به گزارش افکارنیوز،

خلیل حمدان عضو هیات رئیسه جنبش امل لبنان با حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل دیدار و در خصوص تحولات منطقه رایزنی و تبادل نظر کرد.

خلیل حمدان در ابتدای این جلسه با اشاره به تاریخچه تاسیس جنبش امل گفت: این جنبش با تلاش بزرگانی چون شهید دکتر مصطفی چمران و امام موسی صدر پایه ریزی شد و در راستای تحقق حق، عدالت و ترویج فرهنگ مقاومت، فعالیت‌های خود را توسعه و گسترش داد.

خلیل حمدان عضو هیئت رئیسه جنبش امل لبنان در ادامه افزود: اکنون مهمترین تحول جامعه اسلامی مسئله قدس و تصمیم نابخردانه رئیس جمهور آمریکا در خصوص انتقال سفارت کشورش به این شهر شریف است.

وی همچنین گفت: این تصمیم دولت آمریکا مبتنی بر طرح‌های صهیونیستی بوده که در مقطع فعلی عملی شده است، لذا باید جهان اسلام با حفظ وحدت و اتحاد خود جلوی این حرکت را گرفته و مانع عملی شدن آن شود.

خلیل حمدان افزود: دولت، مجلس و مردم لبنان همگی در خصوص محکومیت این تصمیم، انسجام و اتفاق نظر داشته و بر مقاومت و تداوم اعتراضات در این خصوص تاکید دارند.

حسین امیرعبداللهیان دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی در امور بین الملل نیز در این دیدار با اشاره به جایگاه جنبش امل در پیشبرد اهداف مقاومت در منطقه گفت: جایگاه جنبش امل در ایران با جایگاه بنیانگذاران آن و با نام مقاومت پیوند خورده است.

وی افزود: امام موسی صدر به عنوان یکی از شخصیت های پیشرو در عرصه مقاومت، جایگاه و شخصیت ممتازی در جهان اسلام دارند که امیدواریم تلاش‌ها برای تعیین سرنوشت ایشان به نتیجه مثبت و امیدوار کننده‌ای برسد.

امیرعبداللهیان نقش امام موسی صدر را در دفاع از مسئله فلسطی یادآور شد و رهبری خردمندانه سیدحسن نصرالله در لبنان را ستود و از نقش مهم نبیه بری در برقراری ثبات در لبنان و کمک به فلسطین تجلیل کرد.

وی در ادامه این دیدار گفت: ثبات و آرامش لبنان مرهون اتحاد همه گروه‌های لبنانی اعم از شیعه، اهل سنت و مسیحی است و خوشحالیم که جنبش امل و حزب الله لبنان نیز در حفظ و تثبیت این وحدت و آرامش نقش موثر و بارزی دارند. وی افزود: مسولان لبنانی با درک درست شرایط، اجازه دخالت و تاثیرگذاری در مسائل لبنان را به کنشگران خارجی نداده و اتحاد خود را حفظ و تقویت نمودند.

امیرعبداللهیان با مسخره خواندن تصمیم غیرقانونی ترامپ برای انتقال سفارت آمریکا به قدس شریف، به سخنان اخیر نیکی‌هیلی سفیر ایالات متحده آمریکا در سازمان ملل متحد در خصوص اصابت موشک حوثی ها به ریاض گفت: این سخنان ایالات متحده کذب بوده و این موشک‌ها هیچ ارتباطی با ایران ندارد.

وی افزود: ایالات متحده در حالیکه باید جوابگوی فروش سلاح‌های کشتار جمعی خود به عربستان و امارات باشد که در کشتار مردم غیرنظامی یمن استفاده می‌‎شوند با فرافکنی سعی در انحراف افکار عمومی از قضیه قدس دارد.

دستیار ویژه رئیس مجلس شورای اسلامی همچنین گفت: ایالات متحده با این اتهامات به دنبال این است که توجیهی برای مداخله در برنامه‌های دفاعی ایران قوی پیدا کند در حالیکه این اتفاق نخواهد افتاد و برنامه دفاع موشکی مشروع و قانونی ایران، همانگونه که بارها گفته شده است؛ قابل گفتگو و مداخله نیست.