به گزارش افكار به نقل از مهر رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز سه شنبه در نشست هفتگی خود با خبرنگاران داخلی و خارجی در پاسخ به این سئوال که آیا بعد از نگارش نامه دبیر شورای عالی امنیت ملی به رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا پاسخی از طرف اشتون به این نامه ارائه شده است، تصریح کرد: در رابطه با مذاکرات با گروه ۱+۵ مذاکراتی هدفمند، عادلانه که حقوق ملت ما را محترم بشمارد مورد تایید ماست و می تواند موثر باشد.

تکرار مواضع قبلی نتیجه ندارد

وی افزود: تکرار مواضع قبلی نتیجه ندارد و رویکرد همکاری باید جایگزین وضع موجود شود.

پاسخ نامه جلیلی دریافت نشد

مهمانپرست در خصوص پاسخ اشتون به نامه جلیلی نیز تاکید کرد: هنوز پاسخ نامه جلیلی را دریافت نکرده ایم.

سفر چاوز موثر است

سخنگوی وزارت خارجه در پاسخ به سئوالی در رابطه با سفر رئیس جمهور ونزوئلا به ایران، این سفر را مهم ارزیابی کرد و گفت: ایران و ونزوئلا روابط بسیار خوب و ظرفیت بالایی برای همکاری دارند و امیدواریم این سفر در راستای توسعه مناسبات دو جانبه و نیز همکاری های منطقه ای مثمر ثمر باشد.

فضای مذاکره به اطلاع ۱ + ۵ رسیده

مهمانپرست در پاسخ به این سئوال خبرنگار مهر که آیا شرایطی که از طرف رئیس جمهور برای مذاکره با ۱ + ۵ اعلام شد به عنوان پیش شرط در مذاکرات است یا می تواند در مذاکرات مورد بحثقرار گیرد، تصریح کرد: فضایی که توسط رئیس جمهور و مقامات جمهوری اسلامی ایران ترسیم شد برای اینکه مذاکرات سودمند باشد به طور شفاف به اطلاع طرف مقابل رسیده است.

وی افزود: امیدواریم با رویکرد همکاری که دنبال می شود مذاکرات نتایج موثری داشته باشد و این بستگی به رویکرد همکاری دارد که از سوی طرف مقابل صورت بگیرد.

تبادل سوخت از ۱ + ۵ جداست

مهمانپرست در پاسخ به سئوال دیگر مهر مبنی بر اینکه آیا احتمال دارد موضوع تبادل سوخت در متن یا حاشیه مذاکرات ایران با ۱ + ۵ مورد گفتگو قرار گیرد، تصریح کرد: بحثتبادل سوخت موضوع جداگانه ای است که با گروه وین دنبال خواهد شد.

ایران اطلاعات تروریست ها را به کانادا داد

خبرنگاری در رابطه با درخواست وزیر خارجه کانادا از متکی برای همکاری دو کشور در موضوع افغانستان سئوال کرد که سخنگوی وزارت خارجه در این باره اظهار داشت: در دیدار وزرای خارجه ایران و کانادا درخواست وزیر خارجه کانادا در رابطه با همکاری در موضوع افغانستان مطرح شد و باید اشاره کرد سیاست ایران حمایت از دولت قانونی افغانستان است و تلاش می کند در موضوعات مبارزه با قاچاق مواد مخدر، کاهش خشونت و ناامنی توفیقاتی به دست آید و همچنین بازسازی افغانستان جزء اولویت های ماست. در این رابطه ما آمادگی داریم با همه کشورهایی که علاقه مند به همکاری در موضوعات مورد اشاره هستند همکاری داشته باشیم.

وی یادآور شد: ما با کانادا نیز در این زمینه همکاری های خوبی داشته ایم اما به خاطر رویکردهای غیر دوستانه کانادا این همکاری ها قطع شد و اگر به اصلاح رویه اقدام شود زمینه برای همکاری وجود دارد.

دستیار ویژه وزیر خارجه اعلام کرد: ایران برای اینکه حسن نیت خود را در این زمینه نشان دهد نسبت به ارائه اطلاعات پیرامون حضور برخی عوامل تروریستی که در کانادا حضور دارند به دولت کانادا اقدام کرده است. امیدواریم دولت کانادا رویکرد خود را تغییر دهد.

ملاقات مسئولان کنسولی آلمان با دو تبعه بازداشتی

سخنگوی وزارت خارجه در رابطه با دو تبعه آلمانی که اخیرا بازداشت شده اند تصریح کرد: این دو تبعه دچار تخلف شده اند چون با ویزای توریستی وارد ایران شدند و اقدام به کار خبرنگاری کردند و موضوع در دست بررسی مقامات قضایی است.

وی در عین حال با اشاره به همکاری های گسترده ایران و آلمان خاطر نشان کرد: در راستای این همکاری ها امکان دسترسی کنسولی به این دو نفر برای امروز فراهم شده است.

مهمانپرست اضافه کرد: همکاری های ما با آلمان بسیار گسترده است و ظرفیت برای ارزش همکاری ها بالاست هم اکنون هیئتی از آلمان در ایران حضور دارند. ریاست بنیاد علم و سیاست در تهران است رئیس کمیته فرهنگی و اجتماعی مجلس آلمان در تهران حضور دارد.

زمان و مکان مذاکرات دریافت شد

خبرنگار خبرگزاری فرانسه پرسید گروه ۱ + ۵، زمان ۱۵ تا ۱۸ نوامبر و مکان وین را برای مذاکرات اعلام کرده در این زمینه توضیح دهید، که مهمانپرست در پاسخ گفت: این مطلبی است که از طریق سفیر ایران در بروکسل دریافت شده و موارد مورد نظر ۱ + ۵ است.

زمان سفر حریری به ایران

سخنگوی دستگاه سیاست خارجی در پاسخ به سئوالی پیرامون زمان سفر نخست وزیر لبنان به ایران عنوان کرد: سفر نخست وزیر لبنان به ایران در راستای توسعه روابط دو کشور برای افزایش همکاری های دوجانبه در دستور کار است و امیدواریم طبق برنامه انجام شود. تاریخ دقیقی در این رابطه مشخص نشده اما فکر می کنیم تا قبل از پایان سال میلادی این سفر صورت می گیرد.

واکنش به ادعای بوتفلیقه / تعلق جزایر به ایران خدشه پذیر نیست

مهمانپرست در رابطه با اظهارات رئیس جمهور الجزایر در تایید ادعاهای امارات پیرامون جزایر ایرانی، ضمن رد این ادعاها بیان داشت: این بحثها انحرافی است فکر می کنیم به هیچ وجه تعلق جزایر به ایران خدشه پذیر نیست.

وی ادامه داد: اگر سوء تفاهمی در زمینه نوع برخوردها و ترتیبات اجرایی وجود دارد راهکار آن مذاکره دوجانبه است و طرح مسائل انحرافی نباید توجه منطقه از تهدید اصلی یعنی رژیم صهیونیستی را به سمت دیگر منحرف کند. منطقه را رژیم صهیونیستی تهدید می کند و نباید حواس دیگران به سمت مسائل غیر واقعی جلب شود.

ادعای علاوی صحت ندارد

خبرنگاری در خصوص ادعاهای علاوی رئیس فهرست العراقیه مبنی بر اینکه ایران در تلاش است در عراق و دیگر کشورها نابسامانی ایجاد کند سئوال کرد که مهمانپرست در این باره اظهار داشت: صحت ندارد. خواست جمهوری اسلامی ایران عراقی مقتدر، عزتمند و دولتی متکی به آرای مردم است و امیدواریم هر چه سریعتر این دولت تشکیل شود تا بتواند امنیت را برای مردم عراق ایجاد کند برای ما روابط دو جانبه در شرایط صلح و امنیت بهتر دنبال می شود.

شرط ایران برای کمک به امریکا در مقابله با تروریست ها

خبرنگاری پرسید آمریکایی ها از ایران برای دستگیری القاعده کمک خواسته است در این رابطه نظرتان چیست، که سخنگوی وزارت خارجه در این باره توضیح داد: در خصوص رفع تهدیدات تروریستی در منطقه همه کشورها باید با هم همکاری داشته باشند تا ریشه آن از بین برود اگر کشورهای دیگر مایل هستند در این زمینه کمک کنند باید توجه داشت که هیچ یک از ترویست نباید مورد تایید قرار گیرند و تروریسم خوب و بد نباید وجود داشته باشد. همه گروه های تروریستی که در غرب فعالند باید به وضعیتشان رسیدگی شود و از چتر حمایتی و امنیتی کشورهای غربی خارج شوند.

وی تاکید کرد: ما آمادگی داریم به شرطی که با صداقت وارد شوند و بعدها مشخص نشود خودشان با این گروه ها همکاری کرده اند در این موضوع همکاری داشته باشیم.

تفکر دشمنی ایران و ترکیه درست نیست

خبرنگاری پرسید با توجه به اینکه ترکیه بازمانده دشمن دیرینه ایران یعنی عثمانی است روابط گسترده اقتصادی با این کشور چه توجیهی دارد و چه تضمینی وجود دارد ترک ها نیز مثل روسها در مقابل ایران موضع گیری نکنند که مهمانپرست ضمن رد این دیدگاه بیان داشت: تفکر درستی نیست باید در رابطه با کشورهای منطقه که ظرفیت بالایی دارند دید مثبت داشت و این تفکر که مطرح شد می تواند به منافع کشورهای منطقه صدمه بزند. ترکیه را کشوری دوست و موثر می دانیم و کشورهای مستقل به حدی از بلوغ رسیده اند که می توانند تاثیری مثبت در شرایط منطقه و بین الملل داشته باشند.

حضور نماینده ایران در اجلاس گروه تماس در رم

خبرنگاری در خصوص حضور ایران در نشست گروه تماس در ایتالیا که پیرامون موضوع افغانستان است، سئوال کرد که سخنگوی وزارت خارجه در این باره گفت: در دیدار فراتینی وزیر خارجه ایتالیا و متکی وزیر خارجه ایران طرف ایتالیایی از ایران دعوت کرد که در نشست گروه تماس در رم شرکت کند و نماینده ما نیز در این اجلاس شرکت کرده بحثما افغانستان و هدف ما رفع مشکلات این کشور است. هر فضایی که بتواند کمک کند خشونت، نا امنی و مواد مخدر در افغانستان ریشه کن شود مورد حمایت ماست.

سوخت ندادن را تحمل نمی کنیم

وی رابطه با اختلال برخی کشورهای اروپایی در سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی نیز اظهار داشت: متاسفانه برخی شرکت های غربی در زمینه سوخت رسانی به هواپیماهای مسافربری ایران رفتار نامناسبی اتخاذ کردند ما به دولت های غربی توصیه می کنیم که این موضوع خارج از چارچوب حتی قطعنامه غیر قانونی شورای امنیت است و بر اساس مقررات بین المللی صحیح نیست. تداوم این رویکرد منافع آنها را محدود می کند حتما ما این روند را تحمل نمی کنیم و برخورد با این اقدام نسنجیده و روش مقابله با آن در دستور کار ایران است.