گروه سیاسی- حسینعلی حاجی دلیگانی نماینده شاهین شهر، میمه و برخوار در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکار نیوز با اشاره به سوالش از بیژن زنگنه وزیر نفت که در دستور صحن مجلس قرار دارد، گفت: آقای زنگنه باید فردا یکشنبه با حضور در صحن مجلس به 2 سوال اینجانب پاسخ دهد.

وی با بیان اینکه یک سوال اینجانب در خصوص الگوی قراردادهای نفتی است، تصریح کرد: ما معتقدیم که منافع ملی کشورمان در این قراردادها لحاظ نشده و با اجرای این قراردادها، ضررهای سنگینی متوجه کشور می شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس تاکید کرد: برای اولین بار در طول تاریخ کشور، یک مصوبه سه بار توسط دولت اصلاح شد و بنا به گفته اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور، در یکی از اصلاحات 150 عیب آن برطرف شده و متن آن تغییر کرد.

حاجی دلیگانی با بیان اینکه در اواسط سال گذشته از وزیر نفت در همین زمینه سوال کردم، گفت: وزیر با حضور در کمیسیون انرژی در این زمینه توضیح داد اما توضیحات وزیر قانع کننده نبود و به همین دلیل سوال در دستور صحن مجلس قرار گرفت.

وی پاسخگویی در خصوص دلایل عدم انجام تعهدات وزارت نفت در قبال فارغ التحصیلان گروه الف دانشگاه نفت را محور سوال دوم خود ذکر کرد و افزود: حدود 900 نفر از دانشجویان چند سال پیش بر اساس دفترچه آزمون کنکور  سراسری از سوی وزارت نفت پذیرفته شدند که قرار بود در صنعت نفت بکار گیری شوند اما بر اساس دستور زنگنه از سال 94 به بعد هیچ نیرویی در وزارت نفت بکار گرفته نمی شود.

عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه در زمان کنکور از این دانشجویان تعهد محضری با 2 ضامن گرفته شد ،تصریح کرد: وزارت نفت در قبال این دانشجویان و فارغ التحصیلان تعهد داشته و باید به تعهدات خود عمل کند. اما متاسفانه  اخیرا شرایطی مازاد بر آنچه که در دفترچه کنکور سراسری ذکر شده بود، تعیین کردند.

حاجی دلیگانی اضافه کرد: وزیر باید با حضور در صحن مجلس به این سولات پاسخ دهد و اگر پاسخ های وزیر قانع کننده نباشد به وی کارت زرد داده می شود.

کارت زرد به معنای نارضایتی نمایندگان از عملکرد یک وزیر است.

چنانچه به یک وزیر سه کارت زرد داده شود، طبق آئین نامه داخلی مجلس وزیر در معرض استیضاح قرار می گیرد.