گروه سیاسی - علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگار افکار نیوز مبنی بر اینکه آیا درون نهاد قوه مقننه مدیر دو تابعیتی وجود دارد و نظر شما درباره وجود مدیران  دو تابعیتی در دولت و در سطح مسئولین ارشد دولت چیست گفت: ما در مجلس مدیر دو تابعیتی نداریم و این بحث هایی که در دولت مطرح شده است را باید وزارت اطلاعات یک گزارشی رسمی  بدهد ما هم خواستیم که گزارشی به ما بدهند.

به گزارش خبرنگار افکارنیوز، رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: زمانی که گزارش وزارت اطلاعات درباره مدیران دو تابعیتی اعلام شد می توانیم قضاوت کنیم ما گزارشی مبنی بر این که مدیر دو تابعیتی وجود داشته باشد  که از وزارت اطلاعات باشد نداریم،بحث سر این است که می گویند وجود دارد و بعضی از مسائلی که در مجلس مطرح شد دولت جواب داد و نفی کرد به هر حال در حال پیگیری است.

وی همچنین در این نشست به ارائه گزارشی پیرامون آخرین اقدامات مجلس در زمینه تصویب برنامه ششم توسعه و بودجه سال 96 پرداخت.

لاریجانی همچنین با اشاره به موضوع حقوق مدیران که منجر به جار و جنجال‌هایی شد گفت: نهادی که موضوع سقف حقوق برای مدیران را جدی گرفت و به آن رسیدگی کرد مجلس بود که دیوان محاسبات را مسئول رسیدگی به این موضوع کرد.

وی اضافه کرد: صد هزار مدیر در کشور داریم که طبق گزارش دیوان محاسبات 397 نفر از آنها اضافه دریافتی داشتند که ما دیوان را مأمور کردیم این عده را ملزم به بازگرداندن اضافه دریافت‌ها کند. 

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: همه این 397 نفر اضافه دریافتی‌ها را بازگرداندند و 10 نفر هم که مقاومت می‌کردند زمانی که مشخص شد سر و کارشان با دادگاه است دریافتی‌های اضافه خود را بازگرداند و پرونده آن تعداد هم که تخلف کرده بودند در دیوان محاسبات در حال بررسی است.

وی در تبیین چرایی رخ دادن پدیده حقوق‌های نجومی برای مدیران با تقسیم‌بندی دریافتی‌های آنان به سه بخش حقوق، مزایای مستمر و مزایای غیر مستمر اظهار داشت: مزایای مستمر طبق قانون سقف دارد اما رخنه در مزایای غیرمستمر بود که در قانون برنامه ششم توسعه برای آن سقف گذاشتیم تا کسی بیشتر از آن دریافت نکند و من متأسفم که موضوع را وارونه منعکس کردند.

لاریجانی با تأکید بر اینکه نیت قانون‌گذار در این مصوبه علاج کردن مسئله حقوق‌های نجومی بود گفت: شورای نگهبان به این مصوبه ایراد گرفت و مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز آن را حذف کرد. از این رو باید دوباره قانون بیاورند اما کار مجلس این بود که برای حقوق‌ها سقف گذاشته تا دوباره حقوق‌های نجومی نداشته باشیم.

وی در پاسخ به سئوالی در این باره که آیا برای عضویت در جمنا از وی دعوت به عمل آمده یا خیر و یا اینکه رئیس مجلس دعوت آنها را پذیرفته است یا خیر و در مورد جزئیات این امر و اینکه آیا جلساتی را برای انتخابات ریاست جمهوری دارد یا خیر، خاطرنشان کرد: من در این باره جلسه‌ای ندارم و علت آن هم این است که فکر می‌کنم مسائل کشور مخصوصاً در حوزه اقتصادی مسائل پیچیده‌ای شده و باید برای آن وقت گذاشت.

