به گزارش ايسنا، محمدرضا رحيمي صبح امروز سهشنبه با حضور در افتتاحيه هجدهمين نشست شوراي حكام سيرداپ (مركز توسعه يكپارچه روستايي آسيا و اقيانوسيه) اظهار كرد: امروز بيش از يك ميليارد نفر از مردم جهان با فقر مطلق گرسنگي و سوء تغذيه مزمن زندگي ميكنند و افزايش قيمت مواد غذايي و كمبود آن در جهان به ويژه در كشورهاي در حال توسعه و كمتر توسعه يافته موجب ايجاد ناامني سياسي و اجتماعي در اين كشورها شده است.

وی افزود: هم‌اکنون جهان ثروت‌مند‌تر از قبل است و فضای بیشتری برای تغذیه گرسنگان وجود دارد، ولی مهمترین عامل برای تحقق اهداف کاهش فقر و توسعه هزاره فقدان اراده لازم در کشورهای ثروتمند و توسعه یافته در جهت تامین منابع برای از میان بردن فقر است.

معاون اول رییس‌جمهور با بیان این‌که «سیاست‌های استعماری و جنگ‌افروزانه قدرت‌های سلطه‌طلب باعثایجاد فشار بر معیشت کشاورزان و افراد فقیر و در نهایت ظهور وضعیت اسفباری شده است که برون رفت از آن بسیار دشوار است» خاطرنشان کرد: با گذشت بیش از ۱۳ سال از تدوین اهداف توسعه هزاره در جهت کاهش فقر و گرسنگی پیشرفت عمده‌ای حاصل نشده است و در این راستا براساس برآورد‌های فائو در سال ۲۰۰۹ حدود یک میلیارد و ۲ دهم میلیارد نفر در جهان با سوء تغذیه مواجه هستند و در سال ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ تعداد افرادی که به سوء تغذیه دچار بوده‌اند ۸۵۴ میلیون نفر بوده است.

وی در ادامه با بیان این‌که «همکاری کشورهای عضو سیرداپ از تشکیل آن تاکنون دستاورد‌های مهمی در رابطه با انتقال تجارب کشورهای برای توسعه روستایی و کاهش فقر داشته است» افزود: ضرورت دارد این همکاری هرچه بیشتر افزایش یابد و کشورهای عضو برای رفع چالش‌های موجود در این راستا قدم بردارند.

رحیمی در ادامه خاطرنشان کرد: طی سه دهه گذشته جمهوری اسلامی ایران با اجرای برنامه‌های میان مدت در جهت توسعه روستایی و کاهش فقر در جوامع روستایی گام‌های بلندی برداشته است.

وی در این راستا ایجاد شورا‌های روستایی، دهیاری‌ها‌، ‌ تعاونی‌های روستایی، صندوق‌های اعتباری روستایی و سازمان‌های مردم نهاد را از جمله اقدامات کشورمان برشمرد و اظهار کرد‌: همچنین تمرکززدایی و کاهش تصدی‌گری دولت از جمله‌ این اقدامات به شمار می‌رود و اقدامات دولت در روستا‌ها و خدمات رسانی به ویژه در مناطق محروم باعثایجاد تحولات چشمگیر در روستا‌ها شده است.

معاون اول رییس‌جمهور در ادامه گفت: هم‌اکنون تعداد خانه‌های بهداشت روستایی در کشورمان با ظرفیت ۱۸ هزار نفر، مراکز بهداشت و درمان با ظرفیت ۴ هزار نفر، ‌تعداد بهورز ۳۰ هزار نفر و پزشک ۶ هزار نفر است و ۲۲ میلیون نفر از روستاییان تحت پوشش هستند و همین تعداد روستاییان تحت پوشش بیمه روستایی نیز هستند.

وی در ادامه با بیان این‌که «وضیعت موجود در آسیا به خاطر حضور قدرت‌های متجاوز غربی در عراق، پاکستان و افغانستان وضعیت اسفباری است» اظهار کرد: کشتار مردم در این کشورها هزینه‌های سنگینی داشته است. اگر کشورهای قدرتمند به ویژه غربی‌ها و آن‌هایی که در منطقه ما از متجاوزین به نام و آشکار هستند تمام هزینه‌هایی که در کشتار مردم در مراسم عروسی‌ها و عزاداری‌ها صرف می‌کنند، صرف عمران و آبادانی روستا‌ها کنند تمام روستا‌های جهان آباد خواهد شد.

وی افزود: با این هزینه‌های قدرت‌های ظالم و متجاوز می‌توان وضعیت بهداشت، درمان، تغذیه و تمامی مسائل مربوط روستا‌ها را تامین کرد.

رحیمی با بیان این‌که «حق گرسنگان و روستاییان محروم در کشورهای غربی ضایع شده است» خاطرنشان کرد: ‌استعمار بیش از ۵۰۰ سال با غارت منابع و منافع مردم و اندوختن آن در کشورهای غربی موجب گرسنگی حدود یک میلیارد و ۲ دهم میلیارد انسان در جهان شده است.

معاون اول رییس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به مهمانان حاضر در این نشست گفت: من می‌خواهم تجربه‌ای که امروز در جمهوری اسلامی ایران وجود دارد را به شما هدیه کنم و آن این است که امروز در جمهوری اسلامی هیچ فردی سر بر بالین گرسنگی نمی‌گذارد با توجه به خسارت‌هایی که در جنگ تحمیلی و از تحریم‌های ظالمانه برای ما ایجاد شده است، امروز در جمهوری اسلامی یک گرسنه وجود ندارد.

وی با اشاره به قانون هدفمند کردن یارانه‌ها اظهار کرد: هر روستایی با اجرای این قانون حدود ۵۰ هزار تومان پول می‌گیرد. یک خانواده‌ای که ۵ میلیون تومان از دولت وام گرفته امروز توانسته یک گله گوسفند راه بیاندازد.

رحیمی گفت: ما الان فقیر نداریم و با امکاناتی که در اختیار روستاییان می‌گذاریم می‌خواهیم کمک کنیم این روستایی با کمکی که از دولت دریاف می‌کند زندگی خود را تامین کند و خودکفا شود.

رحیمی اظهار کرد: ما از خدا می‌خواهیم که کشورهایی آسیایی در مقابل زیاده‌خواهی غارت‌گرانه کشورهای غربی بایستند و آن‌ها به کشورهای خود بروند، ما را رها کنند تا ما از مواهب خود استفاده کنیم.

معاون اول رییس‌جمهور همچنین اظهار کرد: کسانی که می‌خواستند ریشه تروریسم را از افغانستان بکنند امروز در افغانستان به علاوه انجام ترور این کشور را به تلی از خاک تبدیل کرده‌اند، ما باید هشیار باشیم و ان‌شا‌ءالله با اتحاد و انسجام ما قدرت‌های متجاوز به سمت سرزمین‌های خود بازگردند.

مركز توسعه يكپارچه روستايي آسيا و اقيانوسيه كه به اختصار سيرداپ ناميده ميشود يك سازمان منطقهاي بينالدولتي و مستقل است و مأموريت آن تسهيل و ارائه خدمات در زمينه توسعه يكپارچه روستايي است.