن خواهد شد.

وی درپاسخ به سوالیدرباره اتهام اخیر دولت آمریکا مبنی بر اقدام ایران برای ترور سفیر عربستان در آمریکابا بیان اینکه ترور از زشت‌ترین اقداماتی است که می‌تواند شکل بگیرد و این اتهام دولت آمریکا را باید از ابعاد مختلف مورد بررسی قرار داد، گفت: همه می‌دانند که این تهمت درباره ملت ایران صدق نمی‌کند؛ ترور متعلق به کسانی است که فاقد فرهنگ، تمدن و منطق هستند درحالی که ملت ایران ملتی با فرهنگ، متمدن و اهل دوستی و برادری است و هیچگاه حتی به همسایگان خود و سایر کشورها تجاوز نکرده و همواره برخوردی براساس حقوق و قوانین داشته است.

رئیس‌جمهور با طرح این سوال کهبه چه علت باید ایران در خاک آمریکا سفیر یک کشور دوست را ترور کند؟گفت: ملت ایران با سیاست‌های دولت آمریکا مخالف است و آن را به صراحت اعلام می‌کند و از بیان این موضوع هیچگونه نگرانی ندارد.

وی با بیان اینکهفرض‌های مختلفی در خصوص اتهام‌افکنی اخیر دولت آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، اظهار داشت: فرض اول این است که دولت آمریکا با طرح این ادعا قصد دارد در روابط میان ایران و عربستان اختلاف ایجاد کند؛ در حالی که آنها سخت در اشتباه هستند چرا که در نهایت حقیقت برای ملت‌ها روشن خواهد شد.

دکتر احمدی‌نژاد تحت‌الشعاع قرار دادن مسائل داخلی آمریکا را فرض دوم هدف آمریکا از اتهام به ایران عنوان کرد و گفت: مثل روز روشن است که چنین فرضی نیز هرگز نتیجه‌ای نخواهد داشت، چرا که مشکلات اقتصادی آمریکا به حدی جدی است که با متهم کردن ایران برطرف نخواهد شد و آنها کاری از پیش نمی‌برند.

رئیس ‌جمهور افزود: اتهام‌افکنی دولت آمریکا علیه ایران به قدری بی‌اساس و غیرعقلانی است که بعید نیست دولتمردان آمریکایی ایران را حتی به عنوان عامل جنگ ویتنام و کره و مشوق جرج بوش برای حمله به عراق و افغانستان معرفی کنند.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال دیگری درخصوصموضع صریح دولت جمهوری اسلامی ایران نسبت به اتهام اخیر آمریکااظهار داشت: وزارت خارجه ایران، رسماً در این خصوص اطلاعیه داده و به شدت آن را تکذیب کرده و حتی نسبت به طرح این موضوع از سوی دولت آمریکا به مجامع بین‌المللی اعتراض کرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکهاگر جریانات تروریستی دنیا ریشه‌یابی شود، مشخص خواهد شد که همه آنها به بدنه دولت آمریکا متصل بوده اند،تصریح کرد: چندی پیش فردی به نام ریگی که از مرزهای شرقی ایران دست به ترور و آدم‌ربایی می‌زد، توسط مأمورین اطلاعاتی و امنیتی کشور دستگیر شد ودرمحاکمه خود اسنادی ارایه را کرد که به وضوح نشان می‌داد وی مورد حمایت دولت آمریکا قرار داشت که در این راستاسی‌دی اعترافات وی برای آقای اوباما و دبیرکل سازمان ملل ارسال شد، اما هیچ عکس‌العملی نسبت به آن صورت نگرفت.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوصموضع ایران در قبال اقدام دولت آمریکا مبنی بر طرح اتهام اخیر در شورای امنیت، گفت: شورای امنیت تحت سلطه آمریکا قرار دارد و دولت آمریکا از کودتای ۳۲ مرداد و بخصوص در سی سال گذشته همواره علیه ملت ایران موضع‌گیری کرده‌ است؛ ضمن اینکه امروز سازمان ملل به معنای حقیقی سازمانی برای تمامی ملت‌ها نبوده، چرا که بالاترین مرجع تصمیم‌گیری در این سازمان مجمع عمومی نیست و این در حالی است که در تمامی مجامع بین‌المللی، مجمع عمومی تعیین‌کننده است اما مجمع عمومی سازمان ملل تابع مرجعی است که تنها پنج عضو دارد و این آشکارا از غیردموکراتیک و ناعادلانه بودن این مجمع حکایت دارد و بدین معناست که دولت آمریکا در عمل حاکم این سازمان است؛ از این‌رو فاقد ارزش و اعتبار حقوقی است.