وی افزود: ما نمی‌آییم مسئولیت‌های مهم کشور را بگیریم و بعد به دنبال کارهای دیگری برویم.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: من از بعد از نماز صبح که به مجلس می‌آیم تا آخر شب مشغول کار مجلس و معضلاتی که وجود دارد هستم و واقعاً فرصت نمی‌کنم و اولویت خودم هم نمی‌دانم و به اندازه کافی نیز افرادی هستند که به این موضوعات بپردازند.

 

وی افزود: از این گذشته من به عنوان رئیس قوه مقننه مصلحت هم نمی‌دانم که در مسائل انتخاباتی ورود کنم و آقایانی هستند و مشغول کارند و کارشان را انجام می‌دهند.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهارداشت: اما در خصوص اینکه به من خبری داده باشند یا خیر، به من خبری نداده‌اند و تشکر هم می‌کنم که خبر نداده‌اند چرا که اگر خبر هم می‌دادند با این وضعی که من دارم به این کار نمی‌رسیدم.

لاریجانی در پاسخ به این سئوال که چه مقدار از تقصیرهای محقق نشدن اقتصاد مقاومتی به گردن مجلس است، خاطرنشان کرد: ما گزارش اقدامات مجلس درخصوص اقتصاد مقاومتی را روز گذشته در مجلس ارائه کردیم و مرکز پژوهش‌ها مجموعه اقداماتی که در سال 95 در چهارچوب قانون برنامه و بودجه سال 96 مواد دائمی برنامه و قانون تنظیم یک و دو انجام داده را با عدد و رقم ارائه کرد.

وی افزود: کاری که از دست ما بر می‌آمد در قالب این مجموعه کارها ارائه کردیم و من فکر می‌کنم در این بخش گام‌های خوبی برداشته شده.

وی افزود: در دولت نیز ستادی تشکیل شده که مشغول کار هستند و کارها در حال انجام است و من فکر می‌کنم حرکتی که در این راستا شروع شده باید از آن حمایت کنیم تا در سال آینده پررونق‌تر محقق شود.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوالی در مورد خلاء های قانونی در بحث اقتصاد مقاومتی اظهارداشت: خلاء‌های قانونی زیادی در این زمینه نداریم چرا که چند قانون در این‌باره در مجلس تصویب شده که از جمله آن بهبود فضای کسب و کار، قانون رفع موانع تولید اشاره کرد که من جلسه‌ای که با اتاق بازرگانی داشتم می‌گفتند که اگر این قانون اجرا شود خیلی کمک می‌کند و مشکل در مقام اجراست.

لاریجانی خاطرنشان کرد: فکر می‌کنم ستاد اقتصاد مقاومتی که در دولت به وجود آمده گام‌های خوبی را برای انجام اجرای این قانون صورت داده و پروژه‌های خوبی را شروع کرده و تصور ما این است که باید چند سال مستمراً روی آن کار کنیم.

وی افزود: برخی از بخش‌های دولت از این زمینه خوب استقبال کردند و فعال شدند، برخی از کارخانجات که تعطیل شده بود مجدد به راه افتاده اما هنوز مشکل رکود وجود دارد اما تحرک آغاز شده. باید کار کنیم و اگر در مسیر کار نیاز به تصویب قانونی باشد ما حتماً در خدمت این امر هستیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سئوالی در مورد تاثیر اقتصاد بر معیشت مردم در سال 95، اظهارداشت: ما به عنوان نمونه در سال 91 و 92 تشنجات اقتصادی شدید داشتیم و تورم به حد 40 درصد رسید و ما امروز با این میزان تورم مواجه نیستیم و کارهای انجام شده که به اینجا رسیده‌ایم. اینکه رشد تورم کاملاً کنترل شده تاثیر داشته.

