به گزارش افکارنیوز،

«برتون ریچر»‌ برنده جایزه نوبل فیزیک در یادداشتی مشترک با «مایکل لابل» استاد دانشگاه نیویورک تأکید کرد که «خروج دونالد ترامپ از توافق هسته‌ای ایران (برجام) یک آشفتگی واقعی در آمریکا ایجاد خواهد کرد».

بنا بر این گزارش،‌ وی در یادداشتی برای سایت «هیل» نزدیک به کنگره آمریکا نوشت: «تا کنون هیچ رئیس‌جمهوری در تاریخ آمریکا تصمیماتش را به تنهایی اتخاذ نکرده است. هر کدام از رؤسای جمهور به یک سری از مباحثات داخلی برای تصمیم‌گیری نهایی در خصوص موضوعات به شدت فنی اتکا کرده‌آند. دونالد ترامپ یا به افراد اشتباه و نادرست اعتماد کرده و یا به توصیه‌هایی که به وی می‌شود، عمل نمی‌کند».

این برنده جایزه نوبل همچنین تأکید کرد: «هرکدام از این دو گزینه که اتفاق افتاده باشد، با عدم تأیید پایبندی ایران به مفاد توافق هسته‌ای، وی در حال هدایت کشور آمریکا در مسیری خطرناک است. اگرچه هیچ شواهدی نیز وجود ندارد که وی از این ادعا حمایت می‌کند».

این فیزیکدان آمریکایی با اشاره به اثرات چنین اقدامی توسط واشنگتن بر گفت‌وگوهای احتمالی با کره شمالی افزود: «اگر ما از توافق هسته‌ای که با ایران امضا کرده‌ایم خارج شویم، این پیغام را به کیم جونگ اون خواهیم فرستاد که: وقتی بحث هسته‌ای مطرح می‌شود ما به حرفی که می‌زنیم و یا توافقی که امضا می‌کنیم،‌ اعتقادی نداریم».