علي اصغر سلطانيه در گفتوگو با ایسنا، با اشاره به اعلام شركت نكردن ايران در كنفرانس خاورميانه عاري از سلاح هستهيي كه قرار است ۲۱ و ۲۲ نوامبر (۳۰ آبان و اول آذر) از سوي آژانس بينالمللي انرژي اتمي در وين تشكيل شود با تاييد اين مطلب گفت: با توجه به اينكه موارد نقض قانون و مقررات بينالمللي از سوي آژانس بينالمللي انرژي اتمي و شخص مديركل آن صورت گرفته است ايران در اين كنفرانس شركت نميكند .

سلطانیه با اشاره به اینکه ایران از پیشگامان طرح خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌یی بوده و در قطعنامه‌های مختلف نیز این مساله به تایید و تصویب رسیده است، گفت: مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی براساس قطعنامه کنفرانس عمومی سالانه آژانس موظف شد تا همایشی را برای پیدا کردن راهکارهای عملی در جهت عاری سازی خاورمیانه از سلاح هسته‌یی برگزار کند.

وی با اشاره به اینکه در سالهای گذشته مدیرکل وقت آژانس از کشورهای مختلف برای شرکت در این کنفرانس دعوت می‌کرد، اظهار کرد: جمهوری اسلامی ایران معتقد است تا وقتی رژیم صهیونیستی به ان‌پی‌تی نپیوندد و فعالیت‌های هسته‌یی این رژیم تحت بازرسی آژانس قرار نگیرد تقویت و امیدواری‌ای نسبت به ایجاد خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌یی مفهومی ندارد.

نماینده دائم کشورمان در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی خاطرنشان کرد: این در حالی است که رژیم صهیونیستی و آمریکا که این رژیم را حمایت می‌کنند تمایلی نسبت به پذیرش چنین مساله‌ای ندارند.

سلطانیه همچنین به موضوع پرونده سوریه در شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی اشاره کرد و گفت: پس از آنکه موضوع فعالیت‌های هسته‌یی سوریه مطرح شد با همراهی و اعمال فشار رژیم صهیونیستی و آمریکا و نیز رویکردهای جانبدارانه مدیرکل آژانس پرونده سوریه به شورای امنیت ارجاع شد تا بتوانند افکار عمومی در منطقه را تغییر دهند.

سلطانیه گفت: همچنین با توجه به اینکه مدیرکل آژانس وظیفه‌اش را در خصوص سوریه و نیز رژیم صهیونیستی بی‌طرفانه انجام نمی‌دهد و به ویژه درباره رفتار رژیم صهیونیستی در حمله به مراکزی در سوریه سکوت کرده است برگزاری و شرکت در چنین کنفرانسی را مفید نمی‌دانیم.

سلطانیه ادامه داد: حمله رژیم صهیونیستی به سایت سوریه که مدیرکل آژانس کاملا از این مساله طرفداری کرده است و با وجود اینکه این اقدام رژیم صهیونیستی از سوی مدیرکل پیشین آژانس شدیدا مطرح شده است، این اقدام رژیم صهیونیستی موجب به مخاطره افتادن قوانین و مقررات بین‌المللی شده است، اما مدیرکل آژانس در یک حرکت طرفدارانه از آمریکا و رژیم صهیونیستی تمام فشارها را به سوریه وارد کرد.

نماینده دائم کشورمان در آژانس با بیان اینکه حتی اگر در سایت سوریه رآکتوری وجود داشته باشد سوریه تخلف نکرده است؛ بلکه تنها تاخیر در اطلاع‌رسانی داشته است، گفت: همچنین براساس قطعنامه‌ای که از سوی ایران پیشنهاد و به تصویب رسیده است هرگونه تهدید به حمله و یا حمله به تاسیسات هسته‌یی یا تاسیسات در حال ساخت تخلف از منشور سازمان ملل متحد است و رژیم صهیونیستی از مقررات آژانس و اساسنامه تخلف کرده است.

سلطانیه گفت: با توجه به رویکرد و عملکرد مدیرکل آژانس در موارد مورد اشاره در کنفرانس خاورمیانه عاری از سلاح هسته‌یی که از سوی آژانس برگزار می‌شود شرکت نمی‌کنیم.

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران مواضعش را در نشست‌های رسمی آژانس اعلام خواهد کرد و معتقد است تا زمانی که آژانس رفتارش بر اساس استانداردهای دوگانه باشد برگزاری چنین کنفرانس‌هایی هیچ دستاوردی نخواهد داشت و موفق نمی‌شود.

انتهاي پيام