به گزارش تابناک، علي مطهري در نطق امروز خود گفت: برخي با تعطيل كردن تعقل و نوآوري و ميراندن حريت و آزادگي، مانع اصلاحات اجتماعي مي​شوند و با عوام فريبي، مصلحان جامعه را به حاشيه مي​رانند.

وی نهایتا به استناد سخنان مقام معظم رهبری در کرمانشاه از انعطاف هیات رئیسه مجلس در مورد طرح سوال از رئیس​جمهور استقبال کرد و خواستار در جریان انداختن آن شد.

متن کامل نطق مطهری را در ادامه بخوانید:

بیانات رهبر گرانقدر انقلاب اسلامی در جمع دانشگاهیان استان کرمانشاه نقطه عطفی است در مدیریت کشور، نوع رابطه قوا با یکدیگر، مدیریت مجلس و حل یکی از مشکلات راهبردی اصولگرایان، و نباید به راحتی از کنار آن گذشت. رهبر انقلاب در آنجا فرمودند: «بعضی​ها دوست می دارند بگویند فلان تصمیم​ها بدون نظر رهبری گرفته نمی​شود. نه، این طور نیست. مسئولین در بخش​های مختلف، مسئولیت​های مشخصی دارند. در بخش اقتصادی، در بخش سیاسی، در بخش دیپلماسی، نمایندگان مجلس در بخش​های خودشان، مسئولان قوه قضائیه در بخش خودشان مسئولیت​های مشخصی دارند. در همه اینها رهبری نه می​تواند دخالت کند، نه حق دارد دخالت کند، نه قادر است دخالت کند؛ اصلا امکان ندارد. … دستگاه​های گوناگون(قوه قضائیه، قوه مجریه، قوه مقننه) مثل همه دنیا کارهای موظف قانونی خودشان را انجام می​دهند، با اختیارات کاملی که در قانون اساسی معین شده.»

این چند جمله که باید با آب طلا نوشته و در محل قوای سه گانه نصب شود، می تواند بسیاری از معضلات سیاسی و حتی اعتقادی مسئولان نظام در ارتباط با اختیارات و وظایف خود را حل کند. زیاد می شنویم که مثلا درباره پرونده اتهامات اقتصادیِ برخی مقامات بلند پایه دولتی گفته می شود: رهبری فعلا رسیدگی به آنها را صلاح نمی دانند، و به این وسیله دست قوه قضائیه بسته می شود. ما نمایندگان مجلس نیز در جلسات رسمی و غیر رسمی خود جملاتی از این قبیل را زیاد شنیده ایم که: آقا مخالف این طرح هستند، رهبری با استیضاح فلان وزیر مخالف است، آقا با طرح سئوال از رئیس جمهور مخالف اند. رهبری نسبت به قرائت فلان گزارش ملاحظاتی دارند.

بدیهی است که اکثریت قریب به اتفاق نمایندگان با شنیدن چنین جملاتی، از روی احترام و اعتقاد، از اظهار نظر خودداری می کنند یا از اجرای طرح خود منصرف می شوند و این یعنی محدود شدن اختیارات نمایندگان و بازداشتن آنها از انجام بخشی از وظایف خویش و نادیده گرفتن حقوق موکلین خود. این جملات مانند زنجیری است که دست و پای مجلس را می بندد؛ علاوه بر این که راه را برای متملقان و چاپلوسان و فرصت طلبان باز می کند و افرادی با نزدیک کردن خود به کانون قدرت الهی ولایت فقیه و نقل قول از این و آن، میدان را به دست می گیرند و با تعطیل کردن تعقل و نوآوری و میراندن حریت و آزادگی، مانع اصلاحات اجتماعی می شوند و با عوام فریبی، مصلحان جامعه را به حاشیه می رانند.

با جملات اخیر رهبر عزیزمان دیگر نباید به این نقل قول ها ترتیب اثر داد. مشکل بزرگ بخشی از اصول گرایان نیز دقیقا همین است، یعنی برداشت غلط از اصل ولایت فقیه. این برادران گرامی، ناخواسته و ناآگاهانه همان مفهومی را از ولایت فقیه ترویج می کنند که شبکه بی بی سی در مستند مرموزانه اخیرش با دهها روش ژورنالیستی سعی در القای آن به مخاطبان داشت؛ یعنی بدون کسب اجازه از رهبری، هیچ کس در ایران در هر مقام، از نماینده و غیر نماینده، اجازه کوچکترین تحرک قانونی ندارد.

