به گزارش خبرگزاری برنا ، انتشار این تصاویر موجی از گمانهزنی تحلیلگران غربی را به دنبال داشته که ادعا میکنند این انفجار چیزی فراتر از یک تصادف بوده که به دنبال جا به جایی مواد منفجره توسط سربازان روی داده است.

به گزارش روزنامه نیویورک تایمز، انفجار عظیم و کشنده‌ای که در پایگاه نظامی ایران در ۱۲ نوامبر اتفاق افتاد و مقامات ایرانی آن را یک تصادف توصیف می‌کنند، بسیار بیشتر از آنچه در رسانه‌ها انعکاس یافته مخرب بوده است.

تصاویر ماهواره‌ای حاکی از آن است که این انفجار موجب تخریب‌های وسیع در این پایگاه نظامی شده که بیش از ۱۰ ساختمان و تاسیسات عظیم در آن قرار داشته است.

موسسه علوم و امنیت بین‌الملل این تصاویر ماهواره‌ای را به صورت عمومی منتشر کرده و تحلیل‌هایی نیز در زمینه برآورد خسارت و تخریب‌های به بار آمده ارائه داده است. پائول برانان، نویسنده این گزارش تحلیلی مدعی شده است که تخریب‌های ایجاد شده حیرت برانگیز است و تنها تعداد اندکی از ساختمان‌ها بر جای مانده اند.

این در حالی است که این امکان وجود ندارد از روی تصاویر ماهواره‌ای قطعیت تصادفی بودن این انفجار یا عمدی بودن آن تایید شود.

گزارش‌ها حاکی از آن است که موج انفجار به اندازه‌ای قوی بوده که شیشه ساختمان‌ها را در سراسر شهر لرزانده است اما رسانه‌های ایرانی هیچ عکسی از تخریب‌های به بار آمده بر اثر انفجار منتشر نکرده‌اند.

بنا بر گزارش دیپلماسی ایرانی، موسسه علوم و امنیت بین‌الملل، بخشی از تخریب‌های ایجاد شده می‌تواند نتیجه ویران‌سازی بعدی ساختمان‌ها و آواری باشد که روی هم انباشته شده است. اما نمی توان این توجیه را به طور کامل تایید کرد.

چرا که برای عملیات آوار برداری به کامیون و بولدوزر و تجهیزات ماشینی سنگین نیاز است اما در عکس‌های ماهواره‌ای این تجهیزات دیده نمی‌شوند و آوار همچنان در جای خود باقی مانده‌اند.

تصاویر این انفجار که توسط گوگل منتشر شده است را در ادامه مشاهده می‌کنید: