به گزارش فارس از قم، حجتالاسلام حیدر مصلحی در همایش ملی انسجام داخلی، اقتدار جهانی که پیش از ظهر امروز در مجتمع یاوران مهدی قم برگزار شد ضمن گرامیداشت هفته بسیج اظهار کرد: افتخارات این نهاد ارزشمند در طول عمر انقلاب اسلامی بسیار زیاد بوده است و به طور قطع حرکت نظام را تضمین کرده و موجب شکلگیری بیداری اسلامی در منطقه شده است.

وی با اشاره به مسئله انتخابات به عنوان یکی از چالش‌های پیش روی نظام اسلامی افزود: این امر مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز قرار دارد به همین دلیل باید برای شناسایی افراد منحرف و غیر همسو با رهبری و نظام، سه شاخص عمده را مدنظر داشته باشیم.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه انطباق در مسائل فکری، گفتمانی و رفتاری و عملی سه مشخصه اصلی شناخت افراد است، گفت: در صورت عدم وجود هر یکی از سه شاخصه چالش‌های جدی ایجاد خواهد شد بنابراین این مسائل باید برای مردم تشریح شود.

وی اظهار کرد: براساس تحلیل‌های صورت گرفته، جریان‌های انحرافی قابل توجهی پس از فتنه ۸۸ در کشور شکل گرفته است و این جریان‌ها به همراه خواص مردود و فتنه به وسیله تغییر تاکتیک مسیر دیگری را در آستانه انتخابات مجلس در پیش گرفته‌اند و هر چند برخی از آنها در مسئله انطباق فکری و گفتمانی خود را به امام و رهبری نزدیک نشان می‌دهند، اما در زمینه رفتاری و عملی براساس اندیشه‌های خود عمل می‌کنند.

مصلحی با تاکید بر بررسی وضعیت و موضع گیری‌های دولت‌ها در طول دوران انقلاب گفت: ملاک ما معیارهایی است که اشخاص رعایت می‌کنند اما در زمینه عدم انطباق باید به این مسئله توجه کرد که انطباق نداشتن فکری و گفتمانی با تیزبینی توسط مردم قابل شناسایی است و نمونه این مسئله نیز حذف اصلاح‌طلبان توسط ملت پس از توجه به انحرافات آنهاست اما مشکل اصلی زمانی بروز می‌یابد که افرادی فاقد انطباق کامل رفتاری و عملی با رهبری و نظام باشند.

*بررسی انطباق رفتاری و عملی بهترین معیار شناخت جریانات

وزیر اطلاعات خاطرنشان کرد: جریانات سیاسی از این مسئله سوء استفاده می‌کنند بنابراین وظیفه نخبگان و بصیرت شناسان این است که اینگونه مسائل را برای مردم تبیین کنند.

وی با بیان اینکه بررسی انطباق رفتاری و عملی اشخاص معیار مناسبی برای شناخت جریانات و افراد شاخص آنهاست افزود: نقطه فریب مردم نیز عدم انطباق در همین مورد است بنابراین باید تعریف دقیقی از واژه‌های بصیرت و خواص صورت گیرد.

مصلحی در تعریف بصیرت ابراز کرد: تشخیص حقیقت در انبوه حق و باطل‌ها و مهم‌تر از آن شناخت باطلی که خود را با حق ممزوج ساخته، بصیرت حقیقی است و به بیان دیگر تیزبینی عمارگونه، بصیرت نامیده می‌شود.

وزیر اطلاعات خواص را شامل دو دسته خواص حق و باطل دانست و گفت: موضوع گیری این افراد بر اساس فکر، فهم صحیح، تحلیل و بصیرت صورت می‌گیرد اما در مقابل عوام کسانی هستند که فاقد تحلیل و بصیرت بوده و از فضای جامعه تبعیت می‌کنند و دنباله‌رو خواص هستند.

وزیر اطلاعات افزود: ضروری است که خواص و عوام به دنبال عدم اختلاف پس از فهم صحیح و تصمیم‌گیری درست برای خدا باشند زیرا در صورت فقدان این موارد کماکان باید شاهد وضعیتی مانند مصائب دوره علوی و حادثه عاشورا باشیم.

