به گزارش افکارنیوز،

کاظم جلالی رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس شورای اسلامی در ششمین همایش ملی نقش پژوهش در فرآیند قانونگذاری که صبح امروز (دوشنبه 27 آذر) در محل مجلس مشروطه برگزار شد، اظهار داشت: امسال ششمین سالی است که درباره فرآیند قانونگذاری گرد هم می‌آییم که یکی از مقوله‌های مهم در بحث قانونگذاری حکومت خوب و همچنین خوب حکومت کردن است.

وی افزود: خوشبختانه مجلس خیلی زود به این فکر افتاد که در دهه 70 مرکز پارلمانی خود را تحت عنوان مرکز پژوهش‌ها تشکیل دهد.

جلالی با اشاره به جلسه‌ای که رئیس مجلس با نمایندگان درباره فرآیند قانونگذاری برگزار کرد، گفت: آقای لاریجانی در جلسه‌ای با نمایندگان عمده‌ترین چالش‌های روبرو در مجلس را شرح و به 37 مورد از مهمترین چالش‌ها در بحث قانونگذاری اشاره کرد که مرکز پژوهش‌ها این چالش‌ها را پیش روی خود قرار داد و در مسیر حل و فصل آن‌ها حرکت کرد.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به روند فعالیت این مرکز، گفت: ما در مرکز پژوهش‌ها فعالیت‌هایی همچون تدوین گزارش سازمان تامین اجتماعی را در قالب جلسه‌ای غیرعلنی تقدیم نمایندگان مجلس کردیم. همچنین در بحث بودجه‌ریزی گزارشی را آماده و به مجلس ارائه کردیم.

وی افزود: ما در حوزه‌های مختلف قانونگذاری ورود پیدا کرده و گزارش‌هایی را تهیه کردیم که مهمترین آنها می‌توان به قانون‌هایی که در بخش معاونت سیاسی و حقوقی بوده اشاره کرد.

جلالی، گفت: در بخش معاونت سیاسی و حقوقی مرکز پژوهش‌ها سعی کرد تا به تعدیل مجازات اعدام در قانون مبارزه با مواد مخدر بپردازد. همچنین اقدام به اصلاح کنوانسیون پالرمو کردیم.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با اشاره به اقدامات این مرکز در بخش معاونت اقتصادی تصریح کرد: مرکز پژوهش‌ها بر امور مهمی چون بررسی اصلاح قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، تهیه پیش‌نویس قانون بانکداری و قانون بانک مرکزی، محاسبه شاخص امنیت اقتصادی در بخش‌های مختلف به تفکیک هر استان، تهیه پیش‌نویس قانون مالیات بر ارزش افزوده و تدوین پیش‌نویس قانون بودجه‌ریزی تمرکز دارد.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های مرکز پژوهش‌ها در معاونت زیربنایی گفت: در معاونت زیربنایی نیز موضوعاتی چون بحران آب و پیامدهای آن، طرح مدیریت جامع شهری و پیامدهای زیست‌محیطی آلودگی هوا را به دقت و فوریت مورد بررسی قرار دادیم.

جلالی افزود: علاوه بر آن گروه مطالعات بنیادین حکومتی مرکز پژوهش‌ها نیز در سالهای اخیر با در دستور کار قرار دادن موضوعات بدیع و مبتکرانه چون روش‌های بکارگیری هوش مصنوعی در قانونگذاری، نقش کانون‌های تفکر در قانونگذاری و نهایتا موضوع مهمی چون آینده‌پژوهی عملا چشم‌اندازی تازه از موضوعات پژوهشی مرتبط با حوزه قانونگذاری را ترسیم و تدوین کرده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان برخی موانع بر سر راه این مرکز و قانونگذاری در کشور تصریح کرد: تخصیص بودجه در کشور تبدیل به امری کمرشکن شده است و به نظر می‌رسد انتظارات پژوهشی و کارشناسی مجلس شورای اسلامی از مرکز پژوهش‌ها متناسب با بودجه‌ای نیست که در اختیار آن قرار می‌گیرد.

وی افزود: مرکز پژوهش‌ها عملا وظایف پژوهشی و کارشناسی موسسات پژوهشی تک تک دستگاه‌های اجرایی را البته در بعد قانونگذاری انجام می‌دهند.

جلالی همچنین با انتقاد از برخی اظهارنظرها به تخصیص بودجه، خاطر نشان کرد: متاسفانه ظرفیت انتقاد در کشور ما پایین است و بحث تخصیص بودجه محلی برای انتقام‌گیری گروهی شده است.

رئیس مرکز پژوهش‌های مجلس با بیان دیگر اقدامات صورت گرفته در این مرکز، یادآور شد: یکی دیگر از اقدامات ما در مرکز پژوهش‌ها، پژوهش‌ درباره آسیب‌های اجتماعی بوده که گزارش آن در حال آماده شدن و ارائه به صحن علنی مجلس است.