به گزارش ايسنا، دكتر محمود احمدينژاد در مراسم رونمايي از سند تحول بنيادين نظام آموزش و پرورش، اين روز را يكي از مهمترين روزهاي نظام تعليم و تربيت عنوان كرد و گفت: با تدوين اين سند پاي در راهي ميگذاريم كه به فضل الهي سرتاسر نور و روشنايي و قله آن رسيدن به همه آرزوها و آرمانهاي فطري و تاريخي بشر است.

وی با طرح این سوال که چرا تعلیم و تربیت در هر کشور و برای هر ملتی در طول تاریخ جزو مهم‌ترین موضوعات بوده است، افزود: در طول تاریخ نگاه‌های گوناگون به مقوله تعلیم و تربیت وجود داشته و دارد کسانی که به دنبال سیطره در دنیا و گسترداندن بسط استکبار و چپاول انسان‌ها هستند برای آن‌ها نیز این مساله، محوری و کلیدی است چه برسد برای ملت‌هایی که دارای آرمان‌های بزرگ و مکتب رهایی‌بخش و انسان‌ساز هستند.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: موضوع تعلیم و تربیت عبارت است از انسان و انسان مهمترین موضوعی است که خداوند خلق کرده است و هر اتفاقی که در هستی بیفتد نتیجه اتفاقی است که در درون انسان و برای انسان می‌افتد. یعنی هر اتفاق بیرونی نتیجه تغییر و اتفاق در درون انسان‌ها است.

احمدی‌نژاد با اشاره به این‌که هر مساله‌ای که به حقیقت انسان و انسانیت بر می‌گردد به ویژه در مساله تعلیم و تربیت بسیار مهم است، افزود: نگاه ما به انسان و انسانیت متفاوت است، دیگران نیز به انسان نگاه دارند اما جهت و منظور آن‌ها متفاوت است به عنوان مثال مارکسیسمی که امروز به تاریخ پیوسته سرمایه‌گذاری سنگینی روی انسان‌ها و تعلیم و تربیت کرد. حجم منابع، متون و ادبیاتی که برای اثرگذاری روی انسان کرد شاید در تاریخ بی‌نظیر باشد. اما بین جهت‌گیری ما با آن‌ها تفاوت است، آن‌ها انسان‌ها را تربیت می‌کنند که مصرف‌کننده و سرباز نظام سرمایه‌داری باشند و جامعه را در جهت منافع خود مدیریت می‌کنند.

رییس‌جمهور خاطرنشان کرد: اعتقاد ما این است که در موضوع انسان به دنبال دو هدف بزرگ و متعالی هستیم، اول شکوفا شدن خود انسان، کمال یافتگی او و عظمت تک تک انسان‌ها و دوم ساختن جامعه‌ای سعادتمند برای تعالی انسان.

وی افزود: خدا انسان‌ها را خلق نکرده که یکی اسیر دیگری باشد و کمال او در حد محدودی بسته شود خداوند انسان‌ها را برای خودخواهی و توسعه طلبی نیافریده، بلکه خلق کرده تا تجلی خدا در روی زمین باشند و این استعداد را در درون او قرار داده است.

رییس‌جمهور با تاکید بر این‌که «فطرت الهی انسان ذخیره و استعداد خدایی شدن انسان است» گفت: در نگاه ما سقفی برای تعالی انسان وجود ندارد و هیچ کس حق برتری‌جویی و تحقیر انسان و بهره‌کشی از او را ندارد و کرامت انسان موضوع محوری است که هیچ کس حق تحقیر نوع انسان را ندارد.

احمدی‌نژاد تصریح کرد: مهم‌ترین ماموریت در تعلیم و تربیت شناساندن خود انسان به انسان است، یعنی اگر او خود را شناخت حقارت، فاصله طبقاتی، کینه‌ورزی، جنگ و سایر مشکلات وجود نخواهد داشت. کسی که خود را شناخت جز قله کمال را طلب نمی‌کند و تن به پستی‌ها نمی‌دهد.

