به گزارش افکارنیوز،

 دونالد ترامپ کارش را از حالا شروع کرده و در اولین تماس تلفنی به‌ عنوان رئیس‌جمهور منتخب امریکا با فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهور فرانسه، درباره برخی مسائل منطقه‌ای و جهانی از جمله توافق هسته‌ای با ایران گفتگو کرد.

 

بر این اساس، منابعی در دفتر ریاست جمهوری فرانسه، ضمن اعلام این خبر افزودند: هدف از این گفتگو، بیشتر «تشریح مواضع» دو طرف در مورد برخی مسائل بالقوه مناقشه‌برانگیز بوده است.

 

ترامپ در تبلیغات انتخاباتی خود بارها توافق هسته‌ای با ایران را «احمقانه‌ترین توافق در تمام دوران» توصیف کرده و گفته بود آن را پاره می‌کند.

 

آمریکا و فرانسه از امضاکنندگان توافق هسته‌ای با ایران هستند. این توافق 23 تیر سال گذشته میان ایران و کشورهای گروه 1+5 شامل آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه، چین و آلمان در وینِ اتریش امضا و نتیجۀ آن برنامۀ جامع اقدام مشترک (برجام) شد که طرفین متعهد به اجرای آن شدند.

 

به گفتۀ این منابع، ترامپ و اولاند در این گفتگوی 8 - 7 دقیقه‌ای دربارۀ توافق هسته‌ای با ایران، مبارزه با تروریسم، نبرد علیه داعش، درگیری‌ها در شرق اوکراین و پیمان آب و هوایی پاریس به تبادل‌نظر پرداختند. 

 

به گزارش خبرگزاری فرانسه، دو طرف در این گفتگو برای «همکاری با یکدیگر ابراز تمایل کرده‌اند.»

 

یک منبع آگاه در دفتر ریاست‌جمهوری فرانسه گفت: اولاند و ترامپ در این گفتگو به دنبال زمینه‌های مشترک بودند و بر دوستی میان امریکا و فرانسه تأکید کردند.

 

در دوران مبارزات انتخاباتی امریکا، اولاند تمایل خود را به پیروزی هیلاری کلینتون، نامزد دموکرات‌ها پنهان نکرده و اظهارات افراطی ترامپ را تهوع‌آور توصیف کرده بود.

 

روز چهارشنبه و در پی اعلام پیروزی ترامپ در انتخابات ریاست‌جمهوری امریکا، رئیس‌جمهور فرانسه هشدار داد پیروزی ترامپ آغاز «دوره‌ای از عدم قطعیت است».

 

اولاند گفته بود: «دونالد ترامپ انتخاب شده است. وظیفه من این است که اطمینان حاصل شود که ما بهترین روابط را داشته باشیم، اما بر اساس صراحت و شفافیت.»

 

در انتخابات سه‌شنبه، دونالد ترامپ، نامزد حزب جمهوری‌‌خواه به‌عنوان رئیس‌جمهور آتی ایالات‌متحده انتخاب شد. وی توانست با کسب بیش از 270 رأی موردنیاز در مجمع برگزینندگان، هیلاری کلینتون، رقیب دموکرات خود را شکست دهد و وارد کاخ سفید شود.