لاریجانی خاطرنشان کرد: بسیاری از کارخانجات ما تعطیل شده بود که در حال راه‌اندازی مجدد است و من به استان‌هایی که می‌روم جدا از گزارشاتی که به ما داده می‌شود از مسئولین که سئوال می‌کنیم در حال تحرک هستند اما همچنان مشکلات اقتصادی وجود دارد و من فکر می‌کنم تمرکز حکمرانان باید روی مسئله اقتصادی باشد تا برخی از خلاءها برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ سؤال خبرنگاری مبنی بر نقش اقتصادی مناطق آزاد در توسعه اقتصاد کشور اظهارداشت: لایحه‌ای دولت در این رابطه داد که در کمیسیون هم مطرح است و فکر می‌کنم از موضوعاتی است که در سال آینده در دستورکار مجلس قرار بگیرد.

 

وی افزود: درباره مناطق آزاد هم معتقدیم که باید تفکیک شود که البته وجوه مثبت و بخش‌هایی هم منفی داشته، اصل مناطق آزاد بر این بوده که سقفی برای پرش ما شود، در این زمینه آنقدری که انتظار بود تحرکی نداشتند و بیشتر جنبه وارداتی پیدا کرده است و این اشکال است، اما خدماتی هم به مرور زمان داشتند.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین تصریح کرد: بنده با آقای ترکان هم صحبت کردم که این موضوع را قبول داشت که مسیر را آرام آرام عوض کنیم، البته دلایلی داشت، در هر صورت حتماً مناطق آزاد اگر وجه صادراتی به خود بگیرد مجلس از آن حمایت خواهد کرد و مشوق‌هایی برای این موضوع درنظر خواهد گرفت.

لاریجانی همچنین در پاسخ به سؤال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه کمیسیون روابط خارجی در مجلس که با وظیفه نقش نظارتی رویکرد دارد، چرا مجلس موضع قاطعی درباره تعیین سفرا در کشورهای مهمی مانند سوریه، عمان و یمن اتخاذ نکرده است، گفت: البته باید پیگیری کرد و قبول دارم که باید زودتر اقدام کنند اما در مورد برخی کشورهایی که شما مثال زدید، مشکل ما نداشتن سفیر نیست و به اندازه کافی ارتباطات دیگر وجود دارد و ما این را حل کردیم.

وی بر همین اساس اضافه کرد: آقای امیر عبداللهیان هم این موضوع را پیگیری می‌‌کند که حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سؤالی درباره حضور حجت‌الاسلام رئیسی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده عنوان کرد: بنده در این ماجرا بی‌تقصیر هستم اما ایشان مشکلی از لحاظ استعفا ندارد و برای ریاست‌جمهوری خیلی‌ها از این سمت‌ها دارند و در انتخابات هم شرکت می‌کنند و مشکلی هم ندارند. تحلیل خاصی در این رابطه ندارم، موضوع خوبی است که نشاط ایجاد می‌کند.

لاریجانی در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه هیأت مقررات‌زدایی و تسهیلات کسب و کار به وظایف خود در خصوص حق حذف مقررات مربوطه عمل نکرد و مجلس هم پس از دو سال و نیم پیگیری خاصی انجام نداده است، نظر شما در این رابطه چیست؟ گفت: البته قبول دارم که آنقدری که انتظار بود در این رابطه عمل نکرده‌اند یعنی ابتدا خوب شروع کردند و جدی ادامه پیدا نکرد.

