اين پژوهش نشان ميدهد بر ماده خاکستري مغز زنان در هفتهها و ماههاي پس از زايمان افزوده ميشود و جالب اين که مادراني که کند ذهنترين بودهاند، بيشترين حجم افزايش سلولهاي مغزي را تجربه كردهاند.

به گزارش افکار به نقل از ایسنا، پژوهشگران می‌گویند: تصور می‌شود تغییرات هورمونی مرتبط با بارداری، مغز مادر را به بیشترین توانش نزدیک می‌کند تا وی امکان مقابله با چالش‌های پیش رو را داشته باشد. ضمن آن که کاستی‌های حافظه‌ای که نومادران دچارش می‌شوند، ممکن است با علت ساده‌تری یعنی کم خوابی، توضیح داده شود.

این یافته‌ها، نتیجه مطالعه کوچکی است که توسط انجمن آمریکایی روانشناسان چاپ شده و باورهای دیرینه‌ای که می‌گفت بارداری زن را کند ذهن می‌کند، به چالش می‌کشد.

عصب شناسان دانشگاه نامدار ییل در ایالات متحده مغز ۱۹ تازه مادر را در هفته‌های پس از زایمان اسکن کردند. نتیجه نشان داد میزان ماده خاکستری سلول‌های مغزی که اطلاعات را پردازش می‌کند پس از سه تا چهار ماه از هنگام تولد نوزاد به میزان کم، اما قابل توجهی افزایش یافته است.

چنین تغییراتی در حالت عادی تنها پس از یک دوران یادگیری فشرده و یا پس از یک آسیب مغزی یا بیماری رخ می‌دهد.

ناحيههايي که رشد داشتند درگير انگيزش، استدلال، قضاوت، و پردازش احساسات و حس خرسندي بودند که در پيوند ميان مادر و فرزند نقشهاي کليدي بر عهده دارند.