به گزارش افکارنیوز،

 ایواشف ژنرال بازنشسته و رئیس پیشین اداره امور همکاری های بین المللی وزارت دفاع روسیه افزود: این مراسم پیام مهم دیگری نیز برای جهان داشت که مهم ترین آن آماده بودن ایران برای همکاری های سودمند با تمام کشورها است.

وی افزود: مقام های ایرانی بارها تاکید کرده اند که تهران برای گسترش روابط با تمام کشورها در شرایط برابر و توام با احترام و اعتماد متقابل آمادگی دارد و هر طرفی که بخواهد چنین مناسباتی داشته باشد، می تواند به توسعه آن امیدوار باشد.

ایواشف گفت: دیپلماسی مستقل ایران برای تامین چنین شرایطی در ایجاد روابط با همه کشورها تلاش می کند و حسن روحانی در دوره نخست ریاست جمهوری نیز توانست با استفاده از امکانات و ظرفیت های دیپلماتیک، شکوفایی اقتصادی و خروج از انزوای بین المللی را فراهم کند.

کارشناس روس ادامه داد: پیام دیگر مراسم تحلیف، پذیرش دعوت ایران از کشورهای مختلف برای توسعه روابط است و حضور سران و مقام های ارشد دهها کشور، نشانگر عزم تهران و شرکای جمهوری اسلامی برای گسترش همکاری های سودمند بدون تحمیل اراده است.

وی افزود: ایران در شرایط جدید بین المللی تمامی تلاش ها را برای گسترش همکاری ها به ویژه با کشورهای دارای فناوری های پیشرفته برای توسعه ساختار اقتصادی-صنعتی و تنوع بخشی به این حوزه بکار بسته است.

مقام سابق روس خاطرنشان کرد: روسیه و بسیاری از کشورهای غربی در حوزه های مختلف به فناوری های پیشرفته دسترسی دارند، اما آمریکا همچنان به عنوان مانع اصلی محروم کردن ایران از این فناوری ها تلاش می کند.

وی افزود: این اقدام آمریکا در راستای برنامه های ضدایرانی انجام می گیرد و دونالد ترامپ در این عرصه همانند فرد دست نشانده اسراییل اقدام می کند و مجری برنامه های تل آویو علیه تهران شده است.

ایواشف همچنین ادامه داد: بی جهت نیست که روحانی در این مورد به آمریکا هشدار داد و این کشور را از تداوم سیاست های ضدایرانی و ضدبرجامی برحذر داشت.

استاد علوم ژئوپلیتیک در ادامه به عزم ایران برای پاسخ دادن به اعمال تحریک آمیز آمریکا اشاره و اضافه کرد: نکته مهم این است که تهران در این عرصه به دام فریبنده واشنگتن نیافتد. مطمئن هستم، مقام های ایرانی رویکردی را دنبال می کنند که منافع کشور تامین شود و ازسوی دیگر، کاخ سفید به هدف بی اعتبار کردن برجام دست نیابد.

کارشناس ارشد روس همچنین گفت: ایران باید راه کنونی را ادامه دهد، زیرا در سال های اخیر با اجرای سیاست های درست به جایگاه و قدرت معتبر منطقه ای دست یافته و چنین شرایطی با تدبیر و مدیریت روحانی و دولت وی حاصل شده است.

ایواشف رئیس مرکز مطالعات ژئوپلیتیک روسیه در پایان مصاحبه با ایرنا افزود: ایران در چهار سال گذشته به امن ترین، پیشرفته ترین و قدرتمندترین کشور منطقه خاورمیانه تبدیل شده است و در حوزه های بسیار مهمی مانند علوم و صنایع مادر، پتروشیمی و ساخت جنگ افزار موفقیت داشته که شکی نیست در چهار سال آینده نیز این روند ادامه خواهد یافت.