به گزارش افکارنیوز،

محمد جواد ظریف، که برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان به باکو سفر کرده است با حضور در جمع هموطنان مقیم باکو، از ایرانیان به عنوان موفق ترین، فرهیخته ترین و با فرهنگ ترین افراد در جهان یاد کرد.

وی با اشاره به سالگرد اعلام منشور حقوق شهروندی در کشورمان گفت: با نگاه به کشورهای منطقه اهمیت حقوق شهروندی با در نظر گرفتن امنیت و پیشتاز بودن کشور در تولید و فناوری بیش از پیش مشخص می شود.

وزیر امور خارجه افزود: پاسداری از حقوق شهروندی به معنای شعارزدگی و تقلید از غرب نیست بلکه نیازی برای جامعه و ضامن حقوق مردم و امنیت کشور است.

در این مراسم که حجت الاسلام والمسلمین «سید علی اکبر اجاق نژاد» نماینده ولی فقیه در جمهوری آذربایجان هم حضور داشت «جواد جهانگیر زاده» سفیر ایران در جمهوری آذربایجان و یکی از تجار موفق ایرانی در باکو درخصوص روابط خوب دو جانبه و شرایط فراهم شده برای توسعه همکاری ها سخنرانی کردند.

در پایان این مراسم از فعالان مرمت و توسعه ساختمان قدیمی سفارت کشورمان در باکو هم تجلیل شد.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران شامگاه سه شنبه برای شرکت در نشست سه جانبه جمهوری اسلامی ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان به باکو سفر کرده است.

ظریف هدف اصلی سفر خود به جمهوری آذربایجان را شرکت در نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و جمهوری آذربایجان اعلام کرد و گفت این نشست یک ابتکار جالبی است که این سه کشور در حوزه های مختلف سیاسی و مقابله با تروریسم و همکاری های اقتصادی پیگیری می کنند.

وی افزود: زمینه های مختلف همکاری مانند صنعتی، بانکی و تجاری وجود دارد و در نشست سه جانبه چهارشنبه این موضوعات بررسی می شوند.

وی در نخستین ساعات سفر خود به باکو با «الهام علی اف» رئیس جمهور آذربایجان دیدار و درباره آخرین تحولات منطقه و روابط دوجانبه گفتگو کرد.

ظریف با اشاره به زمینه های همکاری بسیار بین دو کشور، ایجاد خط آهن و اجرای کریدور ریلی شمال-جنوب را از جمله این همکاری ها برشمرد و اضافه کرد: در کمیسیون مشترک آینده دو کشور برای تامین مالی این طرح اقدام نهایی خواهد شد.

وی همکاری در زمینه دریای خزر را نیز از دیگر محورهای همکاری بین دو کشور دانست و افزود: بحث های خوبی در دیدار با رییس جمهور آذربایجان داشتیم که امیدوارم بزودی نهایی بشوند.

وی با اشاره به یازده باردیدار روسای جمهور دو کشور طی سال های اخیر، این دیدارها را نشان دهنده گسترش بی سابقه روابط دو کشور دوست، برادر و دارای مشترکات دینی و فرهنگی دانست.

وزیر امور خارجه کشورمان در نخستین روز از سفر خود به باکو از ساختمان مرمت شده و توسعه یافته سفارت کشورمان در باکو که بیش از یکصد سال قدمت دارد بازدید و این ساختمان را بازگشایی کرد.

ظریف امروز چهارشنبه هم ضمن دیدار با رئیس جمهور آذربایجان پس از دیدار های دوجانبه با وزرای خارجه ترکیه و جمهوری آذربایجان؛ در پنجمین نشست سه جانبه وزرای سه کشور شرکت می کند.

این سفر دو روزه ظهر امروز چهارشنبه با برگزاری نشست مطبوعاتی وزرای امورخارجه سه کشور پایان می یابد و وزیر امورخارجه کشورمان بعدازظهر فردا، باکو را به مقصد تهران ترک می کند.

بررسی زمینه های مختلف همکاری های اقتصادی از جمله ترانزیت، حمل و نقل، انرژی، گمرک و دیگر مسائل مورد علاقه طرفین در بخش های فنی، تجاری از جمله موضوعات مطرح در این نشست سه جانبه خواهد بود.

موضوعات مرتبط با همکاری های سیاسی و منطقه ای به ویژه راه های کمک به صلح و ثبات هرچه بیشتر در منطقه از دیگر مباحثی است که در این نشست بررسی می شود.