به گزارش عصرایران به نقل از روزنامه الجریده چاپ کویت نوشت: مصر در روزهای گذشته فهرستی از متهمان امنیتی تحت تعقیب را آماده کرده که مدعی است این افراد به ایران فرار کرده و در این کشور مستقر هستند.
مصر با ارائه این فهرست به ایران، بازگرداندن آنها را، شرط آغاز گفت وگوها با ایران برای ازسرگیری روابط دیپلماتیک میان تهران و قاهره می داند.
یکی از این افراد تحت تعقیب، برنامه ریز عملیات ترور حسنی مبارک رئیس جمهور مصر در سال ۱۹۹۵ است که قاهره بر بازپس گیری وی تاکید می کند.
با وجود اینکه ایران خواستار ازسرگیری کامل روابط دیپلماتیک و ارتقای روابط به سطح مبادله سفیر است اما مصر ازسرگیری روابط دیپلماتیک، حفظ آن و منع بروز مانعی جدید در این رابطه بدون رسیدن رابطه به سطح مبادله سفیر را سقف مذاکرات با ایران اعلام کرده است.
یک منبع آگاه دیپلماتیک مصری نیز گفت که وزارت خارجه این کشور هفته گذشته از دستگاه های امنیتی درخواست کرد تا فهرستی از اتباع مصری فراری به ایران را از سال ۱۹۸۲ تاکنون ارائه کنند. همچنین تسلیم این افراد در راس اولویت های قاهره برای ازسرگیری روابط با ایران ذکر شده است.
علاوه بر این، مصر شرط گذشته خود را برای حذف نام خالد اسلامبولی قاتل انور سادات رئیس جمهور سابق مصر از یکی از خیابان های تهران را همچنان مطرح می کند.
براساس گفته های منابع آگاه، وزارت کشور مصر تاکنون فهرستی از ۶۶ نفر از افراد متهم به جرائم امنیتی، فراری به ایران از سال ۱۹۸۲ را تهیه کرده که معروف ترین آنها "مصطفی حمزه" فرمانده سابق شاخه نظامی سازمان جماعت اسلامی است که عملیات ترور حسنی مبارک را در سال ۱۹۹۵ در آدیس بابا برنامه ریزی کرده بود.