وی افزود: مطابق قانون باید کمیته‌ای برای مقررات‌زدایی تشکیل شود، جلساتی هم برای این موضوع گذاشته بودند ولی باید فشار بیشتری وارد کرد، چرا که این مسئله بسیار مهمی است؛ یعنی برای کسی که می‌خواهد سرمایه‌گذاری کند آنقدر بخشنامه و دستورالعمل وجود دارد که وقت را می‌گیرد که ما باید حتماً در اولویت قرار دهیم و قطعاً به کمیسیون ویژه این موضوع را متذکر خواهیم شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین در پاسخ به سؤالی دیگر مبنی بر اینکه با توجه به فرمایشات اخیر رهبر معظم انقلاب و نارضایتی رئیس مجلس خبرگان مبنی بر عدم تحقق اقتصاد مقاومتی در سال 95 که اقتصاد مقاومتی،‌اقدام و عمل نام داشت، عملکرد دولت در اجرای اقتصاد مقاومتی و گام‌های آن را چطور ارزیابی می‌کنید، عنوان کرد: باید قائل به تفکیک شد، در بخشی از زمینه ها دولت خوب عمل کرد، مثلاً در حوزه کشاورزی خوب عمل شد، ما انتظار داشتیم که در بخش کشاورزی برخی امور خودکفا شوند که خوب عمل کردند و طرح‌هایی که هم در زمینه آب‌پروری و کشاورزی و آبزیان داشتند رشد خوبی داشتند، اینکه در گندم ما خودکفا شویم بخشی از اقتصاد مقاومتی همین است. در بخشی دیگر هم مانند نفت گام‌های خوبی برداشته شد. حرکتی که داشتیم این بود که فروش نفت ما به اندازه مطلوب و سرمایه‌گذاری‌هایی که در پارس جنوبی انجام می‌شود محقق می‌شود در مسائلی دیگر هم مانند وزارت بهداشت امور خوبی صورت گرفته است.

وی اضافه کرد: دولت در برخی زمینه‌ها هم ضعیف عمل کرده است، من فکر می‌کنم باید قائل به تفکیک شویم، در برخی از بخش‌ها خوب عمل شده و در بخشی دیگر ضعیف بوده که باید تفکیک شود.

لاریجانی در پاسخ به سؤال خبرنگاری دیگر مبنی بر اینکه برخی کشورهای منطقه به طور آشکار و یا نهان نسبت به عادی‌سازی روابط با رژیم صهیونیستی اقدام کردند، نگاه شما نسبت به این موضوع چگونه است، یادآور شد: شاید در نظر برخی کشورها چنین چیزی بوده ولی من بعید می‌دانم موفق شوند، اگر به سخن نتانیاهو نسبت به پوتین توجه داشته باشید، امیدوارم کشورها نسبت به این سخنان نظر خاص داشته باشند و این حرفی است که رژیم صهیونیستی زده است و اگر بخواهد صلح انجام شود می‌گوید باید با این شروط انجام شود و این نشان می‌دهد که این ماجراجویی‌هایی که در منطقه انجام شد، هدف پشت صحنه‌ای داشته است. برای ما روشن بود برخی کشورها قبول نمی‌کردند و یا اسفناک عمل می‌کردند.

 

رئیس قوه مقننه تصریح کرد:‌ اکنون موقعی است که باید به هوش باشند، ضمن اینکه به مرور برخی شرایط غبارآلود می‌تواند در این فضا باز شود. هدف ممکن است این باشد ولی نمی‌تواند موفق باشد.

لاریجانی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه چه نمره‌ای به عملکرد اقتصادی دولت می‌دهید، گفت: الان من در کسوت معلمی در این بخش نیستم. ولی در بعضی از زمینه‌ها خوب عمل کرده‌اند حتماً از متوسط بهتر بوده است.

رئیس مجلس اسلامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگری مبنی بر اینکه برخی مقامات در روزهای اخیر درباره عملکرد مجلس درباره هیات نظارت و انتخابات و تایید صلاحیت‌ها شبهاتی را مطرح کردند طرح این شبهات چه دلیلی دارد و آیا به اعتماد مردمی لطمه وارد می‌کند یا خیر؟ گفت: من بعید می‌دانم این موضوع صحت داشته باشد حداقل اینکه من ندیده‌ام چنین شبه‌ای را مطرح کرده‌ باشند اما مجلس حتماً سیستم نظارتی‌اش که توسط نمایندگان خواهد بود این است که هرچه بیشتر افراد بتوانند در شوراها حضور پیدا کنند البته باید پاکدست باشند و این قانون است افرادی که در شوراها می‌آیند باید از پاکدستی برخوردار باشند.