وی با اشاره به این‌که «راه رسیدن به این قله، عبودیت، عدالت و عشق است» یادآور شد: تنها راه کمال انسان و آزاد شدن او از همه اسارت‌ها عبودیت است، انسانی که به غیر از درگاه الهی سجده می‌کند در بستر اسارت حرکت می‌کند و اگر عدالت نباشد آزادی معنا ندارد.

رییس‌جمهور با اشاره به ادعای دروغ مقامات آمریکایی و کشورهای غربی مبنی بر وجود آزادی در این کشورها گفت: کدام آزادی در آمریکا وجود دارد؟ دو اسارت سنگین یکی ترویج مستمر تمایلات نفسانی و چرخیدن از عبودیت خدا به عبودیت شیطان‌ها و دوم اسارت سلطه سنگین یک گروه صهیونیست که فرصت اراده و اختیار را از آن‌ها گرفته آن‌ها را اسیر کرده است. در جایی که عدالت نیست آزادی چه معنا دارد.

احمدی‌نژاد هدف اول در تعلیم و تربیت را ساختن انسان‌ها ارزیابی کرد و گفت: ساختن انسان به معنای تحمیل چیزی به او نیست، بلکه برداشتن موانع است. هنر تعلیم و تربیت برداشتن این موانع بر سر راه تعالی انسان است تا او خود را بشناسد.

وی تاکید کرد: اخلاق انسانی و ارزش‌های الهی مسائلی نیست که بتوان با تحمیل در وجود کسی جا انداخت این با فطرت انسان که آزاد آفریده شده ناسازگار است. همه علوم در دل انسان است و خدا همه آن علوم را به انسان تعلیم داده است، اما گرد و غبار اسارت مانع شکوفایی آن‌ها می‌شود که باید این گرد و غبار را کنار زد و پیامبران آمدند تا این غل و زنجیرهای خودی و بیرون از خود انسان را بردارند.

احمدی‌نژاد با بیان این‌که «هدف دوم تعلیم و تربیت برپایی جامعه کمال یافته و زندگی سعادتمند و حیات طیبه است» تصریح کرد: خدا انسان‌ها را خلق نکرده که در بدبختی و جنگ باشند، انسان جاوید است خداوند خواسته که در این عالم یک زندگی سعاتمند به دست انسان‌ها برپا شود که در آن عدالت، آزادی، ‌عشق، محبت و عبودیت خدا و کمال باشد.

وی با اشاره به این‌که «ساختن انسان‌ها و برپایی جامعه سعادتمند دو روی یک سکه هستند» یادآور شد: نظام تعلیم و تربیت حرکت از نقطه‌ای به نقطه بالاتر است در موضوع انسان خدا اوج قله انسانی را انسان کامل قرار داده و همه شکوفایی‌ها و عظمت‌های انسانی را در گرو پیوستگی با او گذاشته است، انسان کامل در هر عصر و در عصر ما امام عصر(عج) است که الگو و نقطه اوج و پیوسته به خداست و خداوند او را الگوی انسان‌ها بر روی زمین قرار داده است.

رییس‌جمهور تاکید کرد: برای زندگی اجتماعی سعادتمند نیز خداوند وعده کرده که در سایه ولایت این انسان کامل، همه انسان‌ها امکان شکوفا شدن و لمس حیات طیبه را درک خواهند کرد و آن جامعه عدل مهدوی است.

به گزارش ایسنا، احمدی‌نژاد با طرح این سوال که چه کسانی شایسته زندگی در جامعه مهدوی هستند، گفت: جامعه کمال یافته مبتنی بر انسان‌های کمال یافته است. جامعه اسلامی و ارزش‌های الهی با انسان‌های عالم مستقر خواهد شد. لذا جامعه سعادتمند نیازمند انسان‌های فکور، اندیشمند، مومن، شجاع، خلاق، کارآفرین، ‌آزاده و آزاد است، چراکه انسان‌های کوته‌فکر و دم دستی‌نگر نمی‌توانند جامعه سعادتمند برپا کنند.

