به گزارش افکارنیوز،

سرلشکر علی مملوک رییس نهاد امنیت ملی و ولید معلم وزیرامور خارجه سوریه قرار است بعدازظهر امروز با علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی وهماهنگ کننده اقدامات سیاسی، دفاعی و امنیتی ایران با سوریه و روسیه دیدار و گفتگو کنند.

در این گفتگوها، طرفین درخصوص آخرین تحولات امنیتی و میدانی در فرایند همکاری مشترک دو کشور در مبارزه با تروریسم تکفیری، اقدامات و ابتکارات سیاسی مشترک برای حفظ آتش بس وایجاد زمینه برای آغاز گفتگوهای سوری-سوری و اتخاذ تدابیرلازم برای جلوگیری از بازسازی توان عملیاتی و روحی گروههای تروریستی پس از شکست در حلب، بحث و تبادل نظر خواهند کرد.

گفتنی است؛ آتش‌بس با توافق ترکیه و روسیه از ساعت یک و ۳۰ بامداد روز جمعه در سوریه در حال اجراست.

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه فدراسیون روسیه پنجشنبه نهم دی ماه در تماس تلفنی با محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران آخرین تحولات سوریه را مورد گفت‌وگو و تبادل نظر قرار داد.‌

 

در این تماس، طرفین از برقراری آتش‌بس فراگیر در سوریه استقبال و بر ادامه مبارزه با تروریسم و گروه‌های تروریستی داعش و النصره و متحدین آنها تاکید کردند.

وزرای خارجه ایران و روسیه توافق کردند که در چارچوب همکاری سه‌جانبه ایران، روسیه و ترکیه برای برگزاری گفت‌وگوهای دولت و معارضه سوریه در آستانه قزاقستان هماهنگی و رایزنی مستمر داشته باشند.

 

مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه نیز هفته گذشته در تماسی تلفنی با ظریف درباره سوریه و ابعاد انسانی بحران سوریه گفت‌وگو کرد.

۳۰ آذر ماه و در پی تحولات اخیر در حلب، نشست سه جانبه وزرای خارجه ایران، روسیه و ترکیه در مسکو برگزار شد، و سه طرف در پایان درباره بیانیه مشترکی به توافق رسیدند.