به گزارش افکارنیوز،

معاون اول رئیس‌جمهور و نامزد پوششی حسن روحانی در برنامه تبلیغاتی‌اش به گونه‌ای درباره اقتصاد کشور حرف زد که انگار در این کشور زندگی نمی‌کند.

 اسحاق جهانگیری در برنامه تبلیغاتی‌اش گفت که دیگر در این کشور کسی از تورم و گرانی حرف نمی‌زند! به احتمال زیاد جناب اسحاق جهانگیری خودشان برای خرید به سطح شهر نرفته‌اند تا ببینند تورم کالاهای اساسی در 1400 روز گذشته بنا بر آمارهای رسمی بانک مرکزی 51 درصد بوده است.

همین چندی پیش بانک مرکزی در تازه‌ترین گزارش خود از گران شدن 51 درصدی مواد خوراکی از ابتدای دولت یازدهم تا پایان سال 1395 خبر داده بود. براساس گزارش بانک مرکزی، لوبیا سبز با 149 درصد، رکورددار گرانی در دولت حسن روحانی بوده است. هر کیلوگرم لوبیا سبز در ابتدای دولت یازدهم حدود 2200 تومان فروخته می‌شود که در پایان سال 95 قیمت آن به حدود 5480 تومان رسید.

کره در رتبه دوم گرانی در دولت یازدهم قرار دارد که قیمت آن در این مدت 136 درصد افزایش داشته است. هر کیلو کره در ابتدای دولت یازدهم 12000 تومان بود که با رشد بیش از دو برابری در پایان سال 95 به 28300 تومان رسید.

گوجه‌فرنگی با 94 درصد گرانی، در رتبه سوم مواد خوراکی در دولت حسن روحانی قرار دارد که قیمت آن از هر کیلو 1880 تومان به حدود 5000 تومان رسیده است.
برنج ایرانی درجه یک با 75 درصد، برنج ایرانی درجه دو با 74 درصد، نخود با 71 درصد و تخم‌مرغ با 69 درصد، در رتبه‌های بعدی گرانی در دولت حسن روحانی قرار دارند.
اگر قیمت گوشت قرمز را نیز به این سبد اضافه کنیم اوضاع بدتر می‌شود. در هیچ برهه‌ای از اقتصاد ایران گوشت قرمز حداقل در اردیبهشت ماه به مرز 40 هزار تومان نمی‌رسید! به نظر می‌رسد جناب معاون اول حداقل باید آمارهای رسمی بانک مرکزی دولت یازدهم را قبل از ورود به استودیوی ضبط برنامه تبلیغاتی مرور کنند تا دیگر از این اشتباهات نکنند!

نکته بعد درباره کاهش تورم و افتخار به این موضوع است. خود آقای جهانگیری مطلع هستند که کاهش تورم به دلیل تشدید رکود در سالهای اخیر بوده نه طراحی و اجرای سیاست اقتصادی مناسب دولت یازدهم. در حال حاضر هیچ اقتصاددان مستقلی حاضر نیست بگوید کاهش تورم ناشی از سیاست‌های مناسب اقتصادی دولت یازدهم بوده است. لذا خدمت جناب آقای جهانگیری باید عرض کنم اگر سراغ دارید حتماً معرفی کنید.
نکته بعد درباره جمله خنده‌داری که معاون اول بیان می‌کند و آن وارد شدن به دوره رونق اقتصادی است. ایشان می‌گوید: دوران رونق شروع شده و یکی از نشانه‌های آن رشد بالای اقتصادی است.

منظور ایشان از آغاز رونق چیست؟ آیا جناب جهانگیری تعطیلی روزانه کارخانه‌های بزرگ و بنگاه‌های معروف اقتصادی را نمی‌بیند؟ فقط در همین 10 روز اخیر چند کارخانه بزرگ و معروف تولیدی از جمله «ذوب آهن ملایر»، «تراکتورسازی تبریز» «صنایع پیشرو حدید» و «قند کامیاب اصفهان» به ورطه تعطیلی و ورشکستگی کشیده شدند، چطور می‌توانید از آغاز رونق صحبت کنید؟