گروه سیاسی- حجت الاسلام و المسلمین حسنعلی نوروزی نماینده رباط‌ کریم در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار افکارنیوز با اشاره به آخرین وضعیت تحقیق و تفحص از افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد و شناسایی خلاءهای قانونی در این زمینه گفت: در حال حاضر تحقیق و تفحص در این زمینه با جدیت در حال انجام و کارها در حال پیش رفتن است.

وی افزود: کارشناسان هیئت تحقیق و تفحص در ادارات مختلف از جمله وزارت خارجه مستقر شدند و در حال تهیه گزارش هستند.

سخنگوی کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس با بیان اینکه برای تهیه گزارش در این زمینه از هر گونه اخبار و اطلاعات مرتبط و درست استفاده خواهیم کرد، گفت: تا کنون بخش زیادی از کارها انجام شده و روند تحقیق و تفحص ادامه دارد.

حجت الاسلام و المسلمین نوروزی تا کنون برخی از افراد 2 تابعیتی و دارای گرین کارت شناسایی شدند، افزود: ما وجود افراد 2 تابعیتی و سه تابعیتی در بدنه حاکمیت را مصداق نفوذ می دانیم و معتقدیم که باید جلوی آنها ایستاد.

وی اظهار امیدواری کرد که گزارش تحقیق و تفحص از وضعیت افراد دوتابعیتی و دارای گرین‌کارت در حوزه مسئولان و مدیران ارشد در روزهای آینده نهایی و در صحن مجلس قرائت شود.

این تحقیق و تفحص از سال گذشته در مجلس کلید خورد.

هیئت تحقیق و تفحص با شروع بکار قانونی خود، از سازمانهای اطلاعاتی، امنیتی و انتظامی در سطح کشور استعلام گرفت و  خواستار شناسایی افرادی که دارای تابعیت بیگانه یا دارای گرین کارت چه بصورت قطعی و چه مظنون هستند، شد.

دستگاههای مذکور در چند مرحله لیست افرادی که بصورت قطعی و یا مظنون به تابعیت بیگانه و یا داری گرین کارت بودند، را در اختیار هیئت تحقیق و تفحص گذاشتند.

در یک مرحله لیست 39 نفره، در مرحله دیگر لیست 48 نفره و در مرحله آخر لیست شش نفره که جمعا 93 نفر می شوند، به هیئت تحویل شد.