وی به خصوصیات خواص در مفهوم مثبت آن اشاره کرد و گفت: خواص مذهبی، خواص جبهه حق، خواص اهل حق و خواص بابصیرت از جمله این موارد هستند، اما در مفهوم منفی خواص نیز رهبری موارد زیادی را برشمرده‌‌اند که برخی از آنها مانند مردود، بی‌بصیرت، غافل، فرصت‌طلب، مصلحت‌اندیش، منحط اخلاقی، طرفدار حق اما دنیاطلب، ترسو و فاقد شجاعت در فرمایشات ایشان از اوایل دوران اصلاحات دیده می‌شود.

*دنیا زدگی برخی خواص

مصلحی افزود: دنیازدگی برخی خواص به قدری است که وقتی در مورد نحوه بهره‌برداری از بیت المال با آنها صحبت می‌شود اظهار تعجب می‌کنند در حالی که بعضی از آنها خود را ستون انقلاب نیز می‌دانند.

وزیر اطلاعات با بیان اینکه برگزاری همایش‌های اینچنینی نقش اساسی در بصیرت افزایی حوزویان و دانشگاهیان خواهد داشت اظهار کرد: ارتباط میان روحانیون و قشر جوان نقش اساسی در تحولات جامعه و خارج از کشور دارد بنابراین موظف هستیم که ضمن آگاه سازی مردم بر اساس فرمایشات رهبری، به تطبیق افراد و جریانات بر اساس انطباق آنها با افکار، گفتار و رفتار رهبری بپردازیم.

مصلحی در همایش در ادامه اظهار کرد: دشمنان در زمینه مقابله با نظام اسلامی دو استراتژی حداقلی و حداکثری را دنبال می‌کنند.

وی تاکتیک حداقلی را شامل تغییر رفتار در مسئولان نظام دانست و افزود: سرویس‌های اطلاعاتی غرب پس از انقلاب به دنبال بازسازی خود در گام نخست به دنبال تغییر رفتار مسئولان رفتند و در این زمینه می‌توان به دوره‌های سازندگی و اصلاحات اشاره کرد که شعارهای ارزشی و انقلابی تغییر داده شد.

*تدبیر رهبری نقشه‌های دشمن را برملا کرد

وزیر اطلاعات با بیان اینکه تدبیر رهبری در انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی مجددا تمام نقشه‌های غرب را درهم ریخت گفت: آنها دوباره خود را بازسازی کرده و نقشه‌های جدیدی را به مرحله اجرا در می‌آورند و در استراتژی حداکثری خود به دنبال براندازی نظام به وسیله جنگ نرم و سخت هستند.

وی اظهار کرد: نگاهی به تحولات منطقه نشان می‌دهد که جمهوری اسلامی به عنوان الگویی برای مردم کشورهای اسلامی تبدیل شده است و این مسئله دغدغه اصلی دشمنان است به همین دلیل به دنبال این هستند که تهدیدها را به فرصت تبدیل کنند و در این راستا، امریکا و هم پیمانان این کشور در منطقه تلاش می‌کنند که بحران‌ها را به سمت ایران هدایت کنند.

مصلحی هدف آنها از اجرای این نقشه را به انفعال کشاندن ایران به وسیله سناریوهای مختلف دانست و افزود: مقابله با نقش آفرینی جمهوری اسلامی در منطقه یکی دیگر از اهداف آنهاست زیرا برگزاری دو همایش بین‌المللی بیداری اسلامی و قدس در تهران خشم سنگین دشمنان را به دنبال داشت و رهبری ایران را در دنیای اسلام به اثبات رسانید.

وزیر اطلاعات تصریح کرد: دشمنان جمهوری اسلامی برای رسیدن به اهداف خود در صدد مشغول ساختن ایران درون مرزهای خود هستند تا از الگو شدن نظام اسلامی برای حرکت‌های شکل گرفته در منطقه جلوگیری کنند اما طراحی‌های آنها بی نتیجه بوده است.

وی با اشاره به تلاش استکبار جهانی برای احیای مجدد جریان فتنه در داخل کشور افزود: در طول دو سال گذشته نیز فتنه گران فعال بوده‌اند اما مقابله شدید مانع از بروز آنها در اجتماع شد ضمن اینکه نقشه دیگر دشمنان، ادامه طرح براندازی سال ۸۸ است.

