به گزارش افکارنیوز،

پایگاه دبکافایل در گزارشی با اشاره به پرتاب موفقیت‌آمیز ماهواره‌بر« سیمرغ» ایران نوشت: ماهواره‎بر سیمرغ نتیجه سال‎ها تلاش محققان ایرانی برای توسعه برنامه موشکی این کشور است.

 

دبکافایل با استناد به گزارش منابع امنیتی و نظامی خود می‌نویسد: فناوری به‌کاررفته در ماهواره‌بر سیمرغ یا سفیر-3 به راحتی برای ساخت موشک‎های قاره‌پیما به کار گرفته می‌شود.

 

این منابع امنیتی و نظامی می‌افزایند: ماهواره‌بر سفیر-3 در واقع نسل پیشرفته‌تر سفیر-2 است که سوخت آن جامد است و تخمین زده می‌شود که دامنه بُرد آن نزدیک به 7 هزار و پانصد کیلومتر باشد.

 

پایگاه دبکافایل در ادامه با اشاره به اظهارات اخیر رهبر کره‌شمالی که گفته بود هم‌اکنون جای‌جای خاک آمریکا در تیررس موشک‎های بالستیک کره‌شمالی قرار دارد می‌‌نویسد: سال 2015 هنگامی که ایران تصاویر آزمایش ماهواره‌بر سفیر-2 را منتشر کرد کارشناسان موشکی اسرائیل هشدار دادند که با ساخت این نسل از ماهواره‎‌یر، ایران می‌تواند هرمکانی که اراده کند هدف قرار دهد.

 

دبکافایل درپایان ضمن انتقاد از دولت پیشین آمریکا که برنامه توسعه موشک بالستیک ایران را هنگام توافق هسته‌ای به کل نادیده گرفته و صرفا به درخواستی خارج از توافق هسته‌ای از ایران برای کنار گذاشتن برنامه موشکی اکتفا کرده اذعان می‌کند: وزارت خارجه ایران روز شنبه در واکنش به تحریم‎های آمریکا علیه برنامه موشکی این کشور در چارچوب حقوق خود اعلام کرد که توسعه برنامه موشکی حق خدشه‌ناپذیر ایران در چارچوب قوانین بین‌المللی است.