به گزارش جهان: در حالی که اظهارنظرها درباره لایجه بودجه سال ۹۰ و تاخیر همیشگی دولت در ارائه آن داغ است، خبرهای بودجهای تامل برانگیز دیگری منتشر شد که باز هم دولت را در معرض اتهامات جدیدی قرار داده است.

گزارش تفریغ بودجه سال ۸۸ سرانجام امروز در صحن علنی مجلس قرائت شد تا آنچه دولت بر سر قانون بودجه این سال آورده روشن شود.

این گزارش در ۶ ماه گذشته در همه هفته‌های کاری مجلس در دستور کار بررسی قرار گرفت، اما هیچگاه بررسی نشد.

رحمانی فضلی، رئیس دیوان محاسبات روز گذشته به اشاره به نتیجه این گزارش گفت: در بدنه دولت از وزیران به پایین شاهد کاهش تخلفات و همکاری بسیار خوب استانداران و مسئولان دستگاهها با دیوان محاسبات هستیم، اما در سطح رئیس جمهور و هیئت دولت تخلفات همچنان ادامه دارد.

عدم رعایت کامل ‌۶۴ درصد احکام ماده واحده قانون بودجه ۸۸

یکی از نکات تعجب برانگیز گزارش تفریغ بودجه " عدم رعایت کامل ‌۶۴ درصد احکام ماده واحده قانون بودجه ۸۸ " است. طبق گزارش کمیسیون برنامه و بودجه در تفریغ بودجه ۸۸، در ۳۶ درصد موارد، احکام ماده واحده کاملا رعایت شده و در ۶۴ درصد موارد، احکام ماده واحده به طور کامل رعایت نشده است که از این میزان ۴۹ درصد بخشی از حکم رعایت نشده، ۱۳ درصد احکام کاملا رعایت نشده و ۳ درصد نیز اهداف قانونگذار محقق نشده است.

همچنین بر پایه این گزارش که موسی‌الرضا ثروتی نماینده مردم بجنورد و عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی در جلسه علنی صبح امروز(سه‌شنبه) قرائت کرد، ماده واحده قانون بودجه ۸۸ با منظور کردن قانون اصلاح قانون بودجه دارای ۱۲۱ بند و جزو بوده است که در ۴۳ بند و جزء، ‌ احکام قانونی کاملا رعایت شده و در ۷۸ بند و جزء احکام قانونی به طور کامل رعایت نشده و یا اهداف مد نظر محقق نشده است.

در ادامه این گزارش آمده است: منابع وصول شده بودجه عمومی دولت بالغ بر ۸۵۵ هزار و ۳۶۳ میلیارد ریال و منابع وصول شده شرکت‌های دولتی، بانک‌ها و مؤسسات انتفاعی وابسته به دولت بدون کسر ارقام دوبار منظور شده بالغ بر ۳ میلیون و ۳۳۲ هزار و ۹۲۴ میلیارد ریال است.

انحراف بودجه در بخش فرهنگی

در همین حال، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس با اشاره به گزارش تفریغ بودجه سال ۸۸ گفت: انحرافات بودجه‌ای بیشتر در بخش های فعالیت عمرانی دولت بوده و بخشی از بودجه های فرهنگی نیز به دستگاههای مختلف تخصیص داده نشده است.

جبار کوچکی نژاد در گفتگو با با بیان اینکه انحرافات دولت در بخش های مختلف در این گزارش دیده می شود، گفت: متاسفانه در بودجه ۸۸ بخشی از منابع که باید توسط دولت به دستگاههای مختلف داده می شد تخصیص نیافت و انحراف از قانون برنامه که پشتیبان اصلی بودجه ۸۸ بود شکل گرفت.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس به تخلفات دولت در بخش نفتی بودجه ۸۸ اشاره کرد و افزود: حدود هشت هزار میلیارد تومان از منابع باید به بخش زیر ساخت های نفتی کشور تخصیص می یافت که به دلیل عدم اجرای آن هم اکنون صنعت نفت با مشکل مواجه است.

تخلف رئیس جمهور بیش از وزرا است

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه رئیس دیوان محاسبات اخیرا اعلام کرده است که تخلف رئیس جمهور بیش از وزرا است، گفت: گاهی اوقات جهت گیری های رئیس جمهور در سفرهای استانی تخصیص منابع را تحت الشعاع قرار می دهد.

گفتنی است، با وجود آنکه دیوان محاسبات کشور سه سال پی در پی گزارش تفریغ بودجه را زودتر از موعد مقرر در قانون به مجلس شورای اسلامی ارائه می دهد، مجلس با تاخیر در قرائت این گزارش ها و عدم پیگیری تخلفات گزارش شده از بودجه سنواتی، آنطور که شایسته است در این زمینه عمل نکرده است.

عبدالرضا رحمانی فضلی رئیس دیوان محاسبات کشور در این باره با انتقاد از عملکرد مجلس گفت: انتظار این است مجلس به قانون خود عمل کند. نتایج این گزارش ها کنترل دستگاهها و همچنین اطلاع رسانی به مردم است. وقتی مجلس که باید پس از قرائت گزارش کمیسیون ها را مامور نظارت بر دستگاهها کند به وظیفه اش عمل نمی کند، دستگاههای اجرایی هم نسبت به گزارش تفریغ بودجه بی اهمیت می شوند.