به گزارش افکارنیوز،

محمد کشاورززاده مدیر کل آمریکای وزارت خارجه ایران در حاشیه نخستین کنفرانس تاریخ روابط خارجی ایران در جمع خبرنگاران در خصوص حکم دادگاه کانادایی در بلوکه کردن اموال کشورمان با اشاره به اعتراض ایران گفت وکلای ما در حال پیگیری موضوع هستند. در سال 2012 دولت کانادا مصونیت کشوری ما را لغو کرد و ما عمل متقابل انجام دادیم.

وی افزود در حال حاضر هم ما و هم کانادایی ها مصونیت دیپلماتیک داریم به همین دلیل اموال دیپلماتیک ما هست و مشکلی نداریم. برخی اموال وابسته به برخی سازمانهای دولتی بوده که جزو اموال دیپلماتیک نبودند و درباره انها حکم صادر شده است.

مدیر کل آمریکای وزارت خارجه افزود اعتراض خود را در دادگاه کانادایی اعلام کرده و دنبال می‌کنیم.

کشاورزاده در خصوص در خصوص قتل شهروند ایرانی در آمریکا گفت: ما به طرق مختلف اعتراض خود را اعلام کرده ایم. دفتر ما در واشنگتن موضوع را پیگیری کرده و یادداشت داد. من نیز سفیر سوئیس را خواسته، اعتراض کردم و خواستار پیگیری موضوع شدم که در ملاقاتی که طی دو روز آینده با وی دارم حتما این موضوع را نیز پیگیری می کنم.

وی همچنین در خصوص حکم دادگاه آمریکایی درباره یک شهروند ایرانی-کانادایی به جرم دور زدن تحریم‌ها گفت: در مرحله اول ما تحریم‌ها را قبول نداشته و آنها را ظالمانه و غیر قانونی می‌دانیم و اگر اتباع ما در این زمینه محکوم شوند و علیه شان حکمی صادر شود را مردود می‌دانیم. بر همین اساس در حال پیگیری وضعیت اتباعمان هستیم که در کشورهای مختلف آمریکایی ها علیه شان اقامه دعوا کرده اند. برخی از این اتباع نیز خودشان وکیل گرفته و پیگیر امورشان هستند.

مدیر کل آمریکای وزارت خارجه ادامه داد این مورد را نیز در نمایندگی در واشنگتن و مرکز برررسی می‌کنیم.

کشاوررزاده در خصوص اعلام شکایت ظریف از نیکی هیلی بدلیل اظهاراتش علیه ایران گفت برخی اقدامات را در حال انجام داریم که ظرف هفته جاری رسانه ای خواهد شد که از جمله آنها اعتراض رسمی در این باره است.