به گزارش افکارنیوز،

«جان کری» وزیر امور خارجه آمریکا روز دوشنبه تاکید کرد که توافق هسته ای سال گذشته قدرت های جهانی با ایران جهان را امن تر کرده است.

کری با این اظهارنظر، سخنان «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا که مدعی شده است این توافق یک فاجعه بوده و بدترین توافقی است که درباره آن مذاکره شده است را رد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا همچنین گفت دولت اوباما در تلاش است اهمیت توافق هسته ای با ایران را به دولت آتی این کشور بفهماند.

جان کری که در مراسم دریافت عالی ترین نشان دولتی آلمان در برلین سخن می گفت بر حمایت کشورش از اجرای کامل برجام تاکید کرد و توافق هسته ای را ضامن برقراری امنیت هر چه بهتر در دنیا خواند.

وزیر امور خارجه ی آمریکا تاکید کرد: «آمریکا و آلمان بر حمایت خود از اجرای کامل برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و توافق با ایران تاکید دارند. من از فرانک والتر و همه کسانی که در تحقق برجام مشارکت داشتند تشکر می کنم. از همکارانم که به وین آمدند و در آنجا ماندند در شرایطی که نمی دانستند دیدار آتی چه زمانی قرار است اتفاق بیافتد. اما بر سر هدف مشترک مان و صبری که برای دست یافتن به توافق لازم بود اتحاد داشتیم و یک یک شرکا بر این امر واقف بودند.»

وی در ادامه سخنانش مدعی شد حتی اگر شهر حلب در سوریه بدست نیروهای دولت این کشور بیافتد جنگ به پایان نخواهد رسید و کشورهایی همچون روسیه ، ایران و بشار اسد (رئیس جمهور سوریه) باید این موضوع را درک کنند. اگر قرار است جنگ در سوریه پایان یابد ابتدا باید دودستگی فرقه ای و منافع قومی حل و فصل شوند.

جان کری در خصوص جنگ یمن نیز ادعا کرد: «ما عمیقا متعهد هستیم این یمن را به سرانجام برسانیم و هم اکنون همین هفته یا در هفته های آتی داریم تلاش می کنیم طرف های درگیر را سر میز مذاکره بنشانیم و آنان را برای شرکت در گفتگوهای صلح کویت ترغیب می کنیم. امیدوارم بتوانیم پیش از پایان این دولت در این زمینه پیشرفت خوبی بدست بیاوریم. و در نهایت عمیقا متعهد هستیم جنگ خانمانسوز و فاجعه آمیز سوریه را سر و سامان بدهیم و به پایان برسانیم. از سوی دیگر همچنانکه باور داریم بحران سوریه راه حل نظامی ندارد زخم هایی که از خونریزی دهشتناک در حلب و دیگر مناطق محاصره شده به جا مانده تا چندین دهه ی دیگر هم التیام پیدا نخواهد کرد.»