به گزارش افکارنیوز،

غلامرضا غفاری معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در نخستین نشست خبری خود با خبرنگاران درباره حواشی برنامه‌های 16 آذر در دانشگاه‌‌ها تصریح کرد: حدود 1000 برنامه در مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌ها اجرا شد. آنچه که ما به صورت گزارش از دانشگاه‌ها در اختیار داریم گویای این است که حاشیه‌های زیادی در برنامه‌ها این روز ایجاد نشده است.دانشگاه جای سلایق متفاوتی از دانشجویان است و این دانشجویان با توجه به سلایق خود برنامه‌هایی را برگزار کرده‌اند که به نوعی حاشیه ایجاد کرده است اما اکثر برنامه‌های 16 آذر، برنامه‌های موفقی بوده است.وی درباره ارسال گزارش‌هایی مبنی بر تخلف در این زمینه گفت: فرآیند گزارش‌گیری در حال انجام است اما شکایتی تاکنون در این خصوص نداشتیم. 

غفاری درباره حاشیه‌های سخنرانی تشکل‌های دانشجویی در حضور رئیس جمهور در دانشگاه سیستان و بلوچستان نیز تصریح کرد: امسال اولین سالی بود که برنامه روز دانشجو با حضور رئیس جمهور در خارج از تهران برگزار می شد. محدودیت زمانی زیادی داشتیم با توجه به اینکه تشکل‌ها نیز تنوع قابل توجهی در دانشگاه‌ها دارند مجبور بودیم که تعدادی را برای سخنرانی مقابل رئیس جمهور انتخاب کنیم.

وی در خصوص نحوه چیدمان سخنرانان در این مراسم نیز گفت: انتخاب سخنرانی دانشجویان مقابل رئیس جمهور توسط معاونت فرهنگی وزارت علوم صورت گرفت و دلیل خاصی برای این چیدمان نبود. بخش عمده‌ای از مسائل برنامه 16 آذر کمبود وقت است که باعث می‌شود تشکل ها نتوانند مسائل خودشان را مطرح کنند.

غفاری درباره پاک کردن پرچم رژیم صهیونیستی از معابر دانشگاه علم و صنعت از سوی اعضای یک تشکل دانشجویی افزود: از طریق مجاری قانونی در حال پیگیری موضوع هستیم، گزارش‌هایی هم ارسال کرده‌اند و در حال پیگیری است. نقطه نظرات زیادی وجود دارد و به زودی حل خواهد شد. 

معاون فرهنگی وزارت علوم درباره آخرین وضعیت اتحادیه تادا تصریح کرد: برخی از اقدامات لازم برای راه‌اندازی این اتحادیه در وزارت علوم انجام شده است و بخش مهم دیگری نیز باقی مانده که در تلاش هستیم با نهاد رهبری موارد را با تفاهم و گفت‌وگو برطرف سازیم. اساسنامه این اتحادیه در کنار سایر اتحادیه‌های دیگر به زودی تصویب و ابلاغ می‌شود.

معاون فرهنگی وزارت علوم در خصوص سند اسلامی کردن دانشگاه‌ها نیز گفت: وزیر علوم به عنوان رئیس سند اسلامی کردن دانشگاه‌ها منصوب شده است. اولین جلسه اجرای این سند برگزار و هماهنگی‌های خوبی با مجموعه نهاد رهبری وجود دارد. در واقع آنچه که در حال حاضر در دانشگاه‌ها برگزار می‌شود چیزی جدا از این سند نیست. درصد بالایی از موارد پیش بینی شده در سند در قالب برنامه‌های مختلف در دانشگاه‌ها اجرا می‌شود.

غفاری از برگزاری بیش از 1150 کرسی آزاد اندیشی در دانشگاه‌ها طی سال جاری خبر داد و افزود: وزارت علوم به شدت پیگیر برگزاری این کرسی‌ها در دانشگاه‌ها است و دانشگاه‌ها نیز اقبال بسیار خوبی در برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی دارند. آئین‌نامه‌ای نیز در این زمینه وجود دارد که مورد بازبینی قرار گرفته اما در آینده این برنامه یکی از اولویت‌های وزارت علوم خواهد بود.

معاون فرهنگی وزارت علوم درباره رویکرد این وزارتخانه به اردوهای مختلط دانشجویی تصریح کرد: آئین نامه‌ها و مقررات مشخصی در حوزه اردوهای دانشجویی اعم از آموزشی و فرهنگی وجود دارد و رویکرد وزارت علوم این است که اگر این موارد رعایت شود، مشکلی در برگزاری اردوها نخواهیم داشت.