به گزارش افکارنیوز،

 «آندری کارلوف» سفیر روسیه در آنکارا در آخرین ساعات روز دوشنبه (به وقت تهران) در حالی که در مراسم افتتاحیه نمایشگاه عکس «روسیه از نگاه ترک‌ها» در آنکارا برای حاضرین سخنرانی می‌کرد، توسط فردی که «مولود مرت آلتین‌تاش» 22 ساله از اعضای پلیس آنکارا شناسایی شده، مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد.

 

ابوالفضل حسن بیکی نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی با توجه به نقش روسیه و ایران در آزاد سازی حلب و عملکرد نیروی هوایی روسیه در حلب، این ترور را "قابل انتظار" می داند.

 

وی با اشاره به اینکه در سطح جهان سفرای زیادی مورد ترور قرار گرفته اند و بخشی از این ترورها ناکام بوده است، اظهار کرد: اکثر کشورهایی که با داعش مقابله می کنند در کشورهایی مانند ترکیه مورد حمله قرار گرفته اند.

سفرا در ایران چگونه محافظت می شوند؟/ تاکنون کسی نتوانسته به حلقه امنیتی سفرا در ایران نفوذ کند

سفرا در ایران چگونه حفاظت می شوند؟

حسن بیکی با بیان اینکه تاکنون سفیری در ایران مورد ترور قرار نگرفته است، بیان کرد: سفرای کشورهای خارجی در هر نقطه از ایران مانند شهروندان ایرانی در امنیت هستند و بر اساس قوانین بین المللی در هر جای ایران که باشند باید به نیروهای امنیتی اطلاع دهند تا مورد حفاظت قرار بگیرند، از این رو تاکنون کسی نتوانسته به حلقه امنیتی سفرا نفوذ کند.

 

مشاور رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح با تاکید بر اینکه بعضی از کشورها هم به دلیل اینکه برای موساد و سیا جاسوسی می کنند محدودیت بیشتری دارند خاطر نشان کرد: در این موارد هم باید سفرا به نیروهای امنیتی و وزارت خارجه اطلاع دهند.

 

حسن بیکی با تاکید بر اینکه ضریب امنیتی ایران از ضریب امنیتی آمریکا هم بالاتر هست و ما شرایط امنیتی خوبی را در کشور داریم، اظهار داشت: بر هیچ کس پوشیده نیست که امن ترین کشور در منطقه و یکی از امن ترین کشورهای جهان ایران است.

 

نائب رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس با اشاره به اینکه در مباحث گوناگون هم اگر گروه هایی برای عملیات تروریستی خواستند که وارد ایران شوند ناکام ماندند اظهار داشت: این گونه افراد همواره هنگام ورود به مرزهای ایران توسط نیروهای امنیتی شکارشدند،‌ جز در مواردی که به دنبال کشف ارتباطات آنها بودیم.