به گزارش افکارنیوز،

نشریه آمریکایی «نشنال اینترست» در گزارشی به سرنوشت احتمالی برجام در دوران ریاست‌جمهوری «دونالد ترامپ» اشاره کرد و نوشت، «حسن روحانی» رئیس‌جمهوری ایران به وضوح نگران است که ترامپ به توصیه پرسر و صداترین مخالفان توافق هسته‌ای ایران و 1+5 (آمریکا، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین بعلاوه آلمان) گوش فرا دهد و برجام را پاره کند.

طبق این گزارش، روحانی طی سخنرانی در رسانه‌های ملی ایران استدلال کرد که برجام در قطعنامه شورای امنیت سازمان ملل مدون شده است که به مفهوم آن است برای اعمال تغییر یا از بین بردن برجام، نیاز به تصویب یک قطعنامه جدید می باشد.

نشنال اینترست با اشاره به این اظهارات روحانی نوشت، به طور قطع، چنین چیزی صحت ندارد. طبق برجام، آمریکا می‌تواند با جلوگیری از لغو تحریم‌های تازه علیه ایران در شورای امنیت، به طور یکجانبه و مؤثر برجام را از بین ببرد که همین امر به طور قطع ایران را وادار می‌کند که بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی (IAEA) را از کشور خود بیرون کند.

این نشریه آمریکایی سپس در توضیح اینکه آیا ترامپ واقعا در عمل، به دنبال از بین بردن توافق هسته‌ای ایران و 1+5 است یا خیر، نوشت که پی بردن به نیات ترامپ در همین ابتدا یک کار احمقانه است. او یک ایده‌پردازی نیست که با مجموعه‌ ثابتی از باورها در زمینه سیاست خارجی به کاخ سفید آمده باشد.

طبق این گزارش، ترامپ ظاهراً به جهان به عنوان دنباله تجارت املاک و مستغلات نگاه می‌کند که در آن هیچ دوست دائمی وجود ندارد، هیچ دشمن دائمی وجود ندارد و به طور قطع هیچ توافق دائمی وجود ندارد.

نشنال اینترست ادامه داد، ترامپ در خصوص موضوع توافق هسته‌ای ایران، کلاً آشفته و به هم ریخته است، در وهله اول برجام را فاجعه‌بار و بدترین توافق در تاریخچه زمین دانست تنها به این دلیل که بعداً بگوید که احتمالاً توافق هسته‌ای ایران را پاره نمی‌کند زیرا واشنگتن، موظف است به تعهداتی که آشکارا متعهد شده است، پایبند باشد.

این گزارش نوشت، ترامپ سپس در سخنرانی خود در «آیپک» اعلام کرد که اولویت اول وی، از بین‌ بردن توافق فاجعه‌بار با ایران است و دقایقی بعد در تناقض با آنچه که گفته بود، ادامه داد، طوری حکمرانی می‌کند که ایران حتی کوچکترین فرصت برای تقلب نداشته باشد.

این گزارش سپس نوشت، اگر شایعات درست باشد و ترامپ، «جان بولتون» را بعنوان وزیر خارجه جدید آمریکا نامزد کند، آمریکا همچنان به تلاش برای تصدیق این مسئله که ایران به تعهدات خود پایبند است، ادامه می‌دهد.

نشنال اینترست درباره بولتون اینگونه نوشت، او همان کسی است که در حین مذاکرات هسته‌ای ایران و 1+5 در روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز نوشت، آمریکا باید تأسیسات ایران را بمباران کند یا اینکه حداقل به اسرائیل کمک کند که این کار را انجام دهند.

این نشریه آمریکایی همچنان نوشت، ما باید همچنین پیش‌بینی کنیم که کنگره جدید آمریکا که تحت کنترل جمهوری‌خواهان است، همچنان به معرفی لوایح تحریم‌های شدید علیه دیگر فعالیت‌های ایران ادامه می‌دهد که عملاً این اقدامات بسیاری از انواع فعالیت‌های تجاری ایران (نفت، کشتیرانی، تولیدات و بانکداری) که در حال حاضر طبق برجام مجاز است را هدف می‌گیرد.

این گزارش نوشت که بسیاری امیدوارند که ترامپ این مسئله را درک کند که ایران بدون قابلیت تسلیحات هسته‌ای برای 10 الی 15 سال آینده، برای آمریکا بهتر از ایرانی است که تنها برای دو سه سال آینده، قابلیت هسته‌ای نداشته باشد. این دو سه سال در واقع زمانی است که حمله نظامی آمریکا به تأسیسات هسته‌ای می‌تواند، قابلیت‌های هسته‌ای ایران را به تعویق اندازد.

با اینحال، گروههای تندرو در کنگره امیدوارند که دولت ترامپ، برجام را به طور کلی از بین ببرد یا حداقل، تحریم‌های اقتصادی علیه تهران را افزایش دهد.

این گزارش در پایان نوشت، سرنوشت و سلامت برجام که تنها دستاورد مهم اوباما در زمینه سیاست خارجی به حساب می‌آید، در هاله‌ای از ابهام است.