رئیس‌جمهور تصریح کرد: دولت آمریکا اگر علیه ایران به شورای امنیت فشار بیاورد دیگر هیچ آبرویی برای شورای امنیت سازمان ملل باقی نخواهد ماند.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکهملت ایران قربانی تروریسم است، به ترور شهید رجایی و باهنر و شماری از مسئولین جمهوری اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: یک گروه تروریستی در سال‌های نخستین انقلاب ساختمان نخست‌وزیری ایران را منفجر کرد و کسانی که رسماً مسئولیت این اقدام تروریستی را به عهده گرفته بودند، امروز در آمریکا حضور دارند و آزادانه مشغول فعالیتند.

رئیس‌جمهور درپاسخ به این سوال کهآیا ایران در خصوص ادعای مطرح شده از سوی آمریکا تحقیق و تفحص انجام خواهد داد، با بیان اینکه دلیلی برای تحقیق وجود ندارد، چرا که دولت آمریکا روزانه اتهاماتی علیه ملت ایران مطرح می‌کند و در این صورت باید هر روز نسبت به این اتهامات تحقیق انجام دهیم، خاطر نشان کرد: روش دولت آمریکا در برخورد با ملت‌ها روشی غلط است؛ آنها حتی اگر قصد دارند به ملت ایران فشار بیاورند توسل به اینگونه اقدامات برای آنها جوابگو نیست چرا که تجربه تاریخی نیز این موضوع را اثبات می‌کند که طی سی سال گذشته فشارهای دولت آمریکا علیه ملت ایران بی‌نتیجه بوده است.

وی تاکید کرد: به نفع دولت آمریکاست که با ملت ایران دوستی کند و باید بداند که با متهم کردن ملت ایران نتیجه‌ای نخواهد گرفت.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکهدولت آمریکا باید متوجه تبعات منفی رفتار خود باشد، اظهار داشت: این باور همواره در ذهن ملت ایران بوده که آمریکا دشمن ایران است و طرح چنین اقدامات نسنجیده از سوی دولتمردان آمریکا این باور را تشدید کرده است و تاثیرات منفی در ذهن ملت ایران خواهد گذاشت؛ دولت آمریکا باید بداند که ملت ایران با هیچ‌کس شوخی و تعارف ندارد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی مبنی برسخنان وزیر خارجه عربستان در خصوص اتهام اخیر آمریکا علیه ملت ایرانخطاب به برادران عربستانی اظهار داشت: در آیه‌ای از قرآن کریم ذکر شده «اگر فاسقی برای شما خبر آورد آن را نپذیرید و بررسی کنید»؛ دولت آمریکا علاقه‌ای به عربستان و ایران ندارد و منافع آن در ایجاد اختلاف بین جمهوری اسلامی ایران و عربستان است چرا که آنها قصد دارند بر منطقه مسلط شوند و راه آن را وجود اختلاف بین این دو کشور می‌دانند.

