به گزارش افکارنیوز،

علی ادیانی راد، نماینده مردم قائمشهر در مجلس با اشاره به گزارش کمیسیون اصل 90 درباره عضویت دانش آشتیانی وزیر آموزش و پرورش در هیئت مدیره دو شرکت «آمتیس طراوت کودکی» و «مهندسین مشاور طرح‌نگار»، اظهار داشت: گزارش کمیسیون اصل 90 از نظر بنده ناقص بود. در حقیقت مصداق این جمله «پیدا کن پرتقال فروش را» است.

وی با تاکید براینکه گزارش کمیسیون  اصل ۹۰، ابتر و ناتمام بود، افزود: این کمیسیون باید نظر کارشناسی اش را به سمع و نظر ملت می رساند و در صحن علنی هم آن را گزارش می داد.

ادیانی راد تصریح کرد: درست است که برابر گزارشی که رئیس کمیسیون اصل 90 ارائه داد آقای دانش آشتیانی در آبان ماه سال گذشته استعفایش را از دو شرکتی که عضو هیئت مدیره بود کتبا ارائه داد اما عجیب آن است که چرا از آبان ماه سال 95 تا 17/2/96 که از اداره کل ثبت شرکت ها استعلام شده است، این استعفا به ثبت نرسیده است. یعنی اگر در فاصله شش ماهه نامه ای در شهر تهران با فاصله اندک که نگارنده نامه وزیر یک دولت است به ثبت شرکت ها نمی رسد آن وقت نامه خلق الله و ارباب رجوع ها چه قدر طول می کشد؟! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

نماینده مردم قائمشهر بیان داشت: از سوی دیگر اگر وزیر استعفا داده بود نمی توانست با حکم قانونی و حقوقی مصوبه هیئت مدیره را امضا کند اصلا در این صورت امضای مصوبه هیئت مدیره توسط فرد مستعفی چه محمل قانونی دارد؟ حتما دانش آشتیانی خود را عضو می دانسته که این مصوبه را امضا کرده است.

ادیانی راد افزود: تا زمانی که استعفا به صورت قانونی در اداره کل ثبت شرکت ها ثبت نشود، فرد به معنای مستعفی قلمداد نشده و عضو محسوب می شود. در گزارش کمیسیون اصل 90 آمده است که سازمان بازرسی کل کشور و  اداره کل ثبت شرکت ها رسما اعلام کرده اند که از نظر ما دانش آشتیانی عضو هیئت مدیره است. در این گزارش به نقل از اداره کل ثبت شرکت ها آمده است که ما همچنان دانش آشتیانی را عضو هر دو شرکتی می دانیم که قبلا عضو هیئت مدیره آن بوده است.

نماینده مردم قائمشهر با بیان اینکه گزارش کمیسیون اصل 90 از جامعیت لازم برخوردار نیست، تصریح کرد: حتی برای برخی از نمایندگان، این سوال به وجود آمد که نظر تخصصی کمیسیون در این باره چه شد. آقای وزیر متخلف است یا متخلف نیست. شأن کمیسیون تنها گزارش دادن نیست بلکه باید نظر تخصصی اش را هم اعلام کند یعنی نظر تخصصی کمیسیون باید فصل الخطاب در این بخش باشد. این درحالی است که تنها به یک گزارش بسنده کرده کاری که شاید یک روزنامه و یا رسانه دیگر هم می توانست آن را انجام دهد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: معتقدم از نظر قانونی آقای دانش آشتیانی در عین حال که وزیر بوده، هنوز در آن دو شرکت عضویت دارد و این حضور به لحاظ قانونی و شکلی محرز است چراکه استعفایش در اداره کل ثبت شرکت ها نیامده است.