به گزارش افکارنیوز،

سعودی ها ضمن نارضایتی از دیدار مقام های ایران و سوریه با ژنرال «میشل عون» به عنوان نخستین کشورهای فعال در این زمینه، دیدار سریع سفیران کشورهای عضو شورای همکار خلیج فارس با «سعد حریری» نخست وزیر مامور دولت جدید را برنامه ریزی کردند که نشان می دهد بی طرف ماندن لبنان از درگیری های منطقه‌ای حتی به شکل پروتکلی دشوار است.

یک هفته پس از انتخاب رئیس جمهور جدید لبنان، ظریف عازم بیروت شد و به این ترتیب نخستین مقام بلند پایه جهان بود که با ژنرال عون در بعبدا ملاقات و گفت وگو کرد.

عزام و ظریف در بیروت

اندکی قبل از ظریف، «منصور عزام» وزیر امور ریاست جمهوری به عنوان فرستاده  بشار اسد رئیس جمهوری سوریه و فرستاده نخستین کشور عربی با رئیس جمهوری جدید لبنان در بعبدا دیدار و گفت و گو کرد.

روشن است با وجود اینکه رویکرد رسمی لبنان مبتنی بر بی طرفی در قبال بحران های منطقه ای است اما این موضع موجب می شود نه فقط لبنان بلکه رئیس جمهوری و نخست وزیر آن در میان مین های سیاسی قرار بگیرند.

همچنین دیدار سفیران کشورهای شورای همکاری خلیج فارس با حریری نشان داد که دولت های این کشورها بیمناک هستند تا جایی که سخنرانی ژنرال عون هنگام ادای سوگند ریاست جمهوری در پارلمان لبنان را با احتیاط و نگرانی زیاد هر حرف و کلمه آن را زیر نظر داشتند.

سخنرانی عون به مذاق برخی خوش نیامد

ایرانی ها نیز به این سخنرانی اشتیاق زیادی نشان دادند زیرا رئیس جمهوری جدید لبنان نه تنها مقاومت برای آزادسازی سرزمین های اشغالی لبنان و حمایت از لبنان در مقابل زیاده خواهی و طمع اسرائیل به آب ، خاک و منابع طبیعی کشورش را تایید کرد بلکه گفت سیاست لبنان جنگ پیشدستانه و بازدارنده با تروریسم تا نابودی آن است، عبارتی که بسیاری در داخل و خارج لبنان نمی توانند آن را هضم کنند.

دعوت ظریف از عون برای سفر به تهران

از این زاویه سفر ظریف به لبنان پیامی برای حمایت از« دوره جدید» لبنان است زیرا او بلافاصله بعد از ورود به بیروت راهی بعبدا شد تا پیام تبریک حسن روحانی رئیس جمهوری ایران را منتقل و از ژنرال عون دعوت کند در سریعترین زمان ممکن به تهران سفر کند.

نکته قابل ملاحظه اینکه کاخ ریاست جمهوری لبنان پیش از ظریف میزبان نخستین سفر رسمی یک مقام سوری به لبنان از ژوئیه 2010 تا کنون بود. در آن تاریخ بشار اسد به همراه « عبدالله بن عبدالعزیز» شاه سعودی در چارچوب « معادله سین – سین» ( سوریه – سعودی) وارد کاخ بعبدا شدند.

اشتیاق دمشق به انتخاب ژنرال عون

منصور عزام پیام تبریک رئیس جمهوری سوریه را به ژنرال عون تسلیم کرد و این دیدار رسمی و قبل از آن تماس تلفنی بشار اسد با ژنرال عون و ملاقات های پی در پی مقامات امنیتی و سیاسی سوریه و لبنان نشان می دهد که دمشق نسبت به انتخاب ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری لبنان مشتاق بود.

سفر ژنرال عون به ریاض

در این میان «عبدالعال القناعی» سفیر کویت در لبنان پس از نشست سفیران کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با سعد حریری به این عبارت بسنده کرد که این کشورها از لبنان حمایت می کنند اما گفته می شود که کشورهای شورای همکاری خلیج فارس دعوت نامه های رسمی برای سفر ژنرال عون به این کشورها ارسال کرده اند و حتی سعودی ها منتظر هستند کاخ ریاست جمهوری لبنان زمانی را برای ملاقات ژنرال عون با مقامات سعودی تعیین کند تا مقدمات این سفر رسمی در سریعترین زمان ممکن فراهم شود.

همچنسن منابع دیپلماتیک اروپاسی مقیم بیروت اعلام کردند که «فرانسوا اولاند» رئیس جمهور فرانسه بزوی دعوتنامه‌ای را برای ژنرال عون ارسال می کند و سفر او همزمان با آمادگی پاریس برای میزبانی از گروه کشورهای بین المللی کمک کننده به لبنان خواهد بود.

به گفته این منابع برگزاری نشست «پاریس 4» بلافاصله بعد از انتخاب ژنرال عون به عنوان رئیس جمهوری جدید لبنان در دولت فرانسه مطرح اما مقرر شد که موضوع بیشتر بررسی شود، زیرا برگزاری چنین نشستی به آمادگی ها و تلاش های زیادی نیاز دارد به ویژه اینکه فرانسه در تکاپوی برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در بهار آینده است.

در این میان  نهاد المشنوق وزیر کشور لبنان هم اعلام کرد که فرانسوی ها به سعد حریری اعلام کرده اند درصدد برگزاری نشست  پاریس 4 برای کمک به لبنان هستند.