وی ادامه داد: اما صلاحیت سیاسی مدنظر شما است اینگونه نیست ما در مجلس نحوه نظارتمان این نیست که مانع از حضور سلایق مختلف شویم. اگر نگرانی این است که سلایق مختلف است که ما حتما از صلاحیت‌های مختلف در شوراهای اسلامی شهر و روستا استفاده می‌کنیم.

رئیس مجلس اسلامی همچنین در پاسخ به سوال خبرنگاری دیگری مبنی بر اینکه برخی مقامات در روزهای اخیر درباره عملکرد مجلس درباره هیات نظارت و انتخابات و تایید صلاحیت‌ها شبهاتی را مطرح کردند طرح این شبهات چه دلیلی دارد و آیا به اعتماد مردمی لطمه وارد می‌کند یا خیر؟ گفت: من بعید می‌دانم این موضوع صحت داشته باشد حداقل اینکه من ندیده‌ام چنین شبه‌ای را مطرح کرده‌ باشند اما مجلس حتماً سیستم نظارتی‌اش که توسط نمایندگان خواهد بود این است که هرچه بیشتر افراد بتوانند در شوراها حضور پیدا کنند البته باید پاکدست باشند و این قانون است افرادی که در شوراها می‌آیند باید از پاکدستی برخوردار باشند.

وی ادامه داد: اما صلاحیت سیاسی مدنظر شما است اینگونه نیست ما در مجلس نحوه نظارتمان این نیست که مانع از حضور سلایق مختلف شویم. اگر نگرانی این است که سلایق مختلف است که ما حتما از صلاحیت‌های مختلف در شوراهای اسلامی شهر و روستا استفاده می‌کنیم.

 

رئیس مجلس شورای اسلامی در مورد این سؤال که ارزیابی خود را از عملکرد آقای روحانی چگونه می‌بینید و اینکه شاخص‌ترین عملکرد دولت ایشان را چه می‌دانید و همچنین اگر بخواهید 2 اقدام دولت یازدهم را نام ببرید به چه چیزی اشاره می‌کنید، پاسخ داد: در ارزیابی چه در بحث اقتصاد مقاومتی و چه در بحث کلی دولت در بعضی زمینه‌ها خوب عمل کرده است مثل بحث کشاورزی، بهداشت و نفت و سیاست خارجی. باتوجه به اینکه آقای روحانی هم سال‌ها در موضوع سیاست خارجی تسلط دارند برایشان آشناست. اما در بعضی زمینه‌ها باید سریع‌تر عمل کند.

لاریجانی ادامه داد: من فکر می‌کنم ستاد اقتصاد دولت باید در آینده هماهنگ‌تر شود و در مسائل کلان نگاه پخته‌تری را دنبال کند.

وی با تاکید بر اینکه در بعضی زمینه‌ها رشد دولت خوب بوده است، تاکید کرد: در مورد برجام در زمان خودش تصمیم‌گیری درستی بوده است. ممکن است بگویید برخی ملاحظات باید بیشتر در نظر گرفته می‌شد اما کلیت آن در زمان خود تصمیم‌گیری درستی بود. همین الان اروپائیان، کشورهای منطقه و همچنین داخل کشور می‌گویند کسی نباید برجام را به هم بزند، پس منافعی برای ما داشته است. ممکن است برخی از قسمت‌های آن را باید دقت بیشتری می‌کردند تا ضایعات و شیطنت‌هایی که اخیرا با آن مواجه هستیم برطرف شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که شما که فرموده‌اید به انتخابات ورود نکرده‌اید اما برخی نزدیکان شما در جریان اصلاح‌طلب از شکل‌گیری یک ائتلاف بین شما و آقای روحانی برای حمایت از ایشان در انتخابات پیش رو خبر دادند، پاسخ داد: البته من رفیق آقای روحانی هستم اما بنای دخالت در انتخابات را ندارم اما این دو موضوع ممزوج از همدیگر است. مصلحت نمی‌دانم برای انتخابات همه بخش‌های کشور را درگیر شود.

