گروه سیاسی- نزدیک به یک سال از این حادثه تلخ که منجر به شهادت تعدادی از آتش نشانان شد گذشت، حادثه تلخی که یادآوری آن کام مردم ما را تلخ می کند، حادثه ای که باعث شد تعدادی از آتش نشانان غیور کشور جان خود را از دست بدهند و بسیاری از واحد های تجاری این ساختمان معروف تعطیل شوند.

به گزارش افکارنیوز، آتش سوزی پلاسکو و فرو ریختن این ساختمان قدیمی و فرسوده باعث تخریب 600 واحد تجاری و اداری و نزدیک به 3000 کارگر شد.

همان روزهای اول بود که مسئولان دولتی وعده و وعیدهای بسیاری به صاحبان واحدهای پلاسکو دادند و قول داده بودند خیلی زود مشکلات آنها را بر طرف کنند.

در شهریور امسال بود که  گزارش کمیسیون عمران مجلس درباره حادثه پلاسکو در صحن علنی قرائت شد و پس از آن تعدادی از نمایندگان انتقاداتی را به مراجع پاسخگویی وارد کردند که چرا وعده ها عملی نشده و برخی از افراد با آبرویی که در پلاسکو کار می کردند به دستفروشی روی آورده اند.

در همان زمان محمدرضا رضایی‌کوچی رئیس کمیسیون عمران مجلس  بنیاد مستضعفان را مرجع پاسخگویی برای ساخت دوباره ساختمان پلاسکو می‌داند و در ادامه ضمن انتقاد به عمل نکردن این بنیاد به وعده‌های خود نسبت به کسبه پلاسکو می‌گوید: براساس قول و اظهارات مسئولان بنیاد مستضعفان در کمیسیون عمران قرار بود، بلافاصله ساختمان پلاسکو ساخته شود اما هنوز این وعده اجرایی نشده و ایراد جدی به بنیاد مستضعفان در این رابطه وارد است.

حدود یک ماه پیش علی فاضلی رئیس اتاق اصناف ایران در خصوص آخرین وضعیت بازسازی ساختمان پلاسکو گفت: یکی از ایراداتی که ما در این بحث داریم و در گزارش تهیه شده برای ارائه به مجلس مورد توجه قرار داده‌ایم، این است که اگرچه بر اساس قانون نظام صنفی اتاق اصناف در بحث‌های ارشادی ممکن است نقش داشته باشد اما تاثیری در بحران پیش آمده ندارد.

وی ادامه داد: اکنون حدود ۱۱ ماه از این حادثه می‌گذرد و هنوز مشکلات متعددی حل نشده باقی مانده که این مسئله خیلی بد است.

رئیس اتاق اصناف ایران در عین حال گفت: یکی از درخواست‌های ۶۰۰ فردی که در واحدهای این بنگاه دارای سرقفلی بوده‌اند، این است که تکلیفشان را مشخص کنند، چراکه این افراد هیچ مدرکی در دست ندارد. حال اگر قرار است توافق‌نامه‌ای در این زمینه مکتوب شود، بهتر است که این اتفاق زودتر بیفتد.

فاضلی ادامه داد: البته حسن نیت ریاست بنیاد مستضعفان جای تقدیر دارد اما هنوز مسائلی که باید در مورد ساخت این بنا حل شود، از سوی دیگران حل نشده باقی مانده است. قطعا بنیاد مستضعفان به دنبال دریافت پروانه ساخت مجدد ساختمان پلاسکو است اما در این زمینه نهادهایی مانند وزارت مسکن و شهرسازی، شهرداری یا شورای شهر نیز دخیل هستند که باید این بخش‌ها هر چه سریع‌تر تکلیف را روشن کنند.

دولت تدبیر و امید در همان روزهای اول وعده های بسیاری به خسارت دیدگان پلاسکو داد اما یکسال از پلاسکو گذشته و هنوز بسیاری از وعده ها باقی مانده است.