به گزارش افکارنیوز،

 پایگاه خبری بلومبرگ در گزارشی نوشت که حدود یک دهه تحریم علیه ایران موجب شده تا شرکت‌های نفتی بزرگ آمریکا از مراوده با ایران و سرمایه‌گذاری در این کشور محروم شده و شرکت‌های نفتی دیگر کشورها مانند روسیه و چین این فرصت‌ها را از آن خود کرده‌اند.

بلومبرگ می‌نویسد: ممانعت از مراوده اقتصادی شرکت‌های نفتی آمریکا با نگرانی ترامپ از توافق هسته‌ای همراه شده و این امر محیط پرباری را برای رقبای آمریکا در برابر ایران به وجود آورده و همزمان که ایران از آزادی اقتصادی جدید خود بهره می‌برد، شرکت‌های نفتی آمریکا نظاره‌گر ربوده شدن فرصت‌های خود از سوی شرکت‌های چین و روسیه و اروپا هستند و این امری است که کمتر از یک دهه گذشته در عراق نیز برای آنها روی داد.

در ادامه این گزارش آمده است: شرکت‌های آمریکایی از حدود 40 سال پیش از سرمایه‌گذاری در ایران منع شده‌اند و توافق هسته‌ای سال 2015 نیز در این موضوع تغییری ایجاد نکرد و این روند موجب شده تا شرکت‌های آمریکایی در این میان بزرگ‌ترین بازنده در این روند باشند.

این پایگاه آمریکایی می‎افزاید: استثنائی نیز در این زمینه وجود دارد که شرکت‌های سازنده هواپیما و قطعات آن هستند؛ بوئینگ توافق فروش 120 فروند هواپیما به ایران را امضا کرده است اگرچه هنوز وزارت خزانه‌داری آمریکا در حال بررسی این توافق است.

بلومبرگ در ادامه ضمن اشاره به 34 شرکتی که پیش از این واجد شرایط شرکت در پروژه‌های نفت و گاز ایران بوده‌اند نوشت: اگر شرگت‌های نفتی آمریکا نمی‌توانند از لغو تحریم‌ها علیه ایران سود ببرند این امر درباره شرکت‌های نفتی دیگر کشورها صدق نمی‌کند.

در ادامه گزارش آمده است: ایران ماه ژانویه سال جاری نام 29 شرکت که واجد شرایط شرکت در پروژه‌های نفت و گاز این کشور هستند را منتشر و ماه جولای نیز نام 5 شرکت دیگر را به این لیست افزود.

پایگاه خبری بلومبرگ افزود: مخالفت ترامپ با توافق هسته‌ای شک و تردیدهایی را پیرامون پایداری این توافق ایجاد کرده و این امر بدون شک سرعت سرمایه‌گذاری در ایران را کاهش داده و به عنوان بازتابی از مشکلات پیرامون احیای صادرات نفت ایران به کشورهای اروپایی در اوایل سال گذشته، موضوع سرمایه‌گذار و پشتیبان بود که بیشترین تردید را ایجاد می‌کرد.

در ادامه این گزارش ضمن اشاره به توافق شرکت نفتی «توتال» فرانسه با ایران برای توسعه فاز 11 میدان گازی پارس جنوبی، به عنوان بزرگ‌ترین توافق نفتی ایران با شرکت‌های اروپایی بعد از لغو تحریم‌ها، آمده است که شرکت‌های ژاپن و روسیه نیز قراردادهایی برای پروژه‌های کوچک‌تر با ایران امضا کرده‌اند.

این پایگاه خبری آمریکایی افزود: شاید ترامپ بخواهد توافق هسته‌ای با ایران را لغو و سرمایه‌گذاری‌ها را در مسیر خود متوقف کند؛ قطعا ماه گذشته ترامپ به این اقدام بسیار نزدیک شده بود اما  گرد هم آوردن کشورها و ائتلاف بین‌المللی که زمانی باراک اوباما آنها را گرد هم آورده و برنامه هسته‌ای ایران را محدود کرد برای ترامپ بسیار دشوار خواهد بود، در حالی که کشورهای اروپایی تمایلی به همراهی با آمریکا برای لغو توافق هسته‌ای ندارند از روسیه و چین نیز نمی‌توان چنین انتظاری داشت.

بلومبرگ در پایان این گزارش می‌نویسد: تداوم رهبری برادران کاسترو در کوبا، جانشینی خانواده کیم در کره شمالی و ایران به خودی خود نشان دهنده ضعف تحریم‌های گسترده برای ایجاد تغییر در کشورهاست، اگر آمریکا قصد دارد شرکت‌های خود را از مراوده با ایران دور نگه‌ دارد این حق را دارد اما درباره شرکت‌های دیگر کشورها آمریکا قادر به انجام چنین امری نخواهد بود.