لاریجانی در پاسخ به این سؤال که چون شما دوست آقای روحانی هستید می‌خواهید از ایشان حمایت کنید، تصریح کرد: همین که گفتم هر چه ازش برداشت می‌کنید مختار است.

لاریجانی در پاسخ به سوال خبرنگاری با این عنوان که برخی جریانات سیاسی، بحث اصولگرایی ناب را مطرح می‌کنند و اخیراً برخی موضع‌گیری‌ها را علیه مجلس انجام داده‌اند، اظهار داشت: اگر سروته حرف‌های شما را کنار هم بگذاریم، مشخص می‌شود کسانی که آن حرف‌ها را زده‌اند، اصولگرای ناب نبوده‌اند و افراد در اصولگرایی مختلف هستند و یک‌جور نیستند.

وی افزود: بعضی از اصولگرایان خیلی زود قضاوت می‌کنند و برخی نیز افکار مختلفی در موضوعات مختلف دارند و من هم نمی‌خواهم جلوی نظرات آنها را بگیرم.

رئیس مجلس با بیان اینکه به نظرم باید نظر رهبر انقلاب مبنی بر اصولگرایی اصلاح‌طلبانه مدنظر قرار گیرد، گفت:‌ این حرف، حرف خیلی متین و منطقی‌ است و راه‌حل مشکلات کشور است. همچنین انسان نمی‌تواند مسلکی نباشد، بلکه هری هری مسلک بودن نادرست است و هر کسی که مسلکی باشد، می‌توان اصولگرا خطابش کرد.

لاریجانی در پاسخ به این بخش از سوال خبرنگاری پیرامون جبهه مردمی نیروهای انقلاب خاطرنشان کرد: اینکه عده‌ای جمع شده‌اند و جمعیتی درست کرده‌اند اشکالی ندارد و خوب هم هست و ایرادی که من گرفتم مربوط به ماهیت گروه نبود، بلکه مربوط به روش برخوردشان با مجلس بود که برخی کلمات ناشایستی علیه مجلس به کار بردند که ناراحت‌کننده بود و من برای قضاوت خودتان متن آن بیانیه را بخوانید و برداشت خودتان را از آن ببینید، اما در مورد ماهیت کارشان نظری ندارم و اینکه افراد در آستانه انتخابات جمع شوند و در موضوع انتخابات فعال شوند، اشکال ندارد.

وی همچنین در پاسخ به بخش دیگری از سوال این خبرنگار پیرامون میزان تأثیر برخی موضع‌گیری‌ها بر روند کاری مجلس گفت: مجلس با این جوسازی‌ها مسیر خود را تغییر نمی‌دهد.

رئیس نهاد قانون‌گذاری کشور در پاسخ به سوال خبرنگاری که از چگونگی تأثیرگذاری حمایت برخی جریانات اصول‌گرا از نامزدهای احتمالی انتخابات ریاست جمهوری در اصول‌گرایی و آنچه وی آغاز تخریب‌ها علیه دولت خواند، گفت: بنا ندارم به این سوالات جواب بدهم.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به سوال خبرنگاری که درباره ممنوع‌التصویری رئیس دولت اصلاحات و تصمیم احتمالی رئیس مجلس برای رایزنی با رئیس قوه قضائیه در این باره پرسیده بود، گفت: در مجلس کمیته‌ای برای رسیدگی به این موضوع تشکیل نشده است اما برخی نمایندگان طرحی دادند که من مطالعه کنم و محور آن گفت‌وگو میان جریان‌های فکری مجلس بود.

لاریجانی با تأکید بر اینکه طیف‌های مختلف مجلس علی‌رغم اختلاف‌نظرهای بعضاً شبیه با هم تعاملات دوستانه دارند و می‌توانند روابط برادرانه داشته باشند، در ادامه گفت: روابط ما با رئیس قوه قضائیه همچنان برادرانه است اما هر نهادی در جای خود قرار دارد و قرار نیست که کسی به جای دیگری تصمیم بگیرد.