به گزارش مهر، آیت الله محمد امامی کاشانی در خطبه دوم نماز جمعه این هفته تهران با اشاره به ورود غیر قانونی هواپیمای بدون سرنشین جاسوسی آمریکا به حریم هوایی ایران گفت: این تجاوز به حریم هوایی جرم مسلم است و در خصوص این ماجرا از نظر نظامی - سیاسی کارشناسان مربوطه اظهار نظر لازم را کرده اند.

امام جمعه موقت تهران با اشاره به اینکه طبق ماده ۲ بند ۴ منشور سازمان ملل متحد هرگونه تهدید و توسط به زور علیه ملتها ممنوع است گفت: در این قانون صریحا گفته شده که ورود به کشورهای دیگر از طریق هوا و زمین تجاوز به تمامیت کشورها بوده و ممنوع است.

وی با بیان اینکه اگر آمریکایی ها می گویند این هواپیما سقوط کرده است به اشتباه خود اعتراف کنند گفت: اما اگر این هواپیما به منظور جاسوسی وارد ایران شده است موضوع فرق می کند.

امامی کاشانی در بیان برخی از خصوصیات این پهپاد گفت: این هواپیما قادر است هنگام پرواز از بالای کارخانه ای با فهمیدن بوی آن به نوع فعالیت های کارخانه پی برده و یا در هنگام پرواز مکالمات تلفنی دو نفر را شنود کند.

وی با اشاره با بیان اینکه خجالت آور است آمریکایی ها به جای عذرخواهی از ملت ایران خواهان بازگرداندن آن هستند گفت: وارد شدن این هواپیمای با این خصوصیات به داخل خاک ایران جرم بوده و بحثی در آن نیست.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از خطبه ها با بیان اینکه نظام جمهوری اسلامی، رهبری، قانون، مجلس و دولت دارد گفت: با این حال ولی بنده از تریبون رسمی نماز جمعه خطاب به آمریکایی ها می گویم از ملت ایران عذرخواهی کنید و بگویید که دیگر این موضوعات تکرار نمی شود.

وی همچنین در خصوص اظهارات اخیر مقامات آمریکایی درباره بازگرداندن هواپیمای جاسوسی به آمریکا گفت: این اظهارات دولت آمریکا با کمال پررویی و آبروریزی انجام می گیرد.

امامی کاشانی در ادامه خطبه ها گفت: همه دنیا می دانند که آمریکا به واسطه تکنولوژی و دانشمندانش است که خودش را به غلط کدخدای دنیا می داند اسم دارد نه به خاطر سیاست های غلط دولت آمریکا و خوریزی هایی که در دنیا شاهد آن هستیم توسط آمریکایی ها اتفاق افتاده.

امام جمعه موقت تهران در بخش دیگری از خطبه ها با اشاره به اینکه چرا آمریکا برای کشتار مردم بحرین نیرو به این کشور اعزام کرده است خطاب به دولت امریکا گفت: اگر شما این علم و تکنولوژی خود را در راه صحیح استفاده کنید وضعیت بهتری در جهان خواهید داشت.

وی با اشاره به رسوایی اسرائیل در منطقه تصریح کرد: امروز شاهدیم که این رژیم جعلی با وضعیتی که در منطقه پیدا کرده است با شعار از نیل تا فرات آبروی خودش را برده است.

امامی کاشانی در بخش پایانی خطبه های خود با اشاره به فرمایشات اخیر رهبری در خصوص وحدت در جامعه و دل دادن مردم به نظام جمهوری اسلامی و اهمیت آن گفت: سه موضوع قانون، وحدت ملت و رهبری می تواند یک جامعه را موفق کند و ما در کشورمان این شرایط را داریم.

عضو مجلس خبرگان رهبری همچنین با اشاره به انتخابات مجلس نهم در اسفندماه گفت: جمهوری اسلامی به انسجام و وحدت ملی در انتخابات آتی نیاز بیشتری خواهد داشت و دشمن با توجه به وحدت در جامعه اسلامی به وجودرهبری قاطع هیچ اقدامی را علیه جمهوری اسلامی ایران نمی تواند انجام دهد.

وی در خطبه اول نمازجمعه تهران نیز حفظ بهداشت و وظیفه دولت و مجلس و مردم برای تحقق آن تاکید کرد.

امامی کاشانی حفظ حقوق دیگران در زندگی شهری را نیز با اهمیت دانست و همگان را به آن توصیه کرد.