*الجزیره اتاق جنگ علیه سوریه

مصلحی گفت: استکبار جهانی در طول ۳۳ سال گذشته همواره به دنبال استفاده از فرصت‌های گوناگون برای براندازی نظام بوده‌اند ضمن اینکه در راستای حذف مقاومت در منطقه، حامیان و همراهان انقلاب اسلامی را در مناطق مختلف با چالش‌های گوناگونی مواجه می‌کنند که نمونه این مسئله کشور سوریه است، اما باید توجه داشت حوادثسوریه دارای تفاوت ماهوی جدی با دیگر کشورهای اسلامی است.

وزیر اطلاعات شبکه ماهواره‌ای الجزیره و دیگر رسانه‌های بیگانه را اتاق جنگ علیه سوریه دانست و افزود: این شبکه‌ها تصاویر غیر واقعی و حساب شده‌ای را به نمایش در می‌آورند و بنا به اسناد موجود، سلاح در حجم وسیع به وسیله دلارهای آمریکایی وارد این کشور می‌شود.

وی با بیان اینکه انتخابات بهترین بستر برای ضربه زدن به نظام اسلامی توسط دشمنان خواهد بود ابراز کرد: آنها با پیش بینی مشارکت پایین یا بالایی مردم در انتخابات مجلس برای هر یک از این شرایط، نقشه‌هایی از جمله ایجاد تشکیک نسبت به سلامت انتخابات و طرح مسئله تقلب یا تحریم مشارکت را در نظر دارند.

مصلحی در ادامه این همایش در پاسخ به سئوال یکی از حضار در ارتباط با میزان تاثیرگذاری ایران بر جریان‌های سیاسی دیگر کشورها گفت: حزب الله تنها یکی از این جریانات اسلامی است اما جریان‌های دیگری در دنیای اسلام با الهام از انقلاب ایران شکل گرفته اند و باید گفت در بحثجریان سازی موفقیت‌های قابل توجهی نصیب جمهوری اسلامی شده است.

وزیر اطلاعات در پاسخ به سئوال دیگری در مورد خواص مردود و تفاوت آنها با خواص مردود شده قبل از فتنه ۸۸ ابراز کرد: رهبری نکته مهمی در این زمینه بیان فرموده است و به تعبیر ایشان بازگشت تنها به معنای اعتراف به اشتباه نیست بلکه افراد باید به اصلاح و تبیین مسیر نادرست گذشته نیز بپردازند بنابراین می‌توان با توجه به نوع اظهارات اشخاص مصادیق آنها را به خوبی تشخیص داد.

سئوال دیگری که در این جلسه مطرح شد در رابطه با جریان‌های انحرافی و نوع مقابله نظام با آنها بود که مصلحی در پاسخ به این پرسش گفت: نظام بر اساس سیستم‌های اطلاعاتی قوی در حال مقابله با این جریانات است.

وزیر اطلاعات به تلاش‌های کشورهای عربی مانند عربستان سعودی در زمینه مقابله با تحولات منطقه اشاره کرد و گفت: هزینه‌های زیادی برای متوقف ساختن این حرکت‌ها صورت می‌گیرد اما اخیرا خود نیز دچار چالش‌هایی شده‌اند و امیدواریم که هر چه زودتر به سرمنزل مقصودی که لایق آنهاست برسند.

*نظام اسلامی آمادگی لازم را برای مقابله با دشمنان کسب کرده است

وی در پاسخ به سئوال دیگری در مورد هدف امریکا از تهدیدات اخیر خاطرنشان کرد: غرب هر کاری که توان آن را داشته باشد علیه ایران انجام می‌دهد اما خود نیز به این مسئله واقف هستند که در صورت حمله سرزمینی به ایران دچار مشکلات زیادی می‌شوند ولی به هر صورت نظام اسلامی دشمن را دست کم نگرفته و آمادگی لازم را کسب کرده است.

وزیر اطلاعات در ادامه در ارتباط با سئوالاتی در زمینه مقابله نظام با پسماندههای فتنه و سران این جریان گفت: آنها میل زیادی به دادگاهی شدن خود دارند اما نظام برنامهریزی خوبی در این زمینه داشته و اشراف اطلاعاتی سنگینی بر روی مجموعه فتنه وجود دارد ضمن اینکه دستگاه اطلاعاتی کشور در رابطه با هجمه استکبار جهانی به وسیله نقشههای مختلف نیز فعال بوده و مقابله خوبی با بحث اینترنت چمدانی که رئیس جمهور آمریکا شخصا آن را به عنوان طرحی برای مقابله با ایران دانسته صورت گرفته است.