به گزارش ایرنا، محمود احمدی نژاد شامگاه شنبه در گفت وگوی زنده تلویزیونی با شبكه جهانی جام جم به پرسش تعدادی از ایرانیان خارج از كشور در رابطه با اهمیت استفاده انرژی هسته ای در كشور، این انرژی را از پاك ترین انرژی جهان دانست و تاكید كرد كه همه كشورها باید این انرژی را داشته باشند ، این انرژی نباید در انحصار برخی كشورها باشد.

وی افزود: یکی از راه ها در مسیر پیشرفت علمی، دستیابی به انرژی صلح امیز هسته ای است، زیرا از این انرژی در بخش های مختلف پزشکی، صنعتی، کشاورزی و غیره استفاده های زیادی می شود.

رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دستیابی به قله های پیشرفت نیازمند تسلط بر فن اوری هسته ای است، افزود: متاسفانه هنوز قدرت های فاسد انحصار طلب ' انرژی هسته ای ' را معادل ' بمب هسته ای ' قرار داده اند.

وی خاطرنشان کرد: ' کاربرد انحرافی انرژی هسته ای، بمب اتم است ' این در حالی است که از این انرژی بسیاری از فعالیت های مفید در جهت رفاه مردم صورت می گیرد.

احمدی نژاد با یاداوری اینکه تولید برق از انرژی هسته ای یک هشتم قیمت تولید برق از مشتقات نفتی است، تصریح کرد: بهانه جویی های قدرتهای استکباری درخصوص فعالیت های هسته ای صلح امیز ایران ' سیاسی ' است.

وی با تاکید بر اینکه همه دنیا می دانند که جمهوری اسلامی ایران بدنبال بمب نیست، تصریح کرد: اکنون دوره بمب اتمی گذشته است، زیرا اکنون این بمب ها جز دردسر چیزی برای صاحبان آنان ندارد.

احمدی نژاد در ادامه سخنان خود در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های تحریمی جدید غرب علیه کشورمان و اینکه جمهوری اسلامی ایران توان عبور از این تحریمها و ادامه مسیر رشد و پیشرفت را دارد نیز گفت: ملتی که به دنبال پیشرفت و توسعه است باید در سختی و مشکلات بتواند به اهداف خود دست یابد.

وی با بیان اینکه خواهان پیشرفت اقتصادی هستیم، افزود: در هر برنامه ای زحمات، موانع و رقیبان و سختی‌های زیادی وجود دارد که باید با عبور از آنها بتوان به روند پیشرفت خود ادامه داد.

رییس جمهوری به طراحی ها و برنامه های غرب و استکبار در جهت مانع تراشی و ایجاد مشکل در مسیر پیشرفت و توسعه و اختلاف در اقتصاد کشور اشاره کرد و گفت: آنها به دنبال آن هستند که با ورشکسته کردن تولیدکنندگان کشور، مانع تراشی و ایجاد مشکل در اقتصاد ایران، بتوانند کالاها و اجناس خود را وارد کشور کرده و به فروش برسانند.

وی با بیان اینکه آنها(آمریکا و متحدانش) حتی اگر موضوع هسته‌ای ایران نبود بهانه ها و طرح های دیگری در جهت مقابله با جمهوری اسلامی ایران مطرح می کردند افزود: آنها اقدامات و سناریوهای زیادی علیه ملت ایران تدارک دیدند در حالی که اگر در بخش سیاسی و اقتصادی با ملت ایران دوست بودند، از هر جهت سود می کردند.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: تجربه نشان داده هر کشوری که با ملت ایران از دردوستی وارد شود، منفعت زیادی کرده است.

وی، نوع دیدگاه و برداشت غرب علیه ملت ایران را نتیجه ' فقر تحلیل درست از واقعیات ' دانست و گفت: این مساله سبب ایجاد محدودیت برای آنها شده است.

رییس جمهوری اسلامی ایران با تاکید بر اینکه همکاری، بهتر از تقابل است افزود: غرب متوجه این مساله نیست که ایرانیان تاریخ و تمدن با سابقه ای دارند که سالها در جهان بوده و از این پس نیز خواهند بود.

احمدی نژاد با یادآوری همکاری جمهوری اسلامی ایران برای گفت و گو و مذاکره در جهت رفع موضوعات مطرح شده در مسایل هسته ای کشورمان با گروه ۵ + ۱ اظهار دا شت: پیش از این نیز نشان دادیم که همیشه آماده گفت و گو هستیم در حالی که آنها با اقداماتی که علیه ملت ایران انجام می دهند، مسیر گفت و گو را برای خود سخت می کنند.

