فرارو: مجلس در بحث حمله به کوی دانشگاه به خوبی ورود پیدا کرد اما این بحث را به خوبی تمام نکرد./ اقلیتی از نمایندگان مجلس که سیاست خاصی دارند و ادعا میکنند با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در ارتباط هستند بلندگوی مجلس را قطع کردند./این تعداد اندک از نمایندگان خود را نماینده حکومت و دولت میدانند و رعب و وحشت در مجلس ایجاد میکنند./ به لاریجانی گفتم اگر مانند احمدی نژاد جسور بود این مشکلات را نداشتیم. و ...

این جملات بخشی از سخنان علی مطهری در مراسم گرامیداشت ۱۶ آذر بود که از سوی انجمن اسلامی دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران در سالن شهید چمران دانشکده فنی دانشگاه تهران برگزار شد.

گزیده‌ای از مهمترین سخنان وی را به روایت خبرگزاری فارس در زیر بخوانید:

♦ آیا تعبیر معقولی است که جنبش دانشجویی همچنان پابرجا باشد که این امر در ابتدای انقلاب اسلامی مورد چالش بود. آیا پس از پیروزی انقلاب اسلامی فعالیت جنبش دانشجویی معنی دارد یا خیر؟ نظر درست این است که جنبش دانشجویی همیشه برقرار است.

♦ مجلس و دانشجویان باید مراقب باشند فساد در حکومت رشد پیدا نکند. دانشجو نقاط قوت و ضعفی دارد. دانشجو به دلیل جوانی روحیه طرفداری از حق و مبارزه با ظلم دارد.

♦ نقاط آسیب‌پذیری دانشجویان غلبه احساس بر عقل است. جوانی دوره خشم و شهوت است و این طبیعت انسان است اما افراد بر نفس خود غلبه پیدا می‌کنند و حاکم بر این خشم و شهوت می‌شوند.

♦ دانشجویان تمایل شدید به خشم و شهوت دارند و سیاسیون کشور و قدرتمندان جامعه چشم طمع به جوانان می‌دوزند و از آنان سوء استفاده می‌کنند و از شما و بسیج دانشجویی سوءاستفاده می‌شود مانند حادثه‌ای که در سفارت انگلیس رخ داد و از دانشجویان سوءاستفاده شد و استقلال آنان گرفته شد.

♦ در دهه ۴۰ در دانشگاه‌ها از شهید مطهری به عنوان روحانی روشنفکر استقبال می‌شد و مطهری یک روحانی اصلاح طلب متجدد بود.

♦ شریعتی را مطهری به صحنه آورد و به حسینیه ارشاد وارد کرد اما انتقاداتی به نظریه شریعتی داشت.

♦ تحت القای دیگران نگویید که در انتخابات تقلب شده است.

پس از سخنان مطهری جلسه پرسش و پاسخ دانشجویی آغاز شد.

♦ مطهری در پاسخ به این سؤال که چرا کمیته حقیقت‌یاب مجلس گزارش کوی دانشگاه را قرائت نکرد، گفت؛ مجلس در بحثکوی دانشگاه به خوبی ورود پیدا کرد اما این بحثرا به خوبی تمام نکرد.

♦جمعی از نمایندگان مجلس بلافاصله پس از حادثه کوی دانشگاه و مجتمع سبحان از این ۲ مرکز بازدید کردند و لاریجانی در شب اول حادثه در مجتمع سبحان حاضر شد و از خسارت‌هایی که بر این محل دانشجویی وارد شده بود بازدید کرد، چون حتی در این محل سلاح هم کشیده شده بود اما پس از این بازدیدها فشارها زیاد شد.

♦ آقای ابوترابی که خواست در خصوص کوی دانشگاه توضیحاتی دهد اقلیتی از نمایندگان مجلس که سیاست خاصی دارند و ادعا می‌کنند با نهادهای امنیتی و اطلاعاتی در ارتباط هستند بلندگوی مجلس را قطع کردند. تعداد این دسته از نمایندگان از ۴۰ نفر بیشتر نیست و برخی از آنان در واقع شعبان‌بی‌مخ هستند.

♦مطهری در واکنش به دانشجویان که خواستند این نماینده مجلس نام این دسته از نمایندگان را افشا کند، گفت؛ نمی‌شود اسم این نمایندگان را در اینجا مطرح کرد چون در رسانه‌ها منتشر می‌شود.

♦ این تعداد اندک از نمایندگان خود را نماینده حکومت و دولت می‌دانند و رعب و وحشت در مجلس ایجاد می‌کنند و تهدید می‌کنند مشکلاتی را برای سایر نمایندگان ایجاد کرده و در دور بعد نمایندگان را رد صلاحیت می‌کنند.

♦ افکار بیشتر نمایندگان مجلس مانند افکار شماست. به برخی از نمایندگان مجلس می‌گوییم برگه‌ای را امضا کنند که می‌گویند امضا نمی‌کنیم چون تا به حوزه انتخابیه خود برسیم شیشه‌های دفترمان شکسته می‌شود و بودجه حوزه انتخابیه قطع می‌شود.

♦ هنگامی که گزارش حادثه ۲۵ بهمن در مجلس قرائت شد بنده تذکر دادم و گفتم هنوز پس از ۷ تا ۸ ماه گزارش کوی دانشگاه قرائت نشده اما ظرف یک هفته گزارش حادثه ۲۵ بهمن قرائت شده است و در این خصوص هیئت رئیسه مجلس مقصر است و نباید سیاسی‌کاری می‌کرد.

♦ در برخی موضوعات هنگامی که هیئت رئیسه همراهی نمی‌کند این‌گونه قلمداد می‌شود که نکند سیاست نظام است و یا ندایی به آنها رسیده است.

