به گزارش افکارنیوز،

 شبتای شاویت رئیس اسبق موساد در مقاله ای در روزنامه هاآرتص، نوشت: اسرائیل تنها بازیگری است که با روند تاریخی که پیش چشمان ما جریان دارد همراهی نمی کند چرا که سیاست اعلام شده رژیم اسرائیل دخالت نکردن در حوادث خاورمیانه است و با این طرز فکر احمقانه فکر می کنند می توانیم از روند تغییر، بدون اینکه آسیبی به ما برسد عبور کنیم و حتی برخی ادعا می کنند از این بحران ها با قدرت خارج خواهیم شد.  

 

شاویت در این مقاله می پرسد : امروز چه کسانی بازیگران اصلی در منطقه هستند؟ و پاسخ می دهد: روسیه ، که از گذشته تا کنون دشمن اسرائیل بوده و مشخص است که در آینده نیز همینگونه خواهد بود. انگیزه اصلی ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه از زمان به قدرت رسیدن در روسیه ، بازگرداندن جایگاه این کشور به عنوان قدرتی بزرگ بوده است. روسیه سیطره خود را بر مناطق مختلف قفقاز گسترش داد و شبه جزیره کریمه را به کنترل خود درآورد. این کشور درحال حاضر برای سیطره بر خاک اوکراین تلاش می کند و پایگاهی هوایی و دریایی را در سوریه برای 49 سال اجاره کرده که در آن زیربناهای اطلاعاتی و عملیاتی نیز وجود دارد.  

وی افزود: هماهنگی هوایی بین اسرائیل و روسیه وجود دارد اما این هماهنگی از آن جهت اهمیت دارد که نیروی هوایی اسرائیل آزادی عمل را برای هواپیماهای خود از دست داده و در آسمان های سوریه و لبنان در معرض خطر قرار دارد.  

وی اضافه کرد: از نظر تاریخی روسیه دشمن ایران بوده اما به تازگی دست کم در منطقه خاورمیانه به هم پیمان این کشور تبدیل شده است. بر اساس توجیهات راهبردی روسیه ، تا زمانی که آمریکا ، روسیه را به عنوان یک قدرت بزرگ دارای جایگاهی برابر با خود به رسمیت نشناخته باشد، روسیه تمام تلاش خود را برای رسیدن به چنین وضعیتی به کار خواهد گرفت و از توسل به همه تدابیر و اقدامات برای تحقق این هدف ابایی ندارد.  

شاویت دیگر بازیگر اصلی در منطقه را ایران معرفی کرده و می گوید : ایران از تلاش خود برای رسیدن به یک قدرت هسته ای نظامی عقب نشینی نکرده و به توسعه همه عوامل لازم برای رسیدن به این قدرت تا آنجایی که شامل توافق هسته ای امضا شده با قدرت های جهانی نمی شود، ادامه می دهد. وی مدعی شد براساس ارزیابی من و براساس اطلاعات دقیق و بلندمدتی که از تماس ها با ایرانی ها دارم، آنها عملا به صورت مخفیانه این توافق را در هر بندی که فکر می کنند قدرت های بزرگ از طریق آن نمی توانند به این کشور آسیب بزنند، نقض می کنند.  

وی تاکید کرد : ایران هسته ای تهدیدی اساسی برای اسرائیل است.   

شاویت افزود : ایران توانسته است عراق را به دایره نفوذ خود وارد کند. ایران از حضور مادی گسترده در عراق برخوردار است و همچنین یگان های نظامی، سپاه پاسداران، مستشاران و حزب الله در طول مرز شمالی اسرائیل مستقر شده اند و به موشک ها و خمپاره هایی که اسرائیل را تهدید می کند، مجهز هستند. ایران و روسیه درحال حاضر در سوریه و خارج از آن هم پیمان هستند و این به معنای این است که ما عملا برابر هلال شیعی قرار داریم که ایجاد آن بر روی زمین از مرز غربی ایران با عبور از عراق و سوریه تا لبنان ادامه دارد.  

رئیس اسبق موساد درباره ترکیه نیز گفت: ترکیه کشوری دارای نظام اسلامی معاند با اسرائیل است که نمی توان به آن اعتماد کرد و رئیس جمهور آن رجب طیب اردوغان است که می خواهد ترکیه را به دوره امپراطوری بزرگ عثمانی بازگرداند و این کشور قدرتی بزرگ در منطقه که کمتر از ایران نیست به شمار می آید.  

وی افزود : اروپا نیز با وجود اینکه با محدودیت های زیادی مواجه است اما مواضع خصمانه خود را ضد اسرائیل در هر موضوعی که به منازعه اسرائیلی - فلسطینی و اشغالگری مربوط است، تغییر نداده است. چین نیز اسرائیل را به عنوان یک طرح فن آوری برتر که قابل فروش است می داند و برای رسیدن به این هدف به آرامی تلاش می کند اما تصمیم گیرندگان ما تا آنجا که من اطلاع دارم هنوز مشخص نکرده اند که چه چیزی را به چینی ها نخواهند فروخت.  

وی در مقاله خود یکی از سناریوهایی را که اسرائیل با آن مواجه خواهد شد ادامه گرایش رژیم اسرائیل به جناح راست و ادامه گسترش شهرک سازی در کرانه باختری رود اردن برشمرد و افزود: با در پیش گرفتن این روند، با مسیر تحریم ها و تهدید نظامی روز افزون و اقدامات تروریستی از مناطق مختلف و غزه مواجه خواهیم شد و ارسال سلاح از ایران برای حزب الله تشدید خواهد شد و روسیه نیز اسرائیل را در صورتی که در آسمان سوریه یا لبنان به پرواز در بیاید با هواپیماهای خود تهدید خواهد کرد.