رییس جمهوری با تاکید بر اینکه گفت و گوها باید بدون پیش شرط باشد، افزود: در مذاکرات باید به تفاهم و نتیجه مشترک رسید اما آنها پیش از هر چیزی نتیجه گفت و گو را مشخص دانسته و بر آن تاکید می کنند.

وی در عین حال تصریح کرد: گفت و گو با ملت ایران باید براساس عدالت و احترام باشد و این همان ' پیش شرط ' جمهوری اسلامی ایران است. در واقعی کسانی از گفت و گو گریزان هستند که از منطق قابل قبولی برخوردار نباشند.

** دیدگاه‌ نزدیک ایران با روسیه و چین درباره مسایل عمومی دنیا

رییس جمهوری اسلامی ایران در پاسخ به پرسشی درباره برخورد روسیه و چین با جمهوری اسلامی ایران نسبت به رویکرد آمریکا و غرب در اعمال تحریم های مختلف علیه کشورمان اظهار داشت: چین و روسیه نیز همانند ما ضمن آنکه با کشورهای مختلف همکاری دارند، اما به هیچ عنوان منافع ملی خود را فدای کشوری دیگری نمی کنند.

وی با بیان اینکه با این دو کشور در برخی موضوعات اختلاف نظر داریم، افزود: با این وجود در یک نگاه کلی، جمهوری اسلامی ایران، روسیه و چین در یک ' بلوک ' قرار دارند.

احمدی نژاد خاطرنشان کرد: این سه کشور بر مبنای نگاه به صحنه بین‌المللی، همکاری هایی به نفع یکدیگر دارند. هرچند که روسیه و چین در مسایل عمومی دنیا به جمهوری اسلامی ایران نزدیک تر هستند.

** ضرورت تفاهم جهانی برای تعریف منطقی از حقوق بشر

رییس جمهوری درباره ادعاهای تکراری آمریکا و متحدانش علیه کشورمان در موضوع ' حقوق بشر ' نیز گفت: حقوق بشر یک موضوع پایه در زمینه حقوق انسانها در جهان است که باید همه دولتها نسبت به در رسیدن به یک تعریف منطقی و واحد به تعامل برسند.

وی با تاکید بر اینکه ' تعریف کنونی از حقوق بشر استاندارد نبوده و تفسیرهای مختلفی از آن می شود '، این پرسش را مطرح کرد که در کجای دنیا حقوق بشرتامین شده است؟

احمدی نژاد به اتهام زنی آمریکا علیه کشورمان در زمینه حقوق بشر اشاره کرد و گفت: در کشور آمریکا و همچنین کشورهای غربی که نگران حقوق بشر در سایر کشورها هستند، روزانه تعداد زیادی به دلیل اقدامات ضد انسانی کشته می شوند.

وی با یادآوری اینکه ' بشر هنوز به نقطه‌ای نرسیده که همه حقوق مردم تامین شده باشد '، گفت: ما نیز منکر داشتن ضعف و مشکل در این خصوص در کشور نیستیم اما به معنای آن نیست که غربی ها که در این زمینه مشکل دار هستند، داعیه دار نقض حقوق بشر در کشورهای دیگر باشند.

وی در این رابطه خاطرنشان کرد: باید همه کشورها کمک کنند تا به تفاهم جهانی برای تعریف جامع از حقوق بشر دست یابند.

رییس جمهوری همچنین افزود: کشورهای مدعی و داعیه دار حقوق بشر تنها از این مساله به عنوان یک ابزار و بهانه علیه کشورهای دیگر استفاده می کنند و در واقع به هیچ عنوان به دنبال ' حقوق بشر ' نیستند.

وی تفسیر آمریکا و متحدانش از حقوق بشر را ' مهم و مختلف ' دانست و گفت: در حالی آمریکایی ها مخالفان خود را به نقض حقوق بشر متهم می کنند که در کشورخود، عراق و اروپا زندانهای مخفی ایجاد کرده و به بدترین وضع حقوق مردم را نقض می کنند.

احمدی نژاد تاكید كرد كه اكنون این ادعاهای آمریكا درباره حقوق بشر و مسایلی نظیر آن در دنیا خریداری ندارد زیرا آنها خود نقض كننده بزرگ حقوق مردم در كشورشان و دنیا هستند.