دوره شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس از چند روز پیش پایان یافته است و از آن تاریخ تاکنون شورای مرکزی جدید تشکیل جلسه نداده و این فراکسیون غیر قانونی است. این در حالی است که نمایندگان مجلس لاریجانی را در این موضوع مقصر می دانند.

به گزارش خبرنگار جهان، فعالیت شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان برای سال دوم از ۱۷ مهرماه سال گذشته آغاز شد.

مجمع نمایندگان استانها، نمایندگان خود را برای دوره یک ساله در شورای مرکزی انتخاب می کنند و فعالیت این شورا مطابق اساسنامه فراکسیون یک ساله است.

اعضای شورای مرکزی جدید باید قبل از پایان دوره یک ساله از سوی مجمع نمایندگان استانی انتخاب و معرفی شوند و جلسه شورای مرکزی جدید بعد از اتمام دوره شورای قبلی باید تشکیل شود.

به رغم آنکه مجمع نمایندگان استانها نمایندگان خود را برای تشکیل شورای مرکزی جدید فراکسیون انتخاب و معرفی کردند اما با گذشت ۲۴ روز از اتمام دوره قبلی شورای مرکزی، هنوز این شورا تشکیل جلسه نداده است. شاید دلیل عدم تشکیل جلسه، دلهره لاریجانی و حامیان وی از رقیب جدی اش در انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون است.

مطابق اساسنامه فراکسیون در اولین جلسه شورای مرکزی فراکسیون هیئت رئیسه هفت نفره که شامل یک رئیس، ۲ نائب رئیس، یک سخنگو، ۲ دبیر و یک کارپرداز است، انتخاب خواهد شد.

تغییر ۷۰ درصدی ترکیب شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس برای فعالیت در سال سوم این دلهره و نگرانی لاریجانی و حامیانش را افزایش داده است. بخصوص آنکه عده ای از نمایندگانی که از اول مجلس هشتم با ریاست لاریجانی بر فراکسیون مخالف بودند، توانستند به شورای مرکزی راه یابند.

در هر حال برخی از منتقدان لاریجانی به دنبال این هستند تا برای فعال و کارآمد سازی فراکسیون، وی را از ریاست فراکسیون کنار بزنند و در همین راستا اعلام کردند که لاریجانی یک رقیب جدی در انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون خواهد داشت. معرفی نکردن رقیب لاریجانی باعثشد تا لاریجانی و حامیان وی در حل این معادله دچار مشکل شوند و به تفکر بیشتر بپردازند.

اما علی لاریجانی و طرفداران ایشان که در حال رصد و مدیریت کردن انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون هستند، از وقت کشی و تعویق مکرر انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون استفاده می‌کنند تا بتوانند از فرصت های احتمالی ایجاد شده بهتر بهره ببرند.

در همین راستا انتخابات هیئت رئیسه فراکسیون تاکنون چندین بار به تعویق افتاد. در ابتدا قرار بود تا این انتخابات یکشنبه دوم آبان برگزار شود که به دلیل سفر لاریجانی به قم به روز یکشنبه هشتم آبان و سپس به سه شنبه ۱۱ آبان و در نهایت به یکشنبه ۱۶ آبان موکول شد.

تعویق مکرر اولین جلسه و انتخابات هیئت رئیسه شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان، مورد اعتراض بسیاری از اعضای این شورا شد. بطوریکه این عده با مراجعه به لاریجانی این اعتراضات خود را بیان داشتند.

اختلاف بر سر ریاست فراکسیون جدی است و مخالفان و منتقدان لاریجانی بطور جد دنبال کاندیدایی هستند که بتواند لاریجانی را از ریاست فراکسیون کنار بزند.

این نمایندگان ابتدا سراغ غلامعلی حدادعادل چهره شاخص اصولگرایان رفتند. اگر چه وی تا کنون حاضر نشده با لاریجانی بر سر ریاست فراکسیون رقابت کند، اما موضعی در این زمینه گرفت که بسیار با معنا بود.

حدادعادل در اظهار نظری در خصوص رقیب لاریجانی در این زمینه گفت که بعید می‌دانم رقیبی در صحنه‌ انتخابات با لاریجانی نباشد، چون در انتخابات سلیقه‌های مختلفی وجود دارد. این اظهار نظر حدادعادل نشانگر این است که رقابت با لاریجانی حتمی و قطعی است.

اما علی مطهری که رابطه فامیلی هم با لاریجانی دارد و در واقع لاریجانی داماد خانواده وی محسوب می شود، در این زمینه معتقد است که تصور درست از اصولگرایی و مبانی و اصول روشن داشتن، ترجیح مصالح مردم و انقلاب اسلامی بر تمایلات گروهی، برداشت درست از موضوعاتی چون ولایت فقیه، آزادی بیان، نوع برخورد با مسائل فرهنگی، قدرت تاثیرگذاری بر اصلاح طلبان مجلس و اصولگرایی را به معنای دشمنی با اصلاح طلبان ندانستن، ارزش دانستن دولتی نشدن و حساس بودن نسبت به اجرای قانون را ازجمله ویژگیهای ریاست فراکسیون می داند.

در عین حال روح اله حسینیان چهره شاخص اصولگرایان و رئیس فراکسیون انقلاب اسلامی مجلس - فراکسیونی که زیر مجموعه فراکسیون اصولگرایان محسوب می شود اما دنبال حذف لاریجانی از ریاست این فراکسیون است - از منتقدان جدی لاریجانی در این فراکسیون محسوب می شود و بارها نارضایتی خود را از عملکرد فراکسیون و لاریجانی بیان داشته است.

حسینیان حتی از حدادعادل و علی‌اصغر زارعی به عنوان گزینه‌های فراکسیون انقلاب اسلامی برای ریاست فراکسیون اصولگرایان مجلس نام برد.

با این اوصاف باید منتظر ماند و دید که آیا تاکتیک های لاریجانی و وقت کشی وی برای دست یابی به صندلی ریاست فراکسیون اصولگرایان نتیجه بخش خواهد بود یا نه.

شورای مرکزی فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی ۴۴ نفره است که مجمع نمایندگان استانها به تناسب تعداد نماینده در مجلس، در شورای مرکزی فراکسیون نماینده دارند.

مطابق اساسنامه فراکسیون استانهایی که بیشتر از ۱۰ نماینده اصولگرا دارند در شورای مرکزی ۲ نماینده و استانهایی که نمایندگانش کمتر از ۱۰ نفر اصولگرا باشد یک نماینده در شورای مرکزی خواهند داشت. تهران نیز پنج نماینده در شورای مرکزی فراکسیون اکثریت مجلس دارد.

اركان فراكسيون شامل مجمع عمومي، شوراي مركزي، هيئت رئيسه و هيئت داوري است. دوره فعاليت شوراي مركزي یک ساله است.