به گزارش افکارنیوز،

 در جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح موادی از قانون آئین‌نامه داخلی مجلس شورای اسلامی در دستور کار قرار گرفت و کلیات آن به تصویب رسید.

در این طرح ۴۲ ماده‌ای، تغییراتی در آئین‌نامه داخلی مجلس در بخش‌های مختلف ایجاد می‌شود که از جمله آنها می‌توان به سازوکار تشکیل هیأت رئیسه سنی مجلس، بررسی شعب ۱۵گانه جهت تصویب اعتبارنامه منتخبان هر دوره و سازوکار اعتراض به اعتبارنامه منتخبان اشاره کرد.

از دیگر پیشنهاداتی که در این طرح آمده، می توان به تشکیل دیوان اصل ۹۰ قانون اساسی اشاره کرد که با هدف رسیدگی به شکایات مردم و دستگاه‌ها از قوای سه‌گانه و با تغییر در ماهیت کمیسیون اصل ۹۰ ارائه شده است.

در این طرح همچنین اصلاحات دیگری در آئین‌نامه مجلس پیشنهاد شده است که از جمله آنها می‌توان به امکان تغییر ۶ ماه یکبار کمیسیون تخصصی هر نماینده، تعریف جزئیات رأی‌گیری الکترونیک در طرح‌ها و لوایح و نیز زمانبندی جدید برای ارائه برنامه‌های پنج ساله توسعه اشاره کرد.

در بخش دیگری از این طرح، با پیشنهاد اصلاح ماده ۲۰۴ آئین‌نامه داخلی مجلس، سازوکار جدیدی برای معرفی وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور تعریف شده که از جمله آنها می‌توان به قید مدرک کارشناسی ارشد، ۱۰ سال سابقه کار اجرایی و حداکثر ۶۵ سال سن برای معرفی وزرای پیشنهادی از سوی رئیس‌جمهور اشاره کرد.

کلیات این طرح با ۱۷۴ رأی موافق، ۲۸ رأی مخالف و ۸ رأی ممتنع از مجموع ۲۳۸ نماینده حاضر در صحن به تصویب رسید؛ جزئیات آن نیز در جلسات علنی آینده بررسی و تعیین تکلیف خواهد شد.