به گزارش افکارنیوز،

محمود علیزاده طباطبایی اظهار داشت: کمتر از یک ماه قبل از فوت مرحوم هاشمی خدمت وی رسیدم و با مرحوم هاشمی در خصوص انقلاب و آینده انقلاب صحبتی داشتم. مرحوم هاشمی به من گفت که از یک جهت خیلی امیدوارم چون سطح فهم و شعور مردم خیلی بالا رفته است، مردم فهمیده‌اند که تصمیم‌شان را کف خیابان نمی‌توانند اجرا کنند و باید به پای صندوق رای بیایند و به این باور رسیده‌اند که با صندوق رای خیلی چیزها را می‌توانند تغییر دهند.
 علیزاده طباطبایی ادامه داد:  ابراهیم یزدی به من می‌گفت که هنر هاشمی این است که در داخل نظام و در مرکز قدرت، رهبری اپوزیسیون را بر عهده گرفته است. یعنی از درون نظام اپوزیسیون را اداره می‌کرد و نمی‌گذاشت این تبدیل به جریانی علیه نظام اسلامی شود.
وی با بیان اینکه مرحوم یزدی می‌گفت که ما به عنوان نهضت آزادی دل خوشی از هاشمی نداریم و ما را نکبت آزادی خطاب کرده است، عنوان کرد: ولی امروز به عنوان کسانی که به ایران و تمامیت ارضی آن فکر می‌کنیم به آقای هاشمی بگویید که در بین مردم، معتقدین و معترضین! نظام محبوبیت پیدا کردید و از این موقعیت می‌توانید برای حفظ ایران استفاده کنید و ما از شما حمایت می‌کنیم. من این پیام را به آقای هاشمی رساندم و ایشان گفت که من آگاهانه کارها را انجام می‌دهم و می‌دانم چه می‌کنم.
وی با اشاره به اینکه حسن روحانی، هاشمی نبود و نیست، بیان کرد: مرحوم هاشمی رفسنجانی مواضعش را صریح بیان می‌کرد، چه در دوران انقلاب و دفاع مقدس اگر مواضعشان با امام(ره) اختلافی داشت سریعا به محضر ایشان می‌رسیدند و نگاه خود را مطرح می‌کردند و در ارتباط با مقام معظم رهبری نیز همین رویه را داشتند و صادقانه عاشق آقای خامنه‌ای بود و این را همیشه می‌گفت. وی می‌گفت که رهبر انقلاب را دوست دارم ولی خیلی از نظراتم با ایشان متفاوت است و بعد از بحث حتی اگر قانع نشوم به ایشان گفته‌ام که شما بر بنده حجت دارید و من باید از نظر شما تبعیت کنم علیرغم اینکه مخالف نظر شما هستم.
علیزاده طباطبایی در ادامه با اشاره به انتقادات هاشمی به تیم اقتصادی دولت روحانی تصریح کرد: هاشمی از ابتدا نسبت به تیم اقتصادی حسن روحانی منتقد بود و یکی دوبار به من گفتند که این روشی که دولت یازدهم به کار بسته نتیجه‌ای نخواهد داشت.
وی با بیان اینکه می‌گفتیم که در دولت اول حسن روحانی اولویت اول سیاست خارجی است، افزود: امروز می‌بینم که دولت دوازدهم نیز بر پایه سیاست خارجی کارها را پیش می‌برد و من به عنوان کسی که حدود 10 سال در سازمان برنامه و بودجه مدیریت کردم و با اقتصاددان‌ها در ارتباط بودم آینده خوبی برای اقتصاد پیش‌بینی نمی‌کنم.
درباره بخش اول سخنان علیزاده طباطبایی باید خاطرنشان کرد که اتفاقاً آقای هاشمی در دام ضدانقلاب افتاد و با جریان فتنه‌گری همراه شد که زیر میز جمهوریت (رأی مردم- صندوق) و اسلامیت زدند اما مردم با فهم و شعور بالای خود، نقشه ضد انقلاب را در قیام الهی 9 دی 88 نقش برآب کردند. در آن فتنه حتی شعار انتخابات بهانه است، اصل نظام نشانه است سر داده شد که از هویت جریان ضدانقلاب متظاهر به همراهی و حمایت از امثال هاشمی حکایت می‌کرد؛ هر چند که امثال هاشمی به اعتبار گرفتاری‌های خود نتوانستند حتی پس از ماجرای حرمت‌شکنی عاشورای 88، از آنها اعلام برائت کنند.
سخنان ابراهیم یزدی نیز نوعی فریبکاری بوده است؛ چه اینکه آقای هاشمی اپوزیسیون را به رئیس نظام نکشاند بلکه جریان معارض انقلاب و اسلام و نظام و مردم‌سالاری، موفق شدند هاشمی را به بازی شوم خود بکشانند و حیثیت چند ده ساله هاشمی در همراهی با انقلاب را نابود کنند.