♦ به لاریجانی گفتم اگر مانند احمدی نژاد جسور بود این مشکلات را نداشتیم.

♦مطهری در خصوص ارسال دانشجویان به سازمان سنجش و دستگیری برخی از دانشجویان گفت؛ تا حدودی درباره ستاره‌دار بودن دانشجویان اطلاع دارم اما از کلیات آن اطلاعاتی در دست ندارم.

♦نسبت به نوع برخوردی که پس از انتخابات سال ۸۸ با معترضان و دانشجویان شد معترض بودم و هستم و نیاز به این همه سخت‌گیری نبود.

♦ نظام ما از ریشه‌های مستحکمی برخوردار است. من مطمئن هستم شما که تندترین دانشجویان هستید و منتقد هستید اگر نظام در خطر باشد از نظام دفاع می‌کنید.

♦ همواره به دادستان و رئیس قوه قضائیه اعلام کردم چرا باید این‌گونه برخوردها صورت گیرد و به دولت‌آبادی در خصوص زندانی‌ شدن سلیمانی اعتراض کردم. به دادستان گفتم سلیمانی در ستاد موسوی فعالیت داشت که اشکالی ندارد اما دادستان گفت وی در موضع خود پافشاری می‌کند. آیا به خاطر اعتقادات می‌شود کسی را زندانی کرد؟ به غیر از کسانی که در حوادثسال ۸۸ آتش زدند و دست به تخریب زدند کسی نباید زندانی باشد.

♦وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر سکوت مجلس در برابر تخلفات دولت گفت؛ مجلس که بی‌خاصیت نیست و دارالمجانین نیست که یک عده دیوانه در آن نشسته باشند البته کاملاً هم سکوت نکردیم.

♦ مطهری در خصوص استیضاح کردان گفت؛ در بحثکردان اگر در جلسه رأی اعتماد سهواً دروغ گفت باید عذرخواهی می‌کرد که نکرد و به احمدی‌نژاد گفتیم لااقل وی را معاون وزیر بگمارد تا از مجلس رأی اعتماد نخواهد که وی مقابله کرد.

♦ در طرح سؤال از رئیس‌جمهور هنوز نتوانستیم کاری انجام دهیم که این نقطه ضعف است اما پیگیر هستیم و از شما می‌خواهم که مجلس را بی خاصیت ندانید.

♦ باید مجلس بر اجرای قانون نظارت کامل داشته باشد که کاملاً این امر محقق نشده است. احمدی‌نژاد گفت مجلس در رأس امور نیست و اگر مجلس بنشیند و به این‌گونه اقدامات نگاه کند کار زشتی است. در بحثقانون مترو احمدی‌نژاد صراحتاً اعلام کرد که این قانون را اجرا نمی‌کند و همه وی را تشویق کردند.

♦ درباره نحوه فوت حال سحابی از وزیر اطلاعات سؤال کردم که وی در کمیسیون حضور پیدا کرد و به بیان مطالبی پرداخت و قرار شد لوح فشرده این حادثه را به مجلس ارائه کند و وزیر اطلاعات باید در صحن علنی مجلس حضور پیدا کرده و در این خصوص توضیح دهد.

♦ فرض کنیم یک مأمور اطلاعاتی و یا مأمور نیروی انتظامی در خصوص مرگ هاله سحابی قصوری داشته، چرا عذرخواهی نمی‌کنید؟ ‌ اگر عذرخواهی کنید دفعه بعد که وزارت اطلاعات اطلاعیه صادر کرد همه باور می‌کنند.

♦مطهری از پاسخ به سؤالی مبنی بر ماجرای پرونده زیربغل رئیس‌جمهور خودداری کرد اما در خصوص استعفای خود گفت؛ ظاهراً شما دانشجویان در این خصوص اطلاعات کمی دارید. بنده استعفای خود را پس نگرفتم و در مجلس نطق استعفا را خواندم که طبق رأی‌گیری اجازه داده نشد از مجلس استعفا دهم. البته بحثاستعفای من روز چهارشنبه در مجلس مطرح شد و ۱۹۹ نماینده حضور داشتند و سایر نمایندگان به شهرهای خود رفته بودند.

♦طرح سؤال از رئیس‌جمهور تابو نیست و قرار نیست اتفاقی بیفتد. نمی‌دانم چه وضعیتی است که پیاپی نمایندگان امضاهای خود پس می‌گیرند.

♦ نباید بت‌سازی کنیم. از رهبر انقلاب نباید بت بسازیم، از رؤسای جمهور و سایر افراد نباید بت‌سازی کنیم. از رهبر انقلاب و مراجع تقلید هاله‌ای درست می‌کنند که این افراد عجیب و غریب هستند که واقعاً این‌گونه نیست و این شخصیت‌ها خود نیز راضی نیستند.

♦ چرا دادستان، رئیس قوه قضائیه و وزیر اطلاعات در خصوص زندانی‌ها صحبت نمی‌کنند. همین که شما اکنون در این مراسم به صورت جداگانه نشسته‌اید مشخص است که متدین هستید که در این حین دانشجویان حاضر در مراسم خندیدند.

♦چرا برخی‌ها افرادی را متهم به رابطه با جرج سوروس می‌کنند.

fاین نماینده مجلس در آخرین سؤالی که از وی شد مبنی بر اینکه آیا حصر خانگی و بدون محاکمه را قانونی میدانید؟ گفت؛ بارها اعلام کردهام که این اقدامات قانونی نیست. هنگامی که آقای جنتی این بحث را مطرح کرد به وی نامه سرگشادهای فرستادم و اعلام داشتم که باید موسوی، کروبی و احمدینژاد محاکمه علنی شوند.