به گزارش افکارنیوز،

خبرگزاری المسله در مقدمه گزارش خود آورده است که 'جهان با شوق و حساسیت در انتظار نتایج انتخابات ایران است و در این فضای آکنده از انتظار، درها به روی همه احتمالات باز است.'

به نوشته این خبرگزاری، شخصت های سیاسی عراقی از جریان های مختلف، به نقش مثبت ایران در حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم اذعان دارند و نخبگان سیاسی در سطح بین المللی، عربی و بومی عراق بر ثابت بودن خط مشی سیاسی ایران در قبال پرونده های داغ منطقه صحه می گذارند.

المسله افزوده است: در عین حال این نخبگان سیاسی معتقد هستند که از حیث شخصی، فردی که به عنوان رییس جمهور ایران انتخاب می شود با توجه به مرجعیت سیاسی که دارد، می تواند در حل جزییات پرونده های داغ منطقه اثرگذار باشد و همین امر مسئله انتظار را نسبت به نتایج انتخابات ایران، معنی دار کرده است.

المسله خاطر نشان کرده که نتایج انتخابات ایران می تواند در تغییر فضای منطقه که از اختلافات و نزاع ها رنج می برد و منجر به بی ثباتی در عراق، سوریه و یمن شده ، اثر تعیین کننده داشته باشد.

'رزاق الحیدری' نماینده پارلمان عراق از ائتلاف ملی شیعیان این کشور، به نقش مثبت ایران در حمایت از عراق در مبارزه با تروریسم اشاره کرده است.

این نماینده پارلمان عراق با اشاره به اینکه انتخابات یک مسئله داخلی است در عین حال پیش بینی کرده که تبعات انتخابات ایران، برای منطقه آرامش و ثبات را به ارمغان داشته باشد.

این درحالیست که 'جمیله العبیدی' از فراکسیون 'الوطنیه' به رهبری 'ایاد علاوی' معاون رییس جمهور عراق نیز پیش بینی کرده که انتخابات ایران، تاثیرات منطقه ای به دنبال داشته باشد.

این نماینده پارلمان عراق با اشاره به تنش های موجود در منطقه ابراز امیدواری کرده که انتخابات ایران منجر به مهار تنش ها با عربستان سعودی شود.

المسله ادامه داده است که حسن روحانی و اسحاق جهانگیری دو نامزد اصلی اصلاح طلبان و قالیباف و رئیسی دو نامز برجسته اصولگریان هستند و افزوده است که دو نامزد دیگر هاشمی طبا و میرسلیم از اصلاح طلبان و اصولگرایان هستند.

دوازدهمین دورهٔ انتخابات ریاست جمهوری ایران در روز جمعه ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ برگزار خواهد شد.

در این دوره سیدمصطفی آقامیرسلیم، اسحاق جهانگیری، سید ابراهیم رئیسی،حسن روحانی، محمدباقر قالیباف و سیدمصطفی هاشمی طبا با هم به رقابت می پردازند.

۵۶ میلیون و ۴۱۰ هزارو ۲۳۴ نفر واجدان شرایط حضور در انتخابات ۲۹ اردیبهشت هستند که از این تعداد ۱ میلیون و ۳۵۰ هزارو ۲۹۴ نفر رأی اولی خواهند بود.