اینجانب بارها در مصاحبه ها و سخنرانی های خود گفته ام که ولایت فقیه به معنی تعطیل عقل و نداشتن ابتکار عمل نیست، به معنی چشم پوشی یک نماینده از اختیارات قانونی خود و رها کردن وظیفه دفاع از حقوق مردم نیست، به معنی این که یک نفر فکر می کند و تصمیم می گیرد و دیگران عمل می کنند نیست، ولایت فقیه – همان طور که شهید مطهری تصریح می کنند - ولایت ایدئولوژیک و ولایت مکتب است.

اکنون این رهبر روشن بین انقلاب اسلامی است که بر این سخن تاکید نموده و می گوید: «دستگاه های گوناگون مثل همه دنیا کارهای موظف قانونی خودشان را انجام می دهند، با اختیارات کاملی که در قانون اساسی معین شده، اما حرکت کلان و کلی نظام اسلامی به سمت آرمانها باید منحرف نشود. اگر منحرف شد باید گریبان رهبری را گرفت، او را بایستی مسئول دانست.» این سخن رهبر بصیر ما یعنی همان ولایت ایدئولوژیک و نظارت کلی بر حرکت نظام که از جاده اسلام منحرف نشود.

اینجانب این روشن بینی را که از سنخ روشن بینی ای است که در امام(ره) و شهید آیت لله مطهری وجود داشت، به رهبر گرامی انقلاب اسلامی تبریک می گویم. این سخنان ثابت می کند که اصل مترقی ولایت فقیه تضادی با دموکراسی واقعی ندارد. امیدوارم بخشی از اصول گرایان که برداشت تنگ نظرانه‌ای از اصل ولایت فقیه دارند و مشکلاتی برای کشور و ناپایداری در فضای سیاسی ایجاد کرده اند، عنایت کافی به این جملات رهبر انقلاب داشته باشند و این جملات مانند آنچه که ایشان در مراسم ۱۴ خرداد امسال فرمودند که «مخالفان باید در بیان نظرات خود آزاد باشند» نزد آنها مهجور نماند و این طور نباشد که آنچه از بیانات رهبری با روحیه و میل ما سازگار نیست مغفول واقع شود.

شاید اگر این برادران اصولگرا بیانات روشنگر رهبر بزرگوار در تاریخ اول شهریور ۸۹ در دیدار با دانشجویان را نادیده نمی گرفتند، دیگر لازم نبود که ایشان دوباره و چنین صریح و روشن به تبیین نقش ولایت فقیه بپردارند. ایشان در آن دیدار چنین فرمودند: «مبادا کسى تصور کند که رهبری یک نظری دارد که برخلاف آنچه که به عنوان نظر رسمی مطرح می‌شود، در خفا به بعضی از خواص و خلّصین، آن نظر را منتقل می‌کند که اجرا کنند؛ مطلقاً چنین چیزی نیست. اگر کسی چنین تصور کند، تصور خطایی است؛ اگر نسبت بدهد، گناه کبیره‌ای انجام داده. نظرات و مواضع رهبری همینی است که صریحاً اعلام می‌شود. نه جایز است، نه شایسته است که مواضع دیگر غیر از آنچه که رهبری به صورت علنی و صریح به عنوان مواضع خودش اعلام می کند، وجود داشته باشد.»

به نظر مي رسد كه با سخنان اخیر مقام معظم رهبري در دانشگاه رازي کرمانشاه راه بسياري از اقدامات اصلاحي قانوني كه با برخي توهمات بر زمين مانده است هموار گرديد و بيش از اين نبايد تعلل ورزيم. ديگر حجت بر همه ما تمام شده و بهانه اي براي شانه خالي كردن از زير بار مسئوليتها نداريم. بار ديگر به اين جمله رهبري توجه فرماييد: نمايندگان مجلس در بخشهاي خودشان مسئوليت هاي مشخصي دارند. در همه اينها رهبري نه مي تواند دخالت كند، نه حق دارد دخالت كند، نه قادراست دخالت كند. اصلا امكان ندارد. خلاصه سخن رهبر انقلاب اين است كه هيچ مصلحتي بالاتر از عمل به مسئوليتها و اجراي قانون نيست.