به گزارش افکارنیوز،

پنجمین نشست علمی و عملی ساختار منطقه‌ای ضد تروریسم سازمان همکاری شانگهای تحت عنوان «مبارزه با تروریسم- همکاری بدون مرز» عصر روز گذشته در «تاشکند» پایتخت ازبکستان با حضور نماینده جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

در این نشست مسائل گسترش بیش از پیش همکاری های متقابل در مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی بین‌المللی بین کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای و کشورهای ناظر در این سازمان مورد بررسی قرار گرفت.

«یوگینی سیسایف» رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای در این نشست گفت: در حال حاضر اوضاع جاری بین‌المللی بسیار بی ثبات است و فعال تر شدن روز افزون کانون تشنج در خاورمیانه برای تمام جامعه جهانی یک خطر جدی ایجاد کرده است.  

وی افزود: امروز در مقابل فشار فعال نیروهای ضد تروریسم در سوریه و عراق نه تنها جغرافیایی منطقه عملیات جنگی، بلکه تاکتیک فعالیت تروریست ها نیز تغییر کرده است.

سیسایف اظهار داشت: گروههای تروریستی از سوریه و عراق به افغانستان نقل مکان کرده‌اند و در حال نزدیک شدن به مرزهای کشورهای عضو سازمان همکاری شانگهای هستند.  

وی خاطرنشان کرد: در این شرایط ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای با همکاری کشورهای عضو و ناظر باید علیه این ستیزه جویی ها و تهدیدات با جدیت مقابله کند.  

رئیس کمیته اجرایی ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم سازمان همکاری شانگهای گفت: با توجه به اوضاع فعلی مبارزه با شبه نظامیان- تروریست های خارجی که منبع اصلی کادری سازمان های بین المللی تروریستی می‌باشد، باید در اولویت وظایف ساختار منطقه‌ای ضدتروریسم قرار گیرند.

به گفته «سیسایف»، تحکیم همکاری‌های عملی متقابل طرفین همچنین به برگزاری سالانه 2 تا 3 رزمایش مشترک ضدتروریستی نیز کمک خواهد کرد. این  تمرینات مهم طی سال اخیر در شهر های «دوشنبه»، «ارتوشه»، «یاراسلاول» با موفقیت برگزار شده است که در مبارزه با گروه‌های تروریستی خیلی موثر است.   

شرکت کنندگان دیگر نیز در این نشست تاکید کردند که مبارزه با تروریسم و افراط گرایی برای همه کشورهای عضو یک وظیفه مهم است و فقط با تشریک مساعی با این عوامل شوم می‌توان مقابله کرد.

سازمان همکاری شانگهای یک سازمان بین المللی بین دولتی است که در تاریخ 15 ژوئن سال 2001 میلادی در شانگهای چین از سوی قزاقستان، چین، قرقیزستان، روسیه، تاجیکستان و ازبکستان تاسیس شده است.

در نشست سازمان  شانگهای در تاریخ 24 ژوئن سال 2016 میلادی (3 و 4 تیر ماه سال 1395) در شهر تاشکند پایتخت ازبکستان برگزار شد، هندوستان و پاکستان به عضویت دائم این سازمان در آمدند.

اکنون جمهوری اسلامی ایران، افغانستان، مغولستان و بلاروس اعضای ناظر این سازمان هستند.

ترکیه، سریلانکا، ارمنستان، آذربایجان، نپال و کامبوج شریک گفت وگو با این سازمان هستند.