به گزارش افکارنیوز،

 زمزمه ها درباره آرایش سیاسی کشور در انتخابات 1400 خیلی زودتر از آن چه پیش بینی می شد آغاز شده است تاجایی که عبدالواحد موسوی‌لاری چهره سرشناس اصلاحات در واکنش به برخی اظهارنظرهای اخیر تاکید می کند که « اصلاح‌طلبان کاندیدا و اشخاصی به مراتب قدرتمندتر از علی لاریجانی دارند».

 

هرچند این جمله واکنشی است به تحلیل هایی که درباره همنشینی علی لاریجانی و سید محمد خاتمی بیان می شود اما به نظر می رسد هنوز 4 ماه بیشتر از انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم نگذشته که برخی در پی ترسیم خطوط کمرنگی از صحنه سیاسی کشور در آستانه دولت سیزدهم هستند. محور مشترک این گفته ها نیز ائتلاف یا عدم ائتلاف جریان اصلاحات با اعتدال گرایان است. به ویژه آن که طیفی از اصلاح طلبان معتقدند هزینه ناکارآمدی احتمالی دولت روحانی نباید به پای آن ها نوشته شود و از این رو تلاش می کنند نسبت خود با کابینه را کتمان کنند.

 

ماجرایی که عارف آن را رسمی کرد

این حرف ها البته پس از انتخابات 29 اردیبهشت کم کم شنیده می شد اما محمدرضا عارف رئیس شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان و چهره شاخص جریان اصلاحات در مجلس نخستین اظهار نظر رسمی دراین باره را مطرح و تاکید کرد که جریان اصلاحات در انتخابات سال 98 ورود ائتلافی نخواهد داشت: «در انتخابات سال ۹۸ با پرچم اصلاح طلبانه وارد می شویم یعنی ائتلاف نمی کنیم؛ به اندازه کافی هم نیرو داریم.» حرفی که اکنون عبدالواحد موسوی‌لاری چهره سرشناس اصلاحات برای انتخابات 1400 مطرح می کند: «اصلاح‌طلبان کاندیدا و اشخاصی به مراتب قدرتمندتر از علی لاریجانی دارند که دارای  ظرفیت‌های بیشتری است پس دلیلی ندارد بخواهند از جریان رقیب حمایت کنند.»  

 

به تازگی و در پی  حضور علی لاریجانی در کنار رئیس دولت اصلاحات در مراسم عزاداری شب اول محرم و وداع با پیکر  آیت ا...  راستی کاشانی در حسینیه جماران برخی تحلیل گران آن را با هدف اثر گذاری بر آرایش سیاسی انتخابات 1400 تحلیل کرده و معتقدند لاریجانی درحال تبدیل شدن به کاندیدای اصلی اصلاح طلبان در این انتخابات است. موضوعی که موسوی لاری در گفت و گوی خود با ایلنا آن را یک تست سیاسی می داند: « مطرح کردن اسم علی لاریجانی یک تست سیاسی است...در بیان این نوع اظهارنظرها باید گفت که چند نکته نهفته است؛ نخست این که اشخاص مطرح کننده این گمانه‌زنی می‌خواهند ببینند اصلاح‌طلبان برای انتخابات برنامه‌ای دارند یا خیر؟ سپس این که از هم اکنون می‌خواهند مشاهده کنند نامزدشان برای انتخابات ۱۴۰۰ مورد پذیرش جامعه قرار می‌گیرد؟...آن چه که مسلم است این اظهارنظرها و گمانه‌زنی‌ها یک کار تبلیغاتی است.»

 

زمان مشخص می‌کند ائتلاف می‌کنیم یا خیر؟

 وزیر کشور دولت اصلاحات درباره اظهارات اخیر محمدرضا عارف مبنی بر این که در سال ۹۸ با جریانی ائتلاف نخواهند کرد، گفت: «اظهارنظر در این مورد موکول به شرایط آینده است. یک سری گلایه‌مندی از نحوه رفتار دولت وجود دارد...اصلاح‌طلبان و شورای عالی سیاست‌گذاری به احترام آرای مردم می‌خواستند دوستانه و مشفقانه نظر دهند که ایشان نخواستند و ما امیدواریم که در راه پیش رو موفق باشند.»

 

محسن میردامادی: اصلاح طلبان در انتخابات آینده با صدایی واحد حضور می یابند

آمادگی برای حضور مستقل در عرصه سیاسی در انتخابات 1398 و 1400 موضوعی است که « محسن میردامادی» فعال سیاسی اصلاح طلب  در یادداشتی در روزنامه شرق به آن پرداخته است. او در این یادداشت پس از بیان مفصلی درباره لزوم داشتن دولت در سایه می نویسد: «اصلاح‌طلبان در دو انتخابات گذشته ریاست‌جمهوری در شرایطی قرار داشتند که به صورت اجتناب‌ناپذیر باید با صدای واحد از نامزد مشخصی حمایت می‌کردند و خوشبختانه عقلانی و مؤثر عمل شد...اما احزاب سیاسی نباید در این شرایط توقف کنند؛ بلکه لازم است برای تغییر و اصلاح تدریجی آن تلاش کنند. در‌صورتی‌که احزاب از هم‌اکنون برای تشکیل کابینه سایه اقدام کنند، می‌توانند روی ترکیب کابینه پس از انتخابات ریاست‌جمهوری آینده تأثیرگذار شوند.» او پیش‌بینی‌ کرده است: « در انتخابات ریاست‌جمهوری آینده نیز اصلاح‌طلبان در انتخابات به صورت یکپارچه، با صدایی واحد و در قالبی جبهه‌ای حضور خواهند یافت.»