رییس‌جمهور همچنین با هشدار نسبت به این مساله که حواسمان باشد در امر تعلیم و تربیت نظریات و تئوری‌های نظام سرمایه‌داری را ترجمه نکنیم، اظهار کرد: آن‌ها اساس روابط اجتماعی را تنازع برای بقا گذاشته‌اند و این‌ها حرف‌های عمل سیاسی و اجتماعی آن‌هاست، اما ما کمال خود را در نابودی دیگران نمی‌بینیم و به اعتقاد ما اگر همه در مسیر تقوا و نیکی باشند یار همدیگر هستند.

احمدی‌نژاد با تاکید بر این‌که «تربیت در متن تعلیم و فعالیت فوق برنامه نیست» گفت: تربیت فعالیت الصاقی نیست، بلکه در متن تعلیم قرار دارد، لذا هر معلمی یک مربی است و فرقی نمی‌کند که معلم چه درسی باشد در نظام تعلیم و تربیت همه مربی هستند مسوولیت اصلی بر عهده آموزش و پرورش است که دارای دو رکن مدیریت و مدرسه است و مدرسه چند رکن دارد که مهمترین رکن آن معلم است.

وی خاطرنشان کرد: باید بالاترین اهتمام در تکریم و تشویق معلم و پیشتازی وی باشد. الگوی جامعه ما مربیان و معلمان هستند، لذا باید بهترین‌ها معلم شوند که خدا را شکر این گونه هستند و باید این مساله مستمر باشد.

رییس‌جمهور دانش‌آموزان را رکن دوم مدرسه و تعلیم و تربیت عنوان کرد و گفت: بالاترین سرمایه یک ملت دانش‌آموزان و زیباترین کار، تعلیم و تربیت آن‌هاست. باید توجه کنیم که بچه‌ها بزرگ تربیت شوند.

احمدی‌نژاد همچنین با تاکید بر ضرورت توجه به منابع و متون تعلیم و تربیت و با اشاره به این‌که «باید منابع و متون ما تامین‌کننده آن اهداف والا باشد» گفت: باید منابع و متون ما با نگاه خودمان در خدمت هدایت جامعه و آزادسازی انسان‌ها از اسارت باشد و باید نظام آموزشی، مقررات، ارزشیابی‌ها و شیوه‌های مدیریت در خدمت آن دو هدف اصلی و متعالی قرار گیرد.

وی همچنین به نقش تاثیرگذار خانواده به عنوان نزدیک‌ترین یار مدرسه در امر تعلیم و تربیت اشاره کرد و افزود: اگر یک خانواده خوب کار نکند کار مدرسه سخت می‌شود، باید کار مدرسه و خانواده هم‌افزا شود و در یک راستا باشد و البته رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی در این زمینه موثر هستند و باید مقوم اهداف تعلیم و تربیتی کشور باشند وگرنه تناقض‌های فراوانی به وجود می‌آید.

رییس‌جمهور در بخش پایانی سخنان خود با تقدیر از دست‌اندرکاران تنظیم سند تحول بنیادین نظام آموزش و پرورش تصریح کرد: این سند عصاره اندیشه اندیشمندان ما در تعلیم و تربیت است که صاحب‌نظران و متفکران حوزه و دانشگاه و فرهنگیان و اساتید زحمات زیادی کشیدند که جا دارد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت آموزش و پرورش از همه آن‌ها تقدیر به عمل آورد.

وی خاطرنشان کرد: در گذشته کودکان را آموزش می‌دادیم تا به دانشگاه برسند و همه برنامه‌ها برای آن طرف مرز کنکور جهت‌دهی شده بود و تازه بعد از دانشگاه به فکر این می‌افتادیم تا حرفه‌ای به دانشجویانمان یاد دهیم تا در جایی مشغول شود.

احمدينژاد با بيان اينكه اميد است با تلاش وزارت آموزش و پرورش و پشتيباني ساير نهادها و صاحبنظران اين سند كلان عملياتي شود ابراز اميدواري كرد: اين سند و عمل خوب جامعه فرهنگي ما الگوي متعالي از نظام تعليم و تربيت را به دنيا نشان دهد.