به گزارش افکارنیوز،

«عاموس هرئیل» تحلیلگر صهیونیستی در امور نظامی اذعان کرد که آزادسازی شهر حلب توسط نیروهای دولتی سوریه دستاورد بسیار بزرگی به شمار می‌رود.

هرئیل در روزنامه «هاآرتض» اعلام کرد که اگر کمک روسیه به دولت سوریه نبود، این دستاورد بزرگ برای دمشق حاصل نمی‌شد.

وی بر این باور است که پس از آزادی حلب، ائتلاف ایران، سوریه و روسیه به سوی شهر «ادلب» واقع در غرب حلب حرکت خواهد کرد تا تهدید بخشهای غربی نزدیک به حکومت سوریه دور شود؛ خاصه اینکه روسیه نیز در این قسمت از سوریه یک بندرگاه و یک پایگاه هوایی در اختیار دارد.

هرئیل با این ادعا که اسرائیل مسئول رخدادها و «کشتار فجیع حلب نیست» اعلام کرد که «بنیامین نتانیاهو» تا کنون با برگه‌های خود به خوبی بازی کرده و اسرئیل نیز موفق شده است که وارد جنگی داخلی نشود و از ورود به نبردهای هوایی با روسیه نیز امتناع کرده است.

وی درباره آمریکا نیز گفت: «از زمان آغاز شورش (بحران) در مارس 2011 ناتوانی در حل درگیری اسرائیل و فلسطین آن چیزی نیست که از آن تحت عنوان شکست بزرگ باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در سیاست خارجی یاد می‌شود، بلکه حلب نقطه اوج [این شکست] است».

این تحلیلگر صیهونیستی همچنین ادعا کرد: «همسایگان سوریه از جمله اردن، لبنان و اسرائیل با نگرانی بازتاب پیروزی اسد در حلب را دنبال می‌کنند. اسرائیل اهتمام خود را بر منطقه مرزی در ارتفاعات جولان [اشغالی] متمرکز کرده و احتمالا نظام [سویریه] برای بیرون راندن افراد شورشی که بر اکثر منطقه نوار مرزی سیطره دارد دست به عملیات خواهد زد».

هرئیل با بیان اینکه چنین اقدامی از سوی دولت سوریه می‌تواند به تمرکز نیروهای حزب الله و شبه نظامیان بومی منجر شود، تأکید کرد که این مسئله از جانب رژیم صهیونیستی یک خطر آشکار تلقی می‌شود.

وی در پایان اعلام کرد که احتمالا حفظ منافع رژیم صهیونیستی در جولان، یکی از نخستین مسائلی خواهد بود که نتانیاهو در مذاکراتش با «دونالد ترامپ» رئیس جمهور منتخب آمریکا پس از ورود به کاخ سفید مطرح خواهد کرد.