به گزارش مهر، دکتر محمود احمدینژاد شامگاه امروز سه شنبه در دیدار لوون جاگاریان، سفیر جدید روسیه در ایران روابط تهران مسکو را ممتاز، گسترده و رو به گسترش دانست و گفت: شرایط کنونی جهان ایجاب می کند که دو کشور مناسبات و همکاری های خود را در سطوح دوجانبه، منطقهیی و بین المللی به صورت حداکثری ارتقاء دهند.
وی با تاکید بر ضرورت نگاه راهبردی در ارتقای سطح روابط دو کشور، خاطر نشان کرد: جمهوری اسلامی ایران از گسترش بیش از پیش روابط با روسیه استقبال کرده و از هر آنچه که در ارتقاء روابط میان دو کشور تاثیر گذار باشد، پشتیبانی می کند.

رئیس جمهور با اشاره به اینکه نظام استکبار برای انجام کارهای سلطه طلبانه خود به هیچ حدی قانع نیست، اظهار کرد: آنها می خواهند همه ملت ها و کشورها را تحت سیطره خود درآورند و تمام جریانات و منابع اقتصادی و حتی حاصل کار و تلاش ملت ها و حق حاکمیت ملی کشورها نیز در اختیار آنها باشد تا بتوانند در امور داخلی کشورها به راحتی دخالت کنند.

وی با بیان اینکه کسانی که برای حقوق مردم خود هیچ احترامی قائل نیستند، داعیه دار حقوق بشر، دمکراسی و آزادی برای سایر ملت ها شده اند، گفت: کسانی که با روش های پیچیده، حقوق اساسی مردم خود را مخدوش و پایمال می کنند و در قالب چند حزب خود را بر مردم کشورشان تحمیل کرده اند، در هر کشوری که انتخاباتی برگزار می شود، با ادعای دفاع از حقوق ملت ها بلافاصله سلامت انتخابات را زیر سوال برده و مردم را تحریک کرده و مشکلات فراوانی ایجاد می کنند؛ چرا که نمی خواهند ملت ها و کشورها پیشرفت کنند.

احمدی نژاد در ادامه با قدردانی از مواضع روسیه در شورای حکام آژانس انرژی اتمی و مجمع عمومی سازمان ملل متحد در قبال تحرکاتی که آمریکا و متحدینش علیه جمهوری اسلامی ایران داشتند، گفت: بی تردید آنها در آینده نمونه ای از همین فعالیت ها را در قبال سایر کشورها بویژه روسیه هم انجام خواهند داد چرا که اگر به آنها فرصت داده شود، ناتو را تا قلب پایتخت های ما پیش خواهند آورد.

وی افزود: استعمارگرانی که ۴۰۰ سال جهان را غارت کردند، امروز به شیوه ای جدید همان مسیر را ادامه می دهند و در چنین شرایطی باید در نقطه مقابل آنها در کنار یکدیگر باشیم و با خودباوری در مسیر پیشرفت و اقتدار ملتهای خود حرکت کنیم و لازمه آن همکاریهای مشترک و رایزنی های مستمر و نزدیک در تمامی سطوح است.

رئیس جمهور مجموعه نیروگاه بوشهر را نماد همکاری مشترک تهران – مسکو دانست و گفت: افتتاح نهایی این نیروگاه در آینده ای نزدیک، پیامی برای سایر ملت ها و عاملی مهم در تقویت هرچه بیشتر روابط دو کشور در بخش های مختلف است.

لوون جاگاریان سفیر جدید روسیه نیز در این دیدار ضمن تقدیم استوارنامه خود به رییس جمهور کشورمان، روابط ایران و روسیه را دوستانه و در سطح بالا و گسترده ای برشمرد و گفت: تهران و مسکو نسبت به مسائل جهانی رویکرد یکسانی دارند و ما آماده گسترش روزافزون این روابط ثمر بخش هستیم.