به گزارش افکارنیوز،

عباسعلی کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان پیش از ظهر امروز دوشنبه 22 مرداد در نشست خبری در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه نظر شورای نگهبان نسبت به مصوبه مجلس پیرامون کاهش مجازات قاچاقچیان مواد مخدر چیست گفت: هنوز ما این موضوع را در شورای نگهبان بررسی نکرده ایم و شورای نگهبان هم اگر مغایرتی با قانون اساسی و شرع ببیند، درباره آن اعلام نظر می‌کند.

وی همچنین درباره آخرین جلسه شورای نگهبان پیرامون بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی در این شورا گفت: هفته گذشته اولین جلسه شورای نگهبان درباره بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی به صورت کامل برگزار شد و گزارش‌هایی را از مراکز مختلف و همین طور اقدامات پژوهشکده شورای نگهبان و نیز آیین نامه‌ای که پیشتر تدوین شده بود را مورد بررسی قرار دادیم.

سخنگوی شوای نگهبان اضافه کرد: جلسه شورای نگهبان به منظور بررسی مصادیق رجل سیاسی و مذهبی حدود 4 ساعت طول کشید که البته این جلسه ادامه دارد و احتمال می‌دهیم که یک تا دو جلسه دیگر برای بررسی آن زمان نیاز داشته باشیم و در دستور کار این هفته شورای نگهبان نیز قرار دارد و به محض اینکه به جمع بندی برسیم درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره اینکه آیا در انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان با واسطه به احمدی نژاد گفته است که از انتخابات انصراف دهد گفت: خیر؛ واسطه‌ای نبوده و بنده خودم به آقای احمدی نژاد گفتم که انصراف دهد. صلاحیت ایشان احراز نشده و رد صلاحیت نیز فقط مربوط به نمایندگان مجلس است. اگر کسی مراجعه کند، اطلاعات و دلایل عدم احراز را در اختیار خود فرد قرار می‌دهیم.

وی تصریح کرد: افراد محترمی که برای انتخابات ثبت نام می‌کنند، مستقیما و یا با واسطه اگر صلاحیت‌شان احراز نشود، به آنها اعلام می‌کنیم؛ درباره عدم احراز صلاحیت آقای احمدی نژاد هم خودم تلفنی با آقای الهام صحبت کردم و گفتم که اگر آقای احمدی نژاد تمایل دارد، انصراف دهد.

سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی طرح مقابله با اقدامات ماجراجویانه و تروریستی آمریکا در منطقه که در مجلس تصویب شده است هنوز این طرح به دست ما نرسیده است و به محض اینکه این طرح به دست ما برسد، درباره آن اعلام نظر می‌کنیم.

کدخدایی در پاسخ به سوالی درباره سلفی نمایندگان مجلس و همینطور برخورد نماینده بیجار در فرودگاه با یک مأمور پلیس و اینکه آیا در برسی صلاحیت آنها در دوره بعدی تأثیرگذار است، گفت: اظهار نظر قطعی برای دوره بعدی فعلا زود است و الان نمی‌توان درباره آن اعلام نظر کرد اما این حرکات نامناسب بوده و مردم از نمایندگان مجلس انتظار بیشتری دارند که امیدواریم اینگونه حرکات دیگر تکرار نشود.

وی همچنین در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود مراسم تحلیف بدون اینکه تمامی اعضای شورای نگهبان حضور داشته باشند، مشروعیت ندارد اظهار داشت: تحلیف از نظر قانونی صحیح است و اشکالی بر آن نیست و به طور کلی اگر اعضای شورای نگهبان حضور حداقلی داشته باشند کفایت می‌کند.

سخنگوی شورای نگهبان درباره بررسی قانون جامع انتخابات در شورای نگهبان گفت: جلسات مشترکی با رئیس مجلس، وزیر کشور و رئیس کمیسیون شوراهای مجلس داشته‌ایم و قرار شده کارگروه مشترکی بین مجلس، دولت و شورای نگهبان به این منظور تشکیل شود که امیدواریم این کارگروه گزارش نهایی درباره انتخابات تهیه کند تا در مجلس مورد بررسی قرار گیرد.

کدخدایی همچنین در پاسخ به سؤالی پیرامون زمان دقیق آغاز به کار پنجمین دوره شوراهای شهر و روستا، تأکید کرد: این موضوع به شورای نگهبان مربوط نمی‌شود، اما با توجه به اینکه بررسی این موضوع از لحاظ اعلام رسمی قانون زمان‌‌بر است، وزارت کشور گفته است که زمان آغاز به کار شوراهای پنجم اول شهریور است. 

وی در پاسخ به سؤال خبرنگاری که پرسید شبهاتی درباره قانون‌شکنی اعضای شورای نگهبان در فتنه سال 88 مطرح شده است، نظر شما چیست؟، خاطرنشان کرد: شورای نگهبان در سال 88 در چارچوب قانون به وظایفش عمل کرده و اگر کسی در این زمینه ادعاهایی دارد، می‌تواند با مستندات اعلام کند.

سخنگوی شورای نگهبان در پایان افزود: شورای نگهبان در زمینه فتنه سال 88 مظلوم واقع شده و شما رسانه‌ها هم باید از شورای نگهبان دفاع کنید.