رئیس‌جمهور با اشاره به اینکه هیچگونه توجیهی را نمی‌توان دراینکه کسی از ایران برای ترور برادر مسلمان خود در خاک آمریکا اقدام کند مطرح کرد، گفت: جمهوری اسلامی ایران حتی افرادی که در داخل کشور دست به ترور زده‌اند ترور نکرد، بلکه آنها را دستگیر و به طور قانونی محاکمه کرد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار شبکه الجزیره انگلیسی مبنی بر اینکهآیا ایالات متحده ادعای بی‌اساس و بدون سندی مطرح کرده است، گفت: دولت آمریکا قبلاً هم ادعاهایی مطرح کرد که بعداً بی‌اساس بودن آن مشخص شد. که از جمله آن می‌توان به ادعای وجود سلاح کشتار جمعی در عراق اشاره کرد که این ادعا را به قدری محکم و با تبلیغات گسترده انجام داد که همه آن را باور کردند و کشورهای زیادی در حمله به عراق با آمریکا همراهی کردند، اما هیچگونه سلاح کشتار جمعی در عراق پیدا نشد و امروز هم کسی سوال نمی‌کند که آیا این ادعا درست بوده یا غلط؟

رئیس‌جمهور افزود: درست کردن اسناد جعلی برای سیستم‌های جاسوسی آمریکا کار دشواری نیست.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی در خصوصاحتمال برخورد نظامی بین ایران و آمریکاگفت: چنین موضوعی را پیش‌بینی نمی‌کنم؛ البته افرادی در دولت آمریکا وجود دارند که چنین آرزویی دارند، اما در مقابل آنها عقلای زیادی نیز در این کشور هستند که می‌دانند نباید این کار انجام شود.

رئیس‌جمهور با طرح سوالاتی مبنی بر اینکهآیا نیروهای نظامی ایران کنار مرزهای آمریکا حضور دارند؟ آیا ایران از جنگ هشت ساله علیه آمریکا حمایت کرده است؟ آیا ایران از ۲۵ سال از یک حکومت دیکتاتوری مثل شاه در آمریکا حمایت کرده است؟ و آیا ایران از گروه‌های تروریستی که مسئولین آمریکایی را ترور کردند حمایت داشته؟گفت: اقدامات دشمنانه آمریکا علیه ایران جریانی یکطرفه است و معلوم نیست که چرا مسئولین آمریکایی این قدر نسبت به ملت ایران بغض و کینه دارند.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه دولتمردان آمریکایی اگر خیال می‌کنند دوران شاه در ایران تجدید خواهد شد اطمینان داشته باشند که سخت در اشتباه هستند، تصریح کرد: امروز ایران کشوری مستقل و آزاد و به نفع آمریکا است که با ملت ایران همراهی کند.

رئیس ‌جمهور با طرح این سوال کهچرا هر کس در دنیا مخالف سیاست‌های آمریکا ‌باشد، متهم به تروریسم و یا ترور می‌شود، گفت: دانشمندان هسته‌ای ایران ترور می‌شوند، چرا که شورای امنیت اسم آنها را اعلام می‌کند و صهیونیست‌ها بلافاصله آنها را ترور می‌کنند.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکه ملت ایران با سیاست‌های دولت آمریکا مخالف است اما این مخالفت منطقی است و ایران سوالاتی را مطرح کرد که باید به آنها پاسخ داده شود، گفت: ملت ایران هیچگاه علیه آمریکا و هیچ کشوری وارد جنگ نشده است چرا که ما معتقدیم جهان را باید با منطق اداره کرد و این در حالی است که رژیم صهیونیستی که دوست دولت آمریکاست با اعلام قبلی دست به ترور و آدم‌کشی می‌زند.

رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکهسیاست جمهوری اسلامی ایران دفاعی است، اظهار داشت: ایران کشور بزرگی است و صدها سال در کمال امنیت و آرامش در کنار همسایگان خود قرار داشته است واین روند باید همچنان ادامه داشته باشد؛ از اینرو بارها به کشورهای حوزه خلیج فارس پیغام داده‌ایم که دولت آمریکا رفتنی است و باید منطقه را ترک کند و کشورهای منطقه باید با دوستی و برادری در کنار هم زندگی کنند و هیچگاه نمی‌توانند دشمن هم باشند و علیه یکدیگر اقدام کنند.

اقای احمدی‌نژاد در پاسخ به سوال خبرنگار شبکه تلویزیونی الجزیره در خصوصستون فقرات و هسته اصلی مشکل ایران و آمریکاگفت: هسته اصلی این موضوع به نوع نگاه دولتمردان آمریکا نسبت به ملت‌ها مربوط می شود آنها باید ملت‌های منطقه را به رسمیت بشناسند و به آنها احترام بگذارند و نه تنها نباید به دنبال تسلط بر ملت ها باشند، بلکه باید بدنبال ایجاد ارتباط در شرایط برابر و احترام‌آمیز باشند.

رئیس‌جمهور باانتقاد از حضور ناوگان آمریکا در خلیج فارس، با بیان اینکه چه کسی به آمریکا ماموریت داده در خلیج فارس حضور داشته باشد؟ گفت: بدون تردید هیچ‌کس آنها را به حضور در منطقه دعوت نکرده است و چنانچه رفراندومی در بین ملت‌های منطقه برگزار شود مشخص خواهد شد که ملت‌های منطقه با دخالت‌های دولت‌ آمریکا در امور منطقه موافق نیستند.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: روش دولت آمریکا در مواجهه با ملت‌های منطقه اشتباه است و به خاطر همین مدام در حال شکست خوردن است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی دربارهحمایت ایران از حزب‌الله لبناناظهار داشت: برطبق منشور ملل متحد هر ملتی حق دارد علیه اشغالگران مقابله کند. اگر آمریکا اشغال شود ملت آمریکا حق دارد علیه اشغالگران مبارزه کند و همه ملت‌های آزاده جهان هم باید از مبارزه ملت آمریکا حمایت کنند که در منشور ملل متحد نیز نسبت به مبارزه علیه اشغالگری مشروعیت داده شده است.

دکتر احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه ملت فلسطین و حزب‌الله در خانه‌های خود مورد هجوم اشغالگران قرار می‌گیرند، عنوان کرد: در چنین شرایطی اگر دولت آمریکا در دفاع از حقوق بشر صداقت دارد، باید از مقاومت فلسطین و حزب‌الله لبنان دفاع کند.

رئیس‌جمهور با طرح این سوال کهآیا آمریکا در اسارت صهیونیست‌ها قرار دارد؟گفت: چرا باید آمریکا با این وسعت و بزرگی قربانی چند صهیونیست باشد و بخاطر صهیونیست‌هایی که حتی علیه یهودی‌ها نیز هستند در مقابل نظر و رای ۳۰۰ میلیون جمعیت بایستد؟

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی دربارهموضع ایران در قبال رژیم صهیونیستیگفت: معتقدیم اشغالگری، آدم‌کشی و ترور باید از بین برود و رژیم صهیونیستی غیر از این کارها را انجام نمی‌دهد؛ در تل‌آویو چند صد هزار یهودی علیه دولت رژیم صهیونیستی تظاهرات کردند. این افراد ایرانی نبودند بلکه کسانی بودند که خود صهیونیست‌ها از نقاط مختلف جهان به این منطقه آورده‌اند.

رئیس‌جمهور افزود: رژیم صهیونیستی مشروعیت ندارد و رژیمی ساخته شده توسط انگلیس و دولت آمریکاست که ملت‌های منطقه هرگز وجود این رژیم را نپذیرفته‌اند.

دکتر احمدی‌نژاد با بیان اینکهحرف ملت ایران این است که باید حق ملت فلسطین برگردانده شودو ملت‌ها خودشان برای سرنوشت خود تصمیم بگیرند، گفت: هیچ‌کس بویژه دولت آمریکا حق ندارد به جای دیگران تصمیم بگیرد؛ آنها تنها می‌توانند نظرات و پیشنهادات خود را مطرح کنند و حق ندارند دیدگاه خود را حتی به نام شورای امنیت به ملت‌ها تحمیل کنند.

اقای احمدی‌نژاد با اشاره به اینکه دولت آمریکا با استفاده از ساز و کاری که در اختیارش است قصد دارد، نظر خود را به دیگران تحمیل کند، گفت: آنها بن‌لادن را به عنوان مقصر ۱۱ سپتامبر معرفی ‌کردند پس از مدتی از دستگیری و کشته شدن آن خبر دادند و ملت فلسطین را تروریسم می‌نامند و انتظار دارد همه ملت‌ها این موضوعات را بدون هیچگونه سوالی بپذیرند و این در حالی است که دوره اینگونه رفتارها به پایان رسیده است و ملت‌ها بیدار شدند.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی دربارهمواضع جمهوری اسلامی ایران نسبت به شکل‌گیری بهار عربی در منطقهگفت: جمهوری اسلامی ایران معتقد است، آزادی، احترام و عدالت حق همه ملت‌هاست و هیچ‌کس نباید در امور داخلی سایر ملت‌ها دخالت کند؛ دولت‌ها و ملت‌ها هم باید در فضای آرام حقوق و مطالبات خود را برآورده کنند و اینها اصولی است که معتقدیم همه کشورها باید نسبت به آن متعهد باشند.

دکتر احمدی‌نژاد افزود: مواضع ایران نسبت به همه کشورهای منطقه یکسان است و هیچ‌گاه از وقوع درگیری و تنش حمایت نکرده و هر نوع اختلاف و کشتار را محکوم کرده‌ایم.

رئیس‌جمهور گفت: توصیه ما به همه دولت‌ها و ملت‌ها این است که درگیری را کنار بگذارند و با تفاهم و گفتگو مسایل خود را حل و فصل کنند و درگیری و تنش از هر طرف که باشد مشکلات را پیچیده‌تر خواهد کرد.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به سوالی دربارهاظهارات اخیر رهبر معظم انقلاب در خصوص تبدیل سیستم ریاستی به پارلمانیاظهار داشت: مقام معظم رهبری در جمع دانشجویان و دانشگاهیان دربرابر سوالی علمی پاسخ علمی مطرح کردند و هیچگونه مساله خاصی وجود ندارد و در قانون اساسی جایگاه و اختیارات همه مسئولین مشخص است.

رئیس‌جمهور در پاسخ به سوالی در خصوصشرایط پس از انتخابات ریاست جمهوری در ایراننیز اظهار داشت: گروهی را که در مورد نتایج انتخابات سوال داشتند می‌توان به دو دسته تقسیم کرد؛ یک دسته اکثریتی بودند که واقعاً سوال و شبهه داشتند و زمانی که مراجع نظارتی گزارش خود را ارائه کردند موضوع برای آنان تمام شد. اما اقلیتی نیز به بهانه انتخابات مردم را مورد حمله قرار دادند و به اماکن و اموال عمومی خسارت ‌زدند که کار اشتباهی بود؛ ضمن اینکه باید توجه داشت که رقیب بنده در تهران دو میلیون رای داشت که حتی اگر همه آنها اعتراض داشتند به این معنا نیست که باید در نتیجه انتخابات تغییری ایجاد شود. در حالی که بر طبق بیشترین برآوردی که از جمعیت حاضر در این خصوص انجام شد به مراتب کمتر از این میزان بوده است. البته دولت به همه آنها احترام می‌گذارد و بنده خودم را خادم همه آنها می‌دانم.

دکتر احمدی‌نژاد در پاسخ به این سوال کهآیا جایگاه مطلوب ملت ایران در جهان را بخاطر حضور خود در ریاست جمهوری می‌دانید، اظهار داشت: ملت ایران ملتی بزرگ، تاریخساز و بافرهنگ است و ایرانیها به رغم همه بداخلاقی مستکبران و تحریم و فشار سیاسی دولت آمریکا در عرصههای مختلف علمی، صنعتی، پزشکی و علوم انسانی پیشتاز هستند و بنده نیز خودم را قطره کوچکی در دریای بیکران ملت ایران